Nagłówek

Wydawca treści

Pilot morski

 
Pilot morski to osoba to osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę, doświadczeniew manewrowaniu statkami oraz znajomość lokalnych warunków, spełniająca wymogi kwalifikacyjne określone prawem. Pilot udziela kapitanowi statku informacji o warunkach nawigacyjnych oraz rad w prowadzeniu statku na ściśle określonym akwenie.
 

Zadania zawodowe:

Pilot morski sprawuje funkcję doradcy nawigacyjnego kapitana statku, w czasie operacji cumowania, odcumowania i kotwiczenia na danym akwenie wodnym. Kieruje też pracą uczestniczących w manewrach jednostek pomocniczych i cumowników, zgodnie z wymogami przepisów bezpieczeństwa żeglugi i ochrony środowiska morskiego. Do zadań pilota morskiego należą w szczególności:
  • uzgadnianie z zarządem portu czasu i miejsca cumowania lub odcumowania statku;
  • uzgadnianie z kapitanem portu warunków nawigacyjnych i wymogów bezpieczeństwa żeglugi oraz uzyskiwanie zgody na przeprowadzenie operacji pilotowania;
  • uzgadnianie liczby i wielkości holowników, łodzi cumowniczych oraz liczby cumowników biorących udział w operacji pilotowania i manewrach statku;
  • zapoznawanie się z charakterystyką statku i uzgadnianie z kapitanem szczegółów operacji pilotowania;
  • doradzanie kapitanowi w zakresie nawigowania statkiem, przez określanie kursów i prędkości jednostki pływającej, w każdym momencie operacji pilotowania;
  • wydawanie poleceń kapitanom holowników i cumownikom dotyczących obsługi holowniczej i cumowniczej statku;
  • utrzymywanie stałego kontaktu z władzami portowymi w celu kontrolowania aktualnej sytuacji nawigacyjnej w rejonie prowadzenia operacji pilotowania oraz przekazywanie informacji o jej przebiegu, zakończeniu oraz sporządzanie odpowiedniej dokumentacji;
  • składanie meldunków władzom portowym o zauważonych zagrożeniach bezpieczeństwa żeglugi i zanieczyszczeniach środowiska morskiego. 
     

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Aby zostać pilotem morskim wymagane jest posiadanie dyplomu pilota morskiego potwierdzającego posiadanie kwalifikacji do pilotowania statków morskich w danym rejonie pilotowym oraz uprawnienia pilotowego, wydanych przez dyrektora urzędu morskiego właściwego terytorialnie dla rejonu pilotowego, w którym kandydat na pilota morskiego odbywał praktykę pilotową Szczegółowe wymagania określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 17 listopada 2017 r. w sprawie pilotażu morskiego 8 stycznia 2018 r. (Dz. U. poz. 38). Niezbędna jest znajomość języków obcych (min. języka angielskiego) na poziomie B1, potwierdzona certyfikatem.
 

Wymagania psychofizyczne:

Od specjalisty w tym zawodzie oczekuje się:
  • cierpliwość, wytrwałość oraz odpowiedzialność;
  • wysoka odporność na stres, asertywność;
  • dokładność i terminowość;
  • spostrzegawczość, zdolność koncentracji uwagi i jednocześnie jej podzielność.
Ważne są umiejętności organizacyjne, oraz umiejętność pracy w grupie. Ważna jest konsekwencja i zrównoważenie emocjonalne. Jednym z elementów naboru kandydatów pilotów jest egzamin ze sprawności fizycznej.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Kluczowe przeciwwskazania do wykonywania zawodu pilota morskiego to:
  • znaczne wady wzroku i słuchu,
  • zaburzenia funkcji komunikacyjnych.
Ze względu na liczne kontakty interpersonalne z klientami znaczące wady wymowy  mogą stanowić również przeciwwskazanie względne do pracy w tym zawodzie.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Podjąć pracę w charakterze pilota morskiego można szukając zatrudnienia w podmiotach zajmujących się usługami portowo – morskimi. Możliwa jest też praca na własny rachunek.
 

Szkoły:

Zawód pilota morskiego nie jest zawodem szkolnym. Prowadzone są szkolenia na pilotów a uczelnie morskie mogą mieć w swojej ofercie studia podyplomowe lub kursy w tym zakresie.
 
Akademia Morska w Szczecinie, Dziekanat Wydziału Nawigacyjnego
studia podyplomowe „Pilotaż morski"
ul. Wały Chrobrego 1-2, 70-500 Szczecin
https://www.am.szczecin.pl/pl/
dn@am.szczecin.pl
 
Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich Akademii Morskiej w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 1-2, 70-500 Szczecin
http://sdko.am.szczecin.pl/
sdko@am.szczecin.pl
 

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 66 30 273
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Pilot morski 2020
Pilot morski 2020.pdf 328 KB

Informacje o publikacji dokumentu