Instruktor hipoterapii to specjalista od rehabilitacji psychoruchowej, z której mogą korzystać zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Hipoterapia to ogół zabiegów terapeutycznych przy udziale konia, prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę na zlecenie i pod kontrolą lekarza. Jej celem jest przywrócenie pacjentom sprawności fizycznej i psychicznej. Wyróżnia się następujące formy hipoterapii: fizjoterapia na koniu (gimnastyka lecznicza na koniu), psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka oraz terapia „kontakt z koniem".
Zadania zawodowe:
- diagnoza oraz wybór odpowiedniej formy hipoterapii stosownie do potrzeb podopiecznego (za pisemną zgodą lekarza prowadzącego)
- prowadzenie zajęć z zakresu hipoterapii zgodnie z metodyką, predyspozycjami psychomotorycznymi oraz wynikami diagnozy podopiecznego
- zaplanowanie harmonogramu zajęć z hipoterapii dla osób niepełnosprawnych i jego realizacja
- dbałość o dobre samopoczucie osoby korzystającej z jego usług oraz czuwanie nad tym, by terapia nie była przerwana przedwcześnie ani przedłużana bez uzasadnienia
- współpraca z innymi terapeutami, specjalistami i lekarzami zajmującymi się podopiecznym
- kształtowanie u podopiecznego postawy szacunku dla zwierzęcia i uczenie go okazywania tego szacunku oraz przestrzeganie reguł bezpieczeństwa pracy z koniem
- dopełnienie formalności związanych z ubezpieczeniem swoich podopiecznych na okoliczność „nieszczęśliwego wypadku"
- prowadzenia dokumentacji swojej pracy, w której powinna być na bieżąco dokonywana adnotacji postępu prowadzonych zajęć.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Instruktor hipoterapii powinien mieć co najmniej wykształcenie średnie, dobry stan zdrowia potwierdzony przez lekarza, oraz umiejętność jazdy konnej i doświadczenie w kontakcie z końmi. W tej pracy mile widziane jest wykształcenie wyższe kierunkowe np. z dziedziny medycyny, rehabilitacji, pedagogiki, resocjalizacji czy terapii zajęciowej. Warunkiem wykonywania zawodu jest ukończenie kursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne. Pozytywny wynik egzaminu końcowego upoważnia do otrzymania tytułu instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością hipoterapia.Wymagania psychofizyczne:
Hipoterapeuta musi charakteryzować się dobrym stanem zdrowia, sprawnością fizyczną i koncentracją uwagi oraz spostrzegawczością. Codzienne kontakty z ludźmi i zwierzętami wymagają także prawidłowej sprawności narządu słuchu, wzroku i mowy. Ponadto musi być odpowiedzialny, odporny na stres i posiadać talent dydaktyczny. Niezbędna jest również wysoka kultura osobista, empatia i wyrozumiałość w stosunku do ludzi oraz zamiłowanie do koni.Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Pracę w zawodzie eliminują takie schorzenia jak: choroby alergiczne spowodowane uczuleniem na sierść zwierząt oraz choroby psychiczne. Zawodu tego nie mogą wykonywać osoby niepełnosprawne.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Instruktorzy hipoterapii mogą być zatrudniani w wyspecjalizowanych ośrodkach jeździeckich, stowarzyszeniach, fundacjach czy gospodarstwach agroturystycznych, gdzie prowadzone są zajęcia z hipoterapii. Istnieje możliwość pracy zagranicą, gdzie ta forma leczenia i rehabilitacji stosowana jest szerzej. Innym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności gospodarczej w tym zakresie. Najczęściej prowadzenie zajęć z hipoterapii stanowi jednak dodatkowe zajęcie osób posiadających kwalifikacje z zakresu np. fizjoterapii, rehabilitacji, psychologii itp.Kształcenie:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Fizjoterapia
90-647 Łódź, Plac Hallera 1Btel. 42 272 50 46
e-mail: dziekanat.wojlek@umed.lodz.pl
http://fizjoterapia.umed.lodz.pl/
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
00-968 Warszawa, ul. Marymoncka 34tel. 22 834 76 67, 22 834 04 31 wew. 330
e-mail: rekrutacja@awf.edu.pl
http://www.awf.edu.pl
Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne
02-791 Warszawa, ul. Na Uboczu 18tel. 22 254 25 43
e-mail: biuro@pthip.org.pl
http://pthip.org.pl/
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl