Formy wsparcia - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ
W Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu pozakonkursowego PUP finansowanego z Funduszu Pracy w ramach PO WER 2014-2020, wprowadzono zapis, iż tzw. formy bezkosztowe (usługi rynku pracy w rozumieniu art. 35 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) należy wykazać we wniosku jako odrębne zadania, niemniej kosztów tych zadań nie należy wykazywać w budżecie projektu.
Zapisy PO WER dotyczące wysokiej jakości zatrudnienia dotyczą jedynie stosunku pracy oraz stosunku cywilnoprawnego. W przypadku pozostałych form wsparcia zgodnie z zapisami Programu jakość wsparcia będzie zapewniona poprzez określenie minimalnych wymogów odnoszących się do realizacji przedsięwzięć na rzecz aktywizacji edukacyjno-zawodowej, które zostaną zawarte w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 (m.in. wymóg wpisu podmiotu prowadzącego szkolenie do Rejestru Instytucji Szkoleniowych czy też dostosowanie tematyki szkoleń do indywidualnych potrzeb danego uczestnika projektu).
Należy pamiętać, że ze względu na wysoki koszt realizacji takiej połączonej formy wsparcia, a także samego subsydiowanego zatrudnienia, udzielenie takiego wsparcia musi być zawsze poprzedzone analizą możliwości udzielenia w pierwszej kolejności innych form wsparcia dla osób młodych w celu poprawy ich sytuacji na rynku pracy, a także analizą użyteczności już zdobytych kompetencji na regionalnym rynku pracy i powinno być indywidualną decyzją beneficjenta.