Kosmetolog

Print Drukuj
 
Kosmetolog to specjalista w zakresie ochrony, korekty lub przywracania urody ciała przy zastosowaniu kosmetyków i zabiegów kosmetycznych. Zajmuje się profilaktyką, która ma na celu zachowanie jak najdłużej sprawności życiowej i opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia się oraz pielęgnacją i leczeniem problemów dotyczących zmian skórnych. Kosmetolog, posiadając przygotowanie medyczne, potrafi szybko i bezbłędnie ocenić stan skóry i zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości.
 

Zadania zawodowe:

  • Zaplanowanie odpowiedniego zabiegu zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej;
  • dokonanie diagnozy stanu skóry uwzględniającego wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania;
  • wybór odpowiednich kosmetyków, preparatów i urządzeń oraz metod odnowy biologicznej w określonych zabiegach z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań lekarskich;
  • wykonywanie zabiegu pielęgnacyjnego, upiększającego lub leczniczego;
  • współpraca z lekarzem dermatologiem lub innym specjalistą;
  • ocena estetyki i skuteczności wykonanego zabiegu kosmetycznego;
  • opracowywanie strategii zabiegów profesjonalnych, diety oraz koniecznych zmiany w trybie życia klienta;
  • zalecanie zabiegów dotyczących pielęgnacji skóry w domu;
  • stałe śledzenie nowości ukazujących się na rynku kosmetyków, nowych metod odnowy biologicznej, preparatów kosmetycznych;
  • organizowanie gabinetu kosmetycznego i stanowiska pracy;
  • prowadzenie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu kosmetycznego;
  • udział w szkoleniach dotyczących nowych zabiegów z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej;
  • współpraca z firmami kosmetycznymi.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Kosmetologiem może być osoba, która ukończy odpowiednie studia. Żeby zostać kosmetologiem, nie trzeba być lekarzem, a kosmetologię można również studiować w szkołach wyższych niebędących uczelniami medycznymi. Dostępne są studia stacjonarne lub niestacjonarne I i II stopnia.
 

Wymagania psychofizyczne:

W zawodzie kosmetologa, ze względu na wykonywane zabiegi pielęgnacyjne istotne znaczenie mają zdolności manualne, zmysł dotyku, wyczucie piękna i estetyki. Kosmetolog to zawód, który wymaga połączenia gruntownej wiedzy medycznej (np.: z zakresu fizjologii, dermatologii, chorób cywilizacyjnych) z zamiłowaniem artystycznym i upodobaniami estetycznymi, potrzebnymi np.: w wizażu. Kosmetolog powinien charakteryzować się dużą spostrzegawczością oraz dobrą sprawnością narządu wzroku i układu kostno-stawowego ze względu na wykonywanie wielu zabiegów w pozycji stojącej. Bardzo ważna jest także umiejętność łatwego komunikowania się, umiejętność słuchania, i poczucie empatii. Osobę, która chce wykonywać zawód kosmetologa obowiązuje etyka zawodowa. Priorytetem jest uczciwe podejście do pacjenta i kierowanie się jego dobrem oraz skutecznością stosowanych preparatów i zabiegów, a nie reklamą czy ceną.       
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Poważnym przeciwwskazaniem do podjęcia tej pracy jest bardzo słaby wzrok i niska wydolność fizyczna. W tym zawodzie nie mogą pracować osoby niepełnosprawne - niewidome, głuchonieme, z wadami wymowy czy z dysfunkcją ruchów kończyn górnych.  Także osoby z defektami postawy nie mają szans na wykonywanie zawodu kosmetologa, ponieważ nie mogą one spędzać dłuższego czasu przy fotelu wykonując szereg zabiegów w pozycji stojącej.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Absolwenci Kosmetologii mogą znaleźć zatrudnienie w: gabinetach kosmetycznych, ośrodkach odnowy biologicznej, centrach Spa&Wellness, ośrodkach badań aplikacyjnych produktów kosmetycznych, gabinetach dermatologicznych, (jako współpracownicy w zakresie pielęgnacji skóry), firmach produkujących kosmetyki, jako pracownicy biorący udział w opracowywaniu receptur nowych wyrobów, procesie kontroli jakości i działaniach marketingowych, sieciach dystrybucji kosmetyków jako sprzedawcy, konsultanci lub doradcy klienta, działach kosmetycznych aptek ogólnodostępnych, szkolnictwie kosmetycznym, organizacjach zajmujących się promocją zdrowia i troski o urodę, redakcjach profesjonalnych pism, podejmujących problematykę kosmetologii i kosmetyki.
 

Kształcenie:

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

90-647 Łódź, Plac Hallera 1B
tel. 42 272 51 78
e-mail: rekrutacja@umed.lodz.pl
https://umed.pl/
 

Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

94-011 Łódź ul. Wileńska 53/55
tel. 42 687 00 44
e-mail: uczelnia@wskinfo.pl
https://www.wyzszaszkolakosmetyki.pl
 

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu

90-361 Łódź, ul. Piotrkowska 278
tel.: 42 683 44 18
e-mail: rekrutacja@medyk.edu.pl
http://www.medyk.edu.pl

 

Dane kontaktowe do urzędu:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu