HtmlBox

Навіґація по катеґоріях

Alfabet

Опубліковувач

Akwizytor


Akwizytor to zawód o charakterze usługowym, doradczym i handlowym. Celem wykonywanych przez akwizytora zadań jest pozyskanie i utrzymanie nowego klienta oraz sprzedaż oferowanych produktów lub usług. Realizacja zadań akwizytora wymaga dokładnej znajomości produktu lub usługi, umiejętności jego prezentacji przed potencjalnymi klientami, podejmowania dyskusji z klientem i przekonania go do zakupu. Dodatkowo akwizytor sprzedaje lub przyjmuje zamówienia i nadzoruje dostawy, a także prowadzi ewidencję sprzedaży oraz sporządza i aktualizuje listy miejsc, w których znajdują się potencjalni klienci. Ważnym zadaniem akwizytora jest rozpoznanie potrzeb oraz oczekiwań i gustów określonych grup konsumentów i ich preferencji. 
 

Zadania zawodowe:

  • przedstawianie potencjalnym klientom aktualnych ofert produktów firmy;
  • składanie i negocjowaniu ofert;
  • kontrolowanie zapasów magazynowych;
  • reklamowanie produktów firmy klientom zainteresowanym ich zakupem;
  • pomoc w zakupie towaru i udzielaniu rad klientom;
  • analizowanie możliwych form sprzedaży i poszukiwanie ciągle nowych możliwości   i miejsc sprzedaży;
  • gromadzenie i pozyskiwanie wzorów, próbek, katalogów itp.;
  • zdobywanie i poszerzanie wiedzy o towarze;
  • prowadzenie ewidencji sprzedaży i  finalizowanie transakcji;
  • rozliczanie finansowe sprzedaży;
  • prowadzenie bazy danych z aktualnymi danymi swoich klientów;
  • kreowanie wizerunku firmy, którą reprezentuje;
  • wyszukiwanie nowych klientów;
  • uczestniczenie w promocji firmy lub marki, na rzecz której realizowana jest sprzedaż.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Do podjęcia pracy w zawodzie akwizytora nie jest wymagane szczególne wykształcenie kierunkowe, aczkolwiek pracodawcy preferują osoby z wykształceniem średnim. Ze względu na konieczność pokonywania w ciągu dnia dużych odległości wymagane jest również posiadanie prawa jazdy (minimum kat. B.). Mile widziane są też: wiedza i doświadczenie  w sprzedaży oraz wiedza z zakresu towaroznawstwa, dotycząca produktów lub usług, które będą sprzedawane.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Wykonywanie zawodu akwizytora wymaga umiejętności nawiązywania kontaktów  z klientami oraz wysokiej komunikatywności. Akwizytor powinien umieć przekazać informacje o produkcie czy usłudze w sposób czytelny, posługując się poprawnym słownictwem i wymową, a jednocześnie dostosowany do poziomu klienta. Musi być dobrze przygotowany do rozmowy z klientem, a jednocześnie być osobą elastyczną i pomysłową, umieć nakłonić i przekonać klienta do swojej oferty. propozycji.  Ważne jest posiadanie umiejętności organizacyjnych, samodzielności, zdyscyplinowania  a także dużej odporności na stres. Akwizytor powinien być również osobą gotową do ciągłego doskonalenia umiejętności oraz lojalną i uczciwą wobec firmy oraz klientów. 
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Podstawowymi przeciwwskazaniami do podjęcia pracy w zawodzie akwizytora są zaburzenia sprawności kończyn górnych i dolnych oraz wady wymowy, które uniemożliwiają komunikację werbalną z klientem. W zawodzie tym ważne jest też tzw. pierwsze wrażenie, stąd pod uwagę brana jest też miła aparycja.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Akwizytor może być zatrudniony w firmach zajmujących się handlem detalicznym oraz w firmach zajmujących się sprzedażą towarów specjalistycznych lub prowadzących usługi. Zadania zawodowe może realizować także na rzecz innej firmy w ramach własnej działalności gospodarczej. 
 

Szkoły:

 
Obecnie w ramach systemu kształcenia zawodowego w Polsce nie przygotowuje się kandydatów do pracy w zawodzie akwizytor, ale osoba zainteresowana podjęciem pracy w tym zawodzie może:
  • ukończyć branżową szkołę I stopnia w zawodzie pokrewnym sprzedawca,
  • ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy właściwy dla zawodu szkolnego sprzedawca,
  • ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy w zakresie prowadzenie działalności handlowej, właściwej dla zawodu szkolnego technik handlowiec.
Akwizytor może doskonalić swoją wiedzę i umiejętności, biorąc udział w szkoleniach (dotyczących np. różnych technik sprzedaży) organizowanych przez: placówki kształcenia zawodowego, Izby Rzemieślnicze, prywatne firmy edukacyjne, przedsiębiorstwa specjalizujące się w działalności handlowej (szkolenia głównie na potrzeby swoich pracowników i kandydatów do pracy). Organizatorzy tych szkoleń poświadczają uzyskane przez uczestników kompetencje stosownymi certyfikatami/ zaświadczeniami.
Więcej informacji o instytucjach oferujących kształcenie i szkolenia w ramach zawodu można uzyskać, korzystając z polecanych źródeł danych: https://www.ore.edu.pl/category/ksztalcenie-zawodowe-i-ustawiczne http://doradztwo.ore.edu.pl/wybieram-zawod https://zrp.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Akwizytor 2020
Akwizytor 2020.pdf 260 KB

Informacje o publikacji dokumentu