Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie 1.2.1 (1/2021) - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ


Pozostałe

Zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej: „Mając na uwadze specyfikę projektów dotacyjnych wydatki związane z monitorowaniem prowadzenia działalności gospodarczej przez uczestnika projektu mogą być wykazane w ramach kosztów bezpośrednich.”. Co mogą obejmować wydatki związane z monitorowaniem prowadzenia działalności gospodarczej - czy jest to np. wynagrodzenie osób przeprowadzających kontrole, koszt dojazdu na miejsce kontroli?

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu, wydatki dotyczące monitorowania prowadzenia działalności gospodarczej przez uczestnika projektu mogą być wykazane w ramach kosztów bezpośrednich. Powinny to być wydatki bezpośrednio związane z realizacją ww. zadania takie jak np. koszt dojazdu na miejsce kontroli, wynagrodzenie osoby przeprowadzającej kontrole.

Zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej: „Mając na uwadze specyfikę projektów dotacyjnych wydatki związane z monitorowaniem prowadzenia działalności gospodarczej przez uczestnika projektu mogą być wykazane w ramach kosztów bezpośrednich.”. Co mogą obejmować wydatki związane z monitorowaniem prowadzenia działalności gospodarczej - czy jest to np. wynagrodzenie osób przeprowadzających kontrole, koszt dojazdu na miejsce kontroli?

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu, wydatki dotyczące monitorowania prowadzenia działalności gospodarczej przez uczestnika projektu mogą być wykazane w ramach kosztów bezpośrednich. Powinny to być wydatki bezpośrednio związane z realizacją ww. zadania takie jak np. koszt dojazdu na miejsce kontroli, wynagrodzenie osoby przeprowadzającej kontrole.

Czy ocena formalna i merytoryczna Wniosków o przyznanie wsparcia pomostowego (dokonywana np. przez pracownika beneficjenta) jest kosztem bezpośrednim czy należy do kosztów pośrednich?

Ocena formalna i merytoryczna wniosków o przyznanie wsparcia pomostowego (dokonywana np. przez pracownika Beneficjenta) zaliczana jest do kosztów bezpośrednich projektu.

Zgodnie z kryterium dostępu nr 2 "Beneficjent posiada co najmniej 3 letnie doświadczenie w zakresie udzielania dotacji, pożyczek lub poręczeń na utworzenie lub rozwój przedsiębiorstw w okresie ostatnich 6 lat od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie." (brzmienie kryterium w żaden sposób nie ogranicza ww. co najmniej 3-letniego doświadczenia do województwa łódzkiego). Ponadto w uzasadnieniu znajduje się dodatkowy wymóg mówiący "Ponadto z uwagi na regionalny charakter wsparcia niezbędne jest posiadania doświadczenia w realizacji tego typu wsparcia na obszarze województwa na którego terenie będzie realizowany projekt." (brzmienie tego zapisu nie wskazuje minimalnej długości doświadczenia). Czy zatem dla pozytywnego spełnienia wymogów w zakresie doświadczenia wystarczające jest: - posiadanie ponad 3-letniego doświadczenia w zakresie udzielania dotacji na utworzenie/rozwój przedsiębiorstw w ramach projektów realizowanych w innych województwach (poza województwem łódzkim) oraz jednocześnie - posiadanie 2-letniego doświadczenia w realizacji tego typu wsparcia w województwie łódzkim?

Ważne! Przeczytaj sprostowanie opublikowane 25.05.2021 r.

Zgodnie z Kryterium dostępu nr 2 wymagane jest, aby Beneficjent spełniał łącznie poniższe warunki:
  • prowadził działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, posiadał bazę materialną, techniczną i zasoby ludzkie oraz kompetencyjne niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MŚP;
  • posiadał co najmniej 3 letnie doświadczenie w zakresie udzielania dotacji, pożyczek lub poręczeń na utworzenie lub rozwój przedsiębiorstw w okresie ostatnich 6 lat od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie;
  • posiadał siedzibę na terenie województwa, w którym będzie realizowany projekt, tj. województwa łódzkiego.
W związku z powyższym dla pozytywnego spełnienia wymogów w zakresie doświadczenia, beneficjent musi posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie w ostatnich 6 latach na terenie woj. łódzkiego.
Z uwagi na regionalny charakter wsparcia niezbędne jest posiadania doświadczenia w realizacji tego typu wsparcia na obszarze województwa, na którego terenie będzie realizowany projekt.

W konkursie obowiązuje kryterium dotyczące siedziby wnioskodawcy, jednak w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG w dokumencie rejestrowym nie istnieje pole "siedziba" (w odróżnieniu od wpisów w KRS), lecz miejsce / miejsca wykonywania działalności gosp. Czy w związku z powyższym, wystarczające jest, aby jedno z miejsc wykonywania działalności było na terenie województwa łódzkiego?

Siedziba wnioskodawcy rozumiana jest jako miejsce położenia przedsiębiorstwa wskazane w koncesji, zezwoleniu lub zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej albo w rejestrze przedsiębiorców.
Zgodnie z powyższym, jeżeli  jedno z miejsc wykonywania działalności gospodarczej przez beneficjenta, który jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG znajduje się na terenie województwa łódzkiego, to spełniony jest  wymóg posiadania siedziby na terenie województwa, w którym realizowany jest projekt.
Należy podkreślić, że równie istotne jest posiadanie doświadczenia na terenie województwa łódzkiego.
Zgodnie z uzasadnieniem kryterium dostępu nr 2, z uwagi na regionalny charakter wsparcia niezbędne jest posiadania doświadczenia w realizacji wsparcia na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na obszarze województwa, na którego terenie będzie realizowany projekt.

Czy dopuszczalna jest sytuacja, w której ten sam podmiot występuje dwukrotnie we wnioskach złożonych na ten sam subregion, jednak w różnym charakterze - raz w roli w lidera, raz w roli partnera?

Zgodnie z kryterium dostępu nr 1 SUBREGION: Wnioskodawca może złożyć maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie projektu na dany subregion obejmując wszystkie powiaty w danym subregionie wskazane poniżej:
  • subregion łódzki: powiaty łódzki-wschodni, pabianicki, zgierski, brzeziński,
  • subregion Miasto Łódź: powiat miasto Łódź,
  • subregion piotrkowski: powiaty bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, miasto Piotrków Trybunalski, radomszczański, tomaszowski,
  • subregion sieradzki: powiaty łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski,
  • subregion skierniewicki: powiaty kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki, miasto Skierniewice.
W ramach konkursu zostaną wyłonione maksymalnie trzy najwyżej punktowane projekty na realizację wsparcia w danym subregionie. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku przez jednego wnioskodawcę na dany subregion lub złożenia wniosku nie obejmującego wszystkich powiatów w danym subregionie, WUP w Łodzi odrzuca wszystkie złożone przez tego wnioskodawcę wnioski na dany subregion. Każdy Wnioskodawca może złożyć wniosek na więcej niż jeden subregion.

Ograniczenie dotyczące liczby złożonych wniosków w odniesieniu do tego samego subregionu dotyczy podmiotów w roli wnioskodawcy. Tym samym, jeżeli wnioskodawca w jednym projekcie wystąpi w roli wnioskodawcy, natomiast w drugim jako partner (w odniesieniu do tego samego subregionu) kryterium dostępu nr 1 zostanie spełnione. Jednakże należy mieć na uwadze, że racjonalność takiego założenia zostanie oceniona przez KOP.  Osoby oceniające projekt zweryfikują m.in. czy zasadna jest realizacja dwóch projektów na tym samym subregionie podczas gdy wnioskodawca mógł założyć realizację jednego większego projektu.

Wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek, ale na różne subregiony.

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może ubiegać się o dofinansowanie projektu w przedmiotowym konkursie?

Zgodnie z Kryterium dostępu nr 2 wymagane jest, aby beneficjent spełniał łącznie poniższe warunki:
  • prowadził działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, posiadał bazę materialną, techniczną i zasoby ludzkie oraz kompetencyjne niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MŚP,
  • posiadał co najmniej 3 letnie doświadczenie w zakresie udzielania dotacji, pożyczek lub poręczeń na utworzenie lub rozwój przedsiębiorstw w okresie ostatnich 6 lat od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie,
  • posiadał siedzibę na terenie województwa, w którym będzie realizowany projekt, tj. województwa łódzkiego.
Zapisy kryterium dostępu nie wykluczają z ubiegania się o dofinansowanie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, o ile spełniają one łącznie wszystkie wymienione w kryterium przesłanki.

Zgodnie z kryterium dostępu „Beneficjent posiada siedzibę na terenie województwa, w którym będzie realizowany projekt”. Jak rozumiana jest siedziba beneficjenta? Czy jeśli wnioskodawca posiada oddział na terenie województwa łódzkiego, to powyższe kryterium zostanie uznane za spełnione?

Siedziba wnioskodawcy jest rozumiana jako miejsce położenia przedsiębiorstwa wskazane w koncesji, zezwoleniu lub zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej albo w rejestrze przedsiębiorców. Jeżeli zatem filia czy oddział firmy wnioskodawcy są wskazane w którymś z ww. dokumentów w województwie łódzkim to spełniony jest  wymóg posiadania siedziby na terenie województwa, w którym realizowany jest projekt.
 
Ponadto przypominamy, że zgodnie z uzasadnieniem kryterium dostępu nr 2, z uwagi na regionalny charakter wsparcia, niezbędne do spełnienia tego kryterium jest posiadanie doświadczenia w realizacji wsparcia na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na obszarze województwa, na którego terenie będzie realizowany projekt.
 Przejdź na górę