Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie 1.2.1 (2/2020) - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ


Grupa docelowa

Czy konieczne jest objęcie wsparciem wszystkich osób wskazanych w drugiej kategorii tj. osób z grup w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy? Czy można we wniosku nie zakładać objęcia wsparciem np. reemigrantów oraz osób odchodzących z rolnictwa? Jeśli tak, to czy konieczne jest uzasadnienie poparte np. danymi statystycznymi. Co jeśli takich danych brak?

Wnioskodawca nie musi objąć wsparciem wszystkich grup osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Wybór grupy docelowej, do której kierowane będzie wsparcie w ramach projektu należy do wnioskodawcy. Jednakże należy pamiętać o kryterium dostępu nr 1, zgodnie z którym osoby, które utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 r. w wyniku pandemii COVID -19 muszą stanowić minimum 80% wszystkich uczestników projektu, natomiast osoby z grup w najtrudniejszej sytuacji nie mogą stanowić więcej niż 20% wszystkich uczestników projektu.

Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku (Załącznik nr 2 do Regulaminu konkursu) wnioskodawca powinien uzasadnić wybór konkretnej grupy docelowej spośród wskazanych potencjalnych grup uczestników. Nie jest natomiast konieczne uzasadnienie dla nieobjęcia wsparciem pozostałej części grupy docelowej określonej w Regulaminie.

Zgodnie z Regulaminem... grupą docelową są osoby w wieku 18-29 lat pozostające bez pracy, w podziale na dwie kategorie: a) osoby, które utraciły pracę w wyniku pandemii, b) osoby z kategorii NEET. Czy sformułowanie "osoby z kategorii NEET nie mogą stanowić więcej niż 20% wszystkich uczestników projektu" oznacza, że równie dobrze Beneficjent może objąć wsparciem 100% osób, które utraciły zatrudnienie w wyniku pandemii, ale nie należących do kategorii NEET?

Osoby, które utraciły pracę w wyniku pandemii COVID-19 nie będą zaliczać się do grupy osób z kategorii NEET opisanej w definicji zawartej w Regulaminie konkursu POWR.01.02.01-IP.17-10-002/20.

Osoby, które utraciły zatrudnienie po 1.03.2020r. w wyniku pandemii COVID-19 stanowią odrębną kategorię osób w wieku 18-29 lat, której udział w projekcie nie może być niższy niż 80% uczestników. Możliwa jest zatem sytuacja, że osoby te będą stanowić nawet 100% uczestników projektu.

Należy także podkreślić, iż w punkcie b pytania autor wymienił jedynie jedną z kilku grup osób w wieku 18-29 lat, których udział jest możliwy w projekcie. Zgodnie z kryterium dostępu nr 1 do grupy osób w najtrudniejszej sytuacji zaliczamy wskazane przez Panią osoby z kategorii NEET  oraz osoby z niepełnosprawnościami, kobiety, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby odchodzące z rolnictwa, imigrantów i reemigrantów. Zgodnie z ww. kryterium dostępu udział osób w najtrudniejszej sytuacji nie może być wyższy niż 20% uczestników projektu.

Czy dla zakwalifikowania uczestnika do w/w grupy wystarczającym jest fakt utraty pracy po 1.03.2020 (data wypowiedzenia stosunku pracy przez pracodawcę), czy konieczne są dodatkowe dokumenty potwierdzające fakt utraty pracy z powodu covid-19? Jeśli tak, to jakie?

W celu potwierdzenia faktu utraty pracy po 01.03.2020 r. w wyniku pandemii  COVID-19 konieczne jest:                                         
- potwierdzenie statusu osoby pozostającej bez zatrudnienia (świadectwo pracy, zaświadczenie z ZUS) oraz
- oświadczenie uczestnika o utracie pracy w wyniku pandemii COVID-19.
 Przejdź na górę