Kowal wyrobów zdobniczych jest zawodem o charakterze wytwórczym i artystycznym. Wykonuje on przedmioty o szczególnych walorach estetycznych przeznaczone do użytku codziennego: elementy wykończeniowe i ozdobne, okucia, kinkiety, balustrady, kratownice, meble, itp. Celem pracy kowala wyrobów zdobniczych jest nadanie stali lub metalom kolorowym odpowiedniego kształtu za pomocą kucia na gorąco lub zimno. Współcześnie kowal wyrobów zdobniczych korzysta z półfabrykatów, które łączy poprzez wiercenie, nitowanie, spawanie, zgrzewanie, lutowanie.
Zadania zawodowe:
- posługiwanie się dokumentacją techniczną oraz dokumentacją techniczno-ruchową w zakresie wykonywanych zadań zawodowych,
- wykonywanie szkiców i rysunków kowalskich wyrobów zdobniczych,
- dobieranie materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych zgodnie z dokumentacją,
- użytkowanie przyrządy pomiarowe, przyrządy specjalne, narzędzia oraz maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesach technologicznych,
- wykonywanie pomiarów warsztatowe,
- wykonywanie zabiegów kucia ręcznego elementów zdobniczych;
- wykonywanie połączenia nierozłącznego kowalskich elementów zdobniczych;
- dobieranie rodzaju obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej;
- określanie temperatury i czasu podczas zabiegów obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej;
- dokonywanie oceny jakości wykonanej pracy.
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i wymaganiami ergonomii.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Osoba aplikująca na stanowisko kowal wyrobów zdobniczych powinna mieć ukończone wykształcenie rzemieślnicze (Rzemieślnicza Szkoła Branżowa I Stopnia), osiągając tytuł czeladnika bądź mistrza kowala wyrobów zdobniczych. Kowal wyrobów zdobniczych powinien brać czynny udział w szkoleniach organizowanych przez izby rzemieślnicze, organizacje branżowe oraz przez producentów narzędzi i materiałów przeznaczonych do kowalstwa. Kandydat ubiegający się o zatrudnienie na stanowisku kowal wyrobów zdobniczych/kowal artystyczny powinien poznawać i śledzić nowości na rynku materiałów oraz narzędzi.Wymagania psychofizyczne:
Zawód kowala wyrobów zdobniczych wymaga zdolności manualnych, wyobraźni przestrzennej, precyzji wykonania i uzdolnień plastycznych. Konieczna w tym zawodzie jest sprawność fizyczna, wytrzymałość na wysiłek fizyczny, koordynacja wzrokowo-ruchowa, koncentracja i podzielność uwagi.Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są: dysfunkcja ruchowa, choroby kręgosłupa, wady wzroku niepodlegające korekcji, choroby płuc.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Kowal wyrobów zdobniczych może poszukiwać zatrudnienia w większym zakładzie, zajmującym się działalnością o tym charakterze, lub otworzyć własną działalność gospodarczą. Kowal artystyczny/kowal wyrobów zdobniczych często prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i pracuje we własnej kuźni. W kowalstwie artystycznym przeważają małe zakłady zatrudniające do 50 osób.Szkoły:
Zawód kowala wyrobów zdobniczych można uzyskać na drodze kształcenia rzemieślniczego. Egzamin czeladniczy przeprowadzany jest przez organizacje rzemieślnicze. Szczegółowe wymagania dotyczące warunków przystąpienia do egzaminu czeladniczego w zawodzie kowal wyrobów zdobniczych określają rozporządzenia w sprawie egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne organizacji rzemieślniczych (Dz.U. z 2012 r., poz. 1117).Centrum Edukacyjne "EURO"
ul. Bydgoska 11, 86-300 Grudziądz
tel. 510 910 260
e-mail: sekretariat@euro-szkolenia.edu.pl
www.euro-szkolenia.edu.pl
Mega Centrum Rozwoju
ul. Narutowicza 7a, 41-933 Bytom
tel.: 32 282 54 78
e-mail: sekretariat@mega.bytom.pl
www.mega.bytom.pl
Kuźnia Wojciechów
Wojciechów 153, 24-204 Wojciechów
tel.: 81 51 77 305, 691 053 403
e-mail: czerniec@czerniec.pl
www.czerniec.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98-200 Sieradz
tel. 43 822 81 84, 43 822 81 86
e-mail: lowusi@wup.lodz.pl