Hodowca jedwabników

Print Drukuj

Hodowca jedwabników zajmuje się wychowem gąsienic jedwabnika morwowego oraz uprawą morwy białej, która stanowi karmę dla larw. Do jego zadań należy m.in. karmienie, kontrola warunków w wychowalni oraz zbiór kokonów. Prace te nie wymagają specjalnego wykształcenia, jednak preferowane jest ukończenie szkoły branżowej lub średniej w kierunkach rolniczych.

Hodowca powinien posiadać odpowiedni stan zdrowia do pracy fizycznej oraz umiejętność analizowania i podejmowania decyzji. Cechy takie jak odporność na stres oraz cierpliwość są pożądane w tym zawodzie. Osoby z alergiami na morwę, jedwab lub z wadami wzroku nie powinny podejmować tej pracy.

Możliwości zatrudnienia obejmują grupy producenckie, przedsiębiorstwa tekstylne oraz instytuty badawcze, a także możliwość prowadzenia własnej działalności. W Polsce hodowla jedwabników może odbywać się w kilku rzutach, co sprzyja zwiększeniu produkcji kokonów.

Dla przyszłych hodowców dostępne są różne instytucje edukacyjne, w tym szkoły rolnicze i uczelnie wyższe. Kontynuowanie nauki w dziedzinach zootechnicznych jest możliwe również po ukończeniu szkoły średniej.

Informacje o wybranych załącznikach

  • Hodowca jedwabników 2021.pdf:

    Załącznik opisuje zawód hodowcy jedwabników, który zajmuje się hodowlą gąsienic jedwabnika morwowego oraz uprawą morwy białej dla ich karmienia. Kluczowym punktem jest, że zawód ten nie wymaga określonego wykształcenia, a potencjalni hodowcy muszą posiadać odpowiednie cechy psychofizyczne oraz mogą pracować w różnych sektorach związanych z produkcją jedwabników.

Pełne treści załączników znajdziesz w artykule.


Hodowca jedwabników zajmuje się wychowem gąsienic jedwabnika morwowego w okresie od wyklucia larw z jajeczek do czasu pozyskania kokonów, w zależności od celu w jakim prowadzona jest hodowla. Jednocześnie hodowca uprawia zadrzewienia morwy białej celem pozyskania karmy – świeżych liści morwy do codziennego skarmiania larw. Do obowiązków hodowcy należą także prace związane z utrzymywaniem właściwych warunków w wychowalni, kontrolowaniem kolejnych etapów dojrzewania jedwabników oraz prowadzeniem dokumentacji hodowlanej.
 

Zadania zawodowe:

 
W swojej pracy hodowca jedwabników stosuje metody, techniki i procedury związane m.in. z:
  • karmieniem gąsienic,
  • sprzątaniem etażerek lub kuwet oraz wychowalni,
  • kontrolowaniem warunków panujących w wychowalni,
  • zbiorem kokonów i suszeniem kokonów,
  • zbiorem liści morwy białej i ewentualnie jej uprawy,
  • przechowywaniem liści morwy,
  • prowadzeniem dokumentacji hodowlanej.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Prace polowe oraz hodowlane, które wykonuje hodowca jedwabników, nie wymagają określonego wykształcenia. Zadania do wykonania nie są trudne czy skomplikowane. Najczęściej pracodawca w zależności od placówki, w której prowadzona jest hodowla, ustala poziom wykształcenia niezbędnego do podjęcia pracy w zawodzie. Preferowane jest ukończenie branżowej szkoły I stopnia w zawodzie pokrewnym rolnik lub ukończenie szkoły średniej w zawodzie technik rolnik lub technik agrobiznesu. Może to być szkoła na poziomie zasadniczym zawodowym (branżowa I stopnia), średnim (branżowa II stopnia, technikum) lub wyższym. Pracownik posiadający wykształcenie średnie, po zdaniu matury, może kontynuować naukę na studiach wyższych o kierunku zootechnicznym lub rolniczym. Kwalifikacje rolnicze można również zdobyć w formie kursowej.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Wskazane jest, by stan zdrowia hodowcy jedwabników pozwalał na przemieszczanie się czy pracę w jednej pozycji (praca fizyczna przy nasadzeniach morwy i przy zbiorze liści morwy, przygotowanie pożywienia i karmienie zwierząt). W pacy hodowcy występuje  również duże obciążenie umysłowe, związane np. z analizowaniem, rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem decyzji mających wpływ na pomyślność hodowli. Umiejętność pracy pod presją czasu, odporność na stres, gotowość do pracy w różnych warunkach środowiskowych, empatia, cierpliwość, dokładność, to cechy pożądane i niezbędne.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Zawodu tego nie powinny wykonywać osoby z alergią na morwę białą, jedwab i zarodniki grzybów pleśniowych, ani osoby z wadą narządu wzroku niemożliwą do skorygowania.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Hodowca jedwabników może ubiegać się o pracę w grupach producenckich, które zajmują się produkcją kokonów oraz w przedsiębiorstwach czy gospodarstwach rolnych hodujących jedwabniki. Ponadto może ubiegać się o pracę w przedsiębiorstwach tekstylnych oraz instytutach i pracowniach naukowo-badawczych lub założyć własną działalność gospodarczą. W warunkach klimatyczno-glebowych Polski możliwe jest hodowanie jedwabników morwowych w dwóch lub trzech rzutach. Pierwsza hodowla rozpoczyna się zgodnie z kalendarzem wychowu, czyli w okresie koniec maja – początek czerwca. Drugi rzut (inkubację) rozpoczyna się po 2 tygodniach od pierwszego rzutu, trzeci – po 2 tygodniach od drugiego rzutu. Taka metoda hodowli ogranicza nałożenie się najbardziej wymagających okresów karmienia larw i jednocześnie umożliwia uzyskanie dwa-trzy razy więcej kokonów przez jednego rolnika. Podstawą do prowadzenia hodowli rzutowej jest wystarczająca ilość nasadzeń morwowych.
 

Szkoły:

 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Wincentego Witosa w Bujnach

Bujny ul. Piotrkowska 30
97-371 Wola Krzysztoporska
tel. 44 647 25 59
e-mail: sekretariat@zsrckpbujny.com
https://zsckpbujny.pl/
 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Szydłowie

Szydłów 57, 97-306 Szydłów
tel. 44 617 14 01
https://zspckuszydlow.pl/pl/
 

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach

Wojsławice 118, 98-220 Zduńska Wola
tel. 43 825 14 91
e-mail: sekretariat@zsrcku.pl
http://www.zsrcku.pl/
 

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Wydział Rolnictwa i Ekologii

ul. Nowoursynowska 166, 02-787 Warszawa
tel. 22 593 10 00, 22 593 10 20
e-mail: rekrutacja@sggw.edu.pl
www.sggw.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu