HtmlBox

Опубліковувач

Instruktor gimnastyki korekcyjnej

 
Instruktor gimnastyki korekcyjnej to specjalista, którego zadaniem jest korygowanie niewłaściwej postawy u dzieci poprzez dobieranie odpowiednich ćwiczeń do rodzaju występującej wady. Instruktor gimnastyki korekcyjnej prowadzi zajęcia w przedszkolach oraz klasach I-III szkoły podstawowej. Aby uniknąć monotonii i znużenia u dzieci, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej stosuje na zajęciach różne metody i formy pracy, uatrakcyjniające ich przebieg. Zajęcia mogą odbywać się np.: przy muzyce i mieć formę zabawowo - naśladowczą, z wykorzystaniem różnego rodzaju przyrządów.
 

Zadania zawodowe:

  • opracowywanie programów zajęć dla określonej grupy poprzez dobór pozycji wyjściowych i ćwiczeń oraz dobór przyborów i przyrządów (ławki gimnastyczne oraz przybory: piłki, laski, woreczki, szarfy, koła),
  • dostosowanie ćwiczeń i metod do wieku, możliwości i zainteresowań ćwiczących, prowadzenie zajęć gimnastyki korekcyjnej oraz kontrola poprawności wykonywania ćwiczeń,
  • indywidualizowanie ćwiczeń i dostosowanie ich do potrzeb poszczególnych dzieci,
  • bieżąca współpraca z rodzicami dzieci,
  • prowadzenie dokumentacji pracy oraz przygotowywanie oraz przekazywanie rodzicom okresowych raportów z postępów ucznia,
  • współpraca z lekarzem  rehabilitantem lub ortopedą.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Instruktor gimnastyki korekcyjnej musi posiadać wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym oraz kwalifikacjami do prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjnej. Może legitymować się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na kierunku wychowanie fizyczne, o ile w trakcie studiów realizowane były zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej.
Uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej można również zdobyć na odpowiednich studiach podyplomowych. Ponadto w tym zawodzie wymagane jest doświadczenie w pracy z dziećmi.
                                                                              

Wymagania psychofizyczne:

Instruktor gimnastyki korekcyjnej powinien:
  • umieć nawiązać kontakt dziećmi,
  • posiadać wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, takie jak: komunikatywność otwartość, kreatywność, umiejętność słuchania, empatia i wyczulenie na potrzeby uczniów.
  • być serdeczny, życzliwy,
  • zaangażowany
  • umieć mobilizować dzieci do wysiłku.
  • być w pełni sprawny fizycznie, aby móc poprawnie demonstrować i przeprowadzać ćwiczenia fizyczne.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Poważnym przeciwwskazaniem do podjęcia tej pracy jest bardzo słaby wzrok i niska wydolność fizyczna. W tym zawodzie nie mogą pracować osoby niepełnosprawne - niewidome, głuchonieme, z wadami wymowy czy z dysfunkcją ruchów kończyn górnych. Osoby z defektami postawynie mają szans na wykonywanie tego zawodu.
                                      

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Instruktor gimnastyki korekcyjnej może znaleźć zatrudnienie w: przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach pozaszkolnych, oświatowych, a także studiach tańca, klubach fitness czy placówkach leczniczych. W placówkach oświatowych gimnastyka korekcyjna należy do kategorii zajęć wskazanych w ramowych planach nauczania jako zajęcia ruchowe o charakterze korekcyjnym i są prowadzone w ramach godzin do dyspozycji dyrektora danej placówki.
 

Kształcenie:                                                                                  
 

Uniwersytet Łódzki

Wydział Nauk o Wychowaniu

91-408 Łódź,  ul. Pomorska 46/48
tel. 42 665 57 10
e-mail: wnow@uni.lodz.pl
http://wnow.uni.lodz.pl/
 

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

90-361 Łódź, ul. Piotrkowska 278
tel.: 504 203 504
e-mail: uczelnia@medyk.edu.pl
http://www.medyk.edu.pl/
 
 

Dane kontaktowe do urzędu:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Instruktor gimnastyki korekcyjnej 2020
Instruktor gimnastyki korekcyjnej 2020.pdf 279 KB

Informacje o publikacji dokumentu