Nagłówek

Wydawca treści

Podkuwacz koni

 
Podkuwacz koni zajmuje się korekcją i podkuwaniem koni. Jest to zawód o charakterze usługowym. Podkuwacz wykonuje korekcję kopyt z uwzględnieniem podstaw anatomii  i mechaniki kopyta konia. W przypadku podkuwania wybiera rodzaj podkowy  oraz  metodę podkuwania w  zależności  od  sposobu  użytkowania koni i ich przeznaczenia. W warsztacie, którym może być kuźnia bądź  mobilny  warsztat,  wykonuje  podstawowe  czynności  kowalskie i ślusarskie  pozwalające  mu  skorygować i  odpowiednio dopasować gotową podkowę. 

 Zadania zawodowe:
  • wykonywanie oględzin i oceny konia w spoczynku oraz ruchu;
  • udzielanie właścicielom koni informacji dotyczących właściwego dbania o czystość  i higienę kopyt;
  • korygowanie kopyt koni;
  • przygotowanie i wykonywanie obróbki, a także formowanie podków;
  • podkuwanie kopyt koni;
  • kontrolowanie i regulowanie temperatury w piecu;
  • kontrolowanie poprawności wykonanej korekty oraz podkucia kopyt konia;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami BHP, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska i ergonomii.

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Osoba aplikująca na stanowisko podkuwacz koni powinna mieć ukończone wykształcenie rzemieślnicze, osiągając tytuł czeladnika bądź mistrza podkuwania koni. Podkuwacz koni winien brać czynny udział w szkoleniach organizowanych przez izby rzemieślnicze, organizacje branżowe oraz przez producentów narzędzi   i materiałów do podkuwania koni. Powinien poznawać i śledzić nowości na rynku materiałów oraz narzędzi do korekcji i podkuwania koni. Podkuwacz koni może poszerzać swoją wiedzę i umiejętności jako uczeń Rzemieślniczej Szkoły Branżowej  I Stopnia w zawodzie kowal lub może podwyższyć kwalifikacje w Szkole Branżowej II stopnia, uzyskując tytuł technika, kształcąc się w zawodzie technik hodowca koni.
Możliwe jest również podjęcie studiów wyższych pierwszego lub drugiego stopnia na kierunku zootechnicznym.

Wymagania psychofizyczne:

cierpliwość,  opanowanie,  zdolność  koncentracji, podzielność  uwagi, dokładność,  rzetelność, umiejętności  manualne, dobry  wzrok,  słuch,  zmysł  dotyku, bardzo dobra sprawność fizyczna, komunikatywność i zdolność  łatwego  nawiązywania  kontaktów. 

Przeciwwskazania do wykonywania  zawodu:

dysfunkcja układu ruchu; słaba kondycja i niska wydolność fizyczna; zaburzenia widzenia barw; niedosłuch; zaburzenia równowagi; zawroty głowy; alergie.

 Możliwości i szanse zatrudnienia:
Rynek pracy oczekuje na wykwalifikowanych pracowników branży kuźniczej, których wiedza i umiejętności przyczynią się do wzrostu zainteresowania usługami bazy usługowej jaką jest podkuwanie koni.  Osoba  przedsiębiorcza w tej branży może prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług kowalskich. Ponadto podkuwacz koni może ubiegać się o zatrudnienie w kuźni lub miejscach, w których znajdują się konie (stajnie, stadniny, gospodarstwa, ośrodki jeździeckie, itp.). Pracodawcy zatrudniają też w zawodzie podkuwacza koni osoby z wykształceniem kierunkowym związanym z kowalstwem i hodowlą koni, a także osoby po studiach wyższych pierwszego lub drugiego stopnia po kierunku zootechnicznym.  

Szkoły:

Zawód podkuwacza koni można uzyskać na drodze kształcenia rzemieślniczego. Egzamin czeladniczy przeprowadzany jest przez organizacje rzemieślnicze. Szczegółowe wymagania dotyczące warunków przystąpienia do egzaminu czeladniczego w zawodzie podkuwacza koni określają rozporządzenia w sprawie egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne organizacji rzemieślniczych. (Dz.U. z 2012r., poz. 1117 z późn. zm.).

Centrum Hipiki Jaszkowo                                                                        
ul. Jaszkowo 16, 63-112 Brodnica                                                                                                
tel. 61 28 37 556  
e-mail:info@centrumhipiki.com                                                                 
www.centrumhipiki.com
 
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie                                      
ul. Kwiatkowskiego 21, 33-101 Tarnów
tel. 14 636 08 10
e-mail: sekretckziu@umt.tarnow.pl
www.ckziu.tarnow.pl
 
Kształcenie dorosłych:
tel. 14 633 01 24
e-mail: ckutarnow@op.pl

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania  Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98-200 Sieradz
tel. 43 822 81 84, 43 822 81 86
e-mail: lowusi@wup.lodz.pl      
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Podkuwacz koni 2020
Podkuwacz koni 2020.pdf 288 KB

Informacje o publikacji dokumentu