Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie 1.2.1 (1/2021) - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ


Formy wsparcia

Czy w ramach usług szkoleniowych i grupowych, dostępnych na etapie poprzedzającym założenie działalności gospodarczej uczestnikom przysługuje stypendium szkoleniowe?

Uczestnikom projektu, którzy biorą udział w szkoleniach przysługuje stypendium szkoleniowe na zasadach zgodnych z postanowieniami Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020, aktualnych na dzień ogłoszenia konkursu.

Stypendium szkoleniowe, które miesięcznie wynosi brutto 120% zasiłku o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o  promocji zatrudnienia i  instytucjach  rynku  pracy, przysługuje jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin zegarowych; w przypadku niższej miesięcznej liczby godzin szkolenia, wysokość stypendium szkoleniowego ustala się proporcjonalnie z tym, że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Czy ocena wniosków o przyznanie wsparcia pomostowego powinny być dokonywana przez jedną czy dwie osoby?

Zgodnie z załącznikiem nr 3 Regulaminem przyznawania środków do Regulaminu konkursu, ocena formalna i merytoryczna wniosków o przyznanie wsparcia pomostowego dokonywana jest przez jedną osobę np. pracownika biura projektu lub pracownika beneficjanta.

W § 11 Załącznika nr 3 do Regulaminu konkursu zawarte zostały szczegółowe zapisy odnoszące się do oceny formalnej i merytorycznej wniosków o przyznanie wsparcia pomostowego. Ujęte w niniejszym paragrafie zasady odnoszące się do procedury przyznawania wsparcia jak również procedury odwoławczej w tym zakresie wskazują, iż ocena dokonywana jest przez jedną osobę.

Czy w zadaniu "Wsparcie szkoleniowe" na etapie przygotowania biznesplanu przez uczestników projektu, można założyć wynagrodzenie osoby pełniącej funkcję eksperta dotacyjnego?

Tak, w zadaniu obejmującym wsparcie w postaci szkoleń można uwzględnić wynagrodzenie dla eksperta dotacyjnego.

Zgodnie z Załącznikiem 7 „Standard realizacji wsparcia…", w przypadku szkoleń przed rozpoczęciem działalności gospodarczej „czas trwania jednego modułu/zjazdu nie przekracza 5 następujących po sobie dni” - co dokładnie w powyższym zapisie oznacza słowo moduł? Czy moduł to "cały moduł szkoleniowy" (czyli całe wsparcie szkoleniowe ujęte w projekcie) czy moduł to tylko jeden zakres tematyczny z kilku przewidzianych w projekcie (np. rachunkowość w małej firmie, przygotowanie biznesplanu etc.)? Co znaczy 5 następujących po sobie dni? Czy chodzi o dni robocze czy w ogóle? Czy między tymi dniami może być przerwa wynikająca np. z weekendu / święta?

Zgodnie z Załącznikiem nr 7 do Regulaminu konkursu - „Standard realizacji usługi w zakresie wsparcia bezzwrotnego na założenie własnej działalności gospodarczej w ramach POWER na lata 2014-2020", w przypadku szkoleń „czas trwania jednego modułu/zjazdu nie przekracza 5 następujących po sobie dni". Słowo „moduł" oznacza jeden zakres tematyczny z kilku przewidzianych w projekcie (np. sporządzanie biznesplanu, promocja działalności gospodarczej będą stanowiły dwa moduły).
Natomiast „5 dni następujących po sobie" należy interpretować jako dni robocze.
 Przejdź na górę