HtmlBox

Опубліковувач

Broker reasekuracyjny

 
Broker reasekuracyjny to rodzaj pośrednika, który  w imieniu i na rachunek ubezpieczyciela (towarzystw reasekuracyjnych) pośredniczy w zawieraniu umów reasekuracyjnych z firmami ubezpieczeniowymi, których celem jest podział i wzajemna wymiana ryzyka, eliminująca niebezpieczeństwo strat przekraczających własne fundusze.
 

Zadania zawodowe:

Do zadań brokera reasekuracyjnego należą:
  • określanie i analizowanie rodzaju i wielkości ryzyka zakładów ubezpieczeniowych;
  • fachowe doradzanie zakładom ubezpieczeniowym w zakresie najkorzystniejszych dla klienta warunków reasekuracji;
  • opracowywanie i przedstawianie klientowi ofert i wniosków o ubezpieczenie reasekuracyjne;
  • przyjmowanie od klientów ofert i wniosków o ubezpieczenie reasekuracyjne;
  • przygotowywanie umów ubezpieczenia reasekuracyjnego i dostarczanie dokumentów klientowi;
  • obliczanie i ustalanie wysokości składek reasekuracyjnych;
  • zawieranie wynegocjowanych umów reasekuracyjnych; przekazywanie na rachunek ubezpieczyciela zainkasowanych składek reasekuracyjnych;
  • prowadzenie pertraktacji w sprawie zmian w zawartych umowach lub ich przedłużenia.
Broker reasekuracyjny potrafi udzielić wyczerpujących informacji dotyczących różnych form i rodzajów reasekuracji oraz zakresu ochrony reasekuracyjnej. Pomaga towarzystwu ubezpieczeń w wyborze odpowiedniego reasekuratora, analizując oczekiwania i potrzeby w zakresie ochrony reasekuracyjnej, mając na względzie możliwości finansowe oraz aspekty prawne dotyczące  działalności  ubezpieczeniowej w Polsce. Umowa reasekuracji jest umową szczególną, zgodnie z którą towarzystwo reasekuracyjne udziela ochrony ubezpieczeniowej towarzystwu ubezpieczeniowemu w przypadku wystąpienia wypadków ubezpieczeniowych określonych umową.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Warunki podjęcia pracy w zawodzie brokera reasekuracyjnego są bardzo podobne do tych jakie musi spełnić broker ubezpieczeniowy. I tak, niezbędna jest pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wymiarowi sprawiedliwości, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi. Wymagane jest wykształcenie co najmniej średnie i posiadanie 2 lat doświadczenia zawodowego w zakresie ubezpieczeń/reasekuracji zdobyte w okresie 8 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o uzyskanie zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej. Niezbędnym jest posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – sumę ubezpieczenie określa Minister Finansów na drodze rozporządzenia.
Warunkiem koniecznym wykonywania zawodu jest zdanie egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 879).
Zwolnienie z egzaminu może nastąpić w przypadku:
  • posiadania 5 lat doświadczenia zawodowego w zakresie reasekuracji oraz pozytywnej opinii brokera reasekuracyjnego potwierdzającej 5-letnie doświadczenie zawodowe bezpośrednio związane z czynnościami brokerskimi
w zakresie reasekuracji – w okresie 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku;
  • zwolnienia z egzaminu na wniosek kandydata, który ukończył studia wyższe uznane przez Komisję Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych za równorzędne (obejmujące zakres tematów egzaminacyjnych dla brokerów reasekuracyjnych) oraz zaliczył egzaminy na tych studiach przeprowadzone w formie pisemnej, a od ukończenia studiów nie upłynęło więcej niż 3 lata.
Broker reasekuracyjny ma obowiązek doskonalenia umiejętności zawodowych przez odbywanie co najmniej 15 godzin rocznie szkolenia zawodowego z wybranych tematów określonych w załączniku do Ustawy (Dz. U. 2017 poz. 2486).
 

Wymagania psychofizyczne:

W tym zawodzie niezbędne są zarówno kompetencje miękkie jak i odpowiednie cechy fizyczne związane z wytrzymałością na stres i szybkie tempo pracy. Wymagana jest komunikatywność, dokładność i skrupulatność. Odporność na stres i duża łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi to  dwie cechy, które harmonijnie winien łączyć w sobie dobry broker.

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Broker większość czasu pracy spędza w pozycji siedzącej (praca za biurkiem, przy komputerze); bardzo często jego praca wiąże się z podróżami służbowymi. Osoba, który nosi okulary, powinna mieć je dobrane przez okulistę, tak by nie odczuwała zmęczenia wzroku.
Ograniczeniem mogą się okazać wady wymowy.

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Zatrudnienie można znaleźć zarówno w polskich jak i zagranicznych firmach brokerskich funkcjonujących na polskim rynku.
 

Szkoły:

Kandydat na brokera reasekuracyjnego może ukończyć studia wyższe w zakresie ubezpieczeń; również studia prawnicze lub ekonomiczne mogą okazać się przydatne.
 
Kursy:
 
Możliwe jest też ukończenie szkolenia organizowanego przez firmę szkoleniową.
 
Instytut Szkoleniowy A&D Sp. z o.o.
ul. Nowolipki 28A/16, 01-019 Warszawa
tel. 22 403 40 94
e-mail: biuro@ad.edu.pl
www: http://szkolenia-ubezpieczenia.pl/
 
Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych
Al. Jana Pawła II 34, lok. 9, 00-141 Warszawa
tel. 22 828 43 49
e-mail: polbrokers@polbrokers.pl
www: www.polbrokers.pl
 

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź,
tel. 42 66 30 255, 66 30 273
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Broker reasekuracyjny
Broker reasekuracyjny.pdf 288 KB

Informacje o publikacji dokumentu