Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie 1.2.1 (1/2021) - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ


Grupa docelowa

Czy grupę docelową należy rozumieć w ten sposób, że 80% to osoby, które utraciły zatrudnienie po 01.03.2020 r. - bez podziału na NEET, kobiety, osoby o niskich kwalifikacjach itd., a mogą wziąć też udział w 20% osoby, które nie utraciły zatrudnienia po 01.03.2020 r., a należą do grup: NEET, kobiety, osoby o niskich kwalifikacjach itd.?

W ramach konkursu wsparciem mogą być objęte wyłącznie osoby w wieku 18-29 lat, z obszaru województwa łódzkiego (osoby fizyczne, które zamieszkują lub uczą się na obszarze województwa łódzkiego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego) pozostające bez pracy.
Jednocześnie:,
  1. ,minimum 80% wszystkich uczestników projektu muszą stanowić osoby, które utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 roku w wyniku pandemii COVID-19 (zatem możliwa jest sytuacja, że osoby te będą stanowić nawet 100% uczestników projektu);
  2. ,osoby z grup, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy (tj. osoby z kategorii NEET, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby odchodzące z rolnictwa, imigranci i reemigranci) nie mogą stanowić więcej niż 20% wszystkich uczestników projektu.
Oznacza to, że w pierwszej grupie wsparciem można objąć osoby pozostające bez pracy, bez względu na ich status na rynku pracy (nie weryfikowane są przesłanki wymienione w punkcie drugim np. poziom kwalifikacji czy fakt niepełnosprawności bądź przynależności do kategorii NEET). Istotnym aspektem jest w tym przypadku badanie potwierdzenia faktu utraty pracy po 01.03.2020 r. w wyniku pandemii  COVID-19.

Należy pamiętać też o konieczności zachowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn w projekcie.

Czy osoba przebywająca na zasiłku macierzyńskim wypłacanym przez ZUS z powodu zakończenia umowy o pracę jest traktowana jako "osoba bezrobotna" czy też jako „osoba pracująca” (pomimo, że w trakcie przebywania na zasiłku macierzyńskim jej umowa o pracę zakończyła się, a obowiązek wypłaty zasiłku przejął ZUS)?

Zgodnie z przyjętymi definicjami, do kategorii osób bezrobotnych można zaliczyć osoby pozostające bez pracy, gotowe do podjęcia pracy i aktywnie poszukujące zatrudnienia. W przypadku osób kwalifikujących się do urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, do kategorii bezrobotnych można zaliczyć tylko takie osoby, które nie pobierają świadczeń z tytułu tego urlopu.

Jeżeli dana osoba przebywa na odpłatnym urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i pobiera świadczenie z tego tytułu należy zaliczyć ją do osób pracujących zgodnie z definicją pomimo faktu, że jej stosunek pracy został rozwiązany. Do momentu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub rodzicielskiego ta osoba powinna zostać zaliczona do osób pracujących.
W sytuacji, gdy osoba ta zrezygnuje z pozostałej części urlopu np. na rzecz ojca dziecka i będzie gotowa do podjęcia pracy oraz jej aktywnie poszukiwała będzie można ją zaliczyć do kategorii osób bezrobotnych i zakwalifikować do udziału w projekcie.
 Przejdź na górę