HtmlBox

Навіґація по катеґоріях

Alfabet

Опубліковувач

Maszynista

 
Maszynista obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym pojazd trakcyjny (spalinowy lub elektryczny), przydzielony mu na stałe lub na czas wykonywania przez niego pracy; posługuje się służbowym rozkładem jazdy, przestrzegając przepisów i instrukcji dotyczących bezpieczeństwa ruchu pociągów.

Zadania zawodowe:

  • prowadzenie pojazdu trakcyjnego zgodnie z rozkładem jazdy i obowiązującymi przepisami;
  • pełnienie obowiązków kierownika pociągu w czasie jazdy luzem lub prowadzenie pociągu towarowego z hamulcem zespolonym bez drużyny konduktorskiej;
  • wykonywanie poleceń kierownika pociągu i dyżurnego ruchu podczas prowadzenia pociągu;
  • wykonywanie prac manewrowych na stacjach rozrządowych oraz obsługiwanie bocznic kolejowych różnych zakładów przemysłowych;
  • usuwanie drobnych usterek pojazdów trakcyjnych;
  • utrzymywanie pojazdu w czystości, a szczególnie kabiny maszynisty, przedziału maszynowego, szyb i reflektorów;
  • regularne uczęszczanie na szkolenia okresowe, badania lekarskie i egzaminy sprawdzające;
  • prowadzenie dokumentacji eksploatacyjnej dotyczącej obsługiwanego pojazdu trakcyjnego;
  • stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony od porażeń prądem elektrycznym oraz ochrony środowiska;
  • obsługiwanie urządzeń łączności przewodowej i bezprzewodowej;
  • nadzorowanie i kierowanie pracą przydzielonych pomocników maszynistów oraz praktyczne szkolenie ich w zakresie obsługi pojazdu trakcyjnego i prowadzenia pociągu.

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Zawód maszynisty należy do grupy zawodów regulowanych. Kandydat musi spełnić określone wymagania dotyczące wieku, wykształcenia, stanu zdrowia, w tym wymogów fizycznych i psychicznych oraz odbyć szkolenia i zdać egzaminy. Aby móc prowadzić pociąg należy uzyskać licencję i świadectwo maszynisty. Pierwszym z dokumentów niezbędnych do zdobycia jest licencja maszynisty. Licencję maszynisty może uzyskać osoba, która: nie była karana za przestępstwo umyślne; ukończyła 18 lat; ma co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe; spełnia odpowiednie wymagania zdrowotne, fizyczne i psychiczne; odbyła szkolenie (ok. 300 godz.) i zdała egzamin na licencję maszynisty. Prawo do egzaminu na licencję maszynisty w trybie eksternistycznym mają absolwenci szkół kolejowych na poziomie średnim oraz absolwenci studiów wyższych na kierunkach związanych z transportem kolejowym jeśli programy nauczania w szkole pokrywają się z programem szkolenia. Po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego oraz świadectwa zdania egzaminu na licencję maszynisty należy złożyć do Urzędu Transportu Kolejowego wniosek o wydanie licencji maszynisty. Kolejnym krokiem do zdobycia zawodu maszynisty jest uzyskanie świadectwa maszynisty. Warunkami do tego niezbędnymi są: posiadanie licencji maszynisty; odbycie szkolenia i zdanie egzaminu; uzyskanie orzeczenia lekarskiego potwierdzającego spełnienie wymagań zdrowotnych.
Szkolenie na świadectwo maszynisty zajmuje od 10 do 16 miesięcy i jest uzależnione od kategorii zdobywanych uprawnień. Po zdaniu egzaminu i wydaniu pierwszego świadectwa kandydat staje się pełnoprawnym maszynistą. Dokument ten określa jego uprawnienia  w zakresie znajomości taboru i infrastruktury, po której może on prowadzić pociągi. Ich rozszerzenie np. o nową kategorię/podkategorię, nowy typ pojazdu kolejowego czy nową infrastrukturę będzie się wiązało z koniecznością zdania kolejnego sprawdzianu wiedzy i umiejętności w formie jazdy praktycznej.

Wymagania psychofizyczne:

Od specjalisty w tym zawodzie oczekuje się:
  • bardzo dobrego stanu zdrowia,
  • refleksu,
  • podzielności uwagi,
  • zdolności koncentracji,
  • umiejętności szybkiej analizy sytuacji i podejmowanie decyzji,
  • samokontroli i opanowania,
  • odpowiedzialności i rozwagi.

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu

Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia równowagi, padaczka, niepoddające się korekcji wady wzroku, niedosłuch, daltonizm, choroby ograniczające sprawność ruchową, przewlekłe choroby układu oddechowego i krążenia, choroby psychiczne, a także uzależnienie od leków, alkoholu czy narkotyków.

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Największym pracodawcą dla maszynistów są wszystkie spółki przewozowe działające w ramach Polskich Kolei Państwowych S.A. Oprócz tego przewoźnika maszynistów zatrudniają też przewoźnicy regionalni. np. Polregio, ŁKA, Koleje Śląskie.

Szkoły:

Kursy i szkolenia  na licencję maszynisty, świadectwo maszynisty:
 
F.H.U. JMS KursyKolejowe.pl
ul. Mrozowa 31, 31-752 Kraków
tel. 692-103-734,
e-mail: biuro@jmsglowacz.pl
www.kursykolejowe.pl
Warszawskie Centrum Edukacyjne MATEL SERVICE
ul. Chmielna 98, 00-801 Warszawa
tel. 22 620 67 50
e-mail: matel.service@wce.pl
www.wce.pl
 
Szkoły ponadgimnazjalne:

 
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego
kierunek: technik transportu kolejowego
ul. Drewnowska 88, 91-008 Łódź
tel.: 42 654 27 75
e-mail: sekretariat@zsp5lodz.pl
www.zsp5lodz.pl
 
Technikum Kolejowe im. Mikołaj Kopernika
kierunek: technik budownictwa kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego
ul. Unii Lubelskiej 4C, 85-059 Bydgoszcz
tel. 52 584 10 06
e-mail: rekrutacja@kolejowe.edu.pl
www.kolejowe.edu.pl
 

Dane kontaktowe

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 39 74,  833 36 50
e-mail: centrumsk@wup.lodz.pl   
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

nnk.asset.publisher.attachments

Maszynista 2020
Maszynista 2020.pdf 320 KB

nnk.asset.publisher.info.header