Głównym celem operatora maszyn przygotowawczych do wytworzenia płaskich wyrobów włókienniczych (filce, włókniny, watoliny) jest przygotowanie do procesu tkania: osnowy poprzez jej snucie, klejenie, przewlekanie i wiązanie oraz wątku przez jego cewienie i parowanie. Wykonuje także inne operacje technologiczne, takie jak: przygotowanie i wybijanie wzornic, na nowoczesnych maszynach sterowanych komputerowo. Do zakresu prac operatora należy również przygotowanie stanowiska do wykonania konkretnej operacji.
Zadania zawodowe:
- obsługa maszyn i urządzeń służących do wykonania: osnowy na wale osnowowym (snowarka i klejarka), wątku na cewce wątkowej (cewiarka),
- przygotowanie odpowiednich wzornic do krosien tkackich,
- ocena prawidłowości działania maszyny lub urządzenia,
- dobieranie odpowiednich regulacji i nastawień zgodnie z warunkami technologicznymi,
- przygotowanie odpowiednich rodzajów przędzy oraz środków chemicznych niezbędnych do wykonania zadania,
- obsługa i kontrola pracy maszyny lub urządzenia podczas wykonywania danej operacji technologicznej (cewienie, snucie, klejenie),
- kontrola urządzeń sterowniczo-dozujących podczas procesu produkcji,
- użytkowanie maszyn i urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem, zasadami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska,
- zgłaszanie awarii maszyny lub urządzenia służbom technicznym i/lub przełożonemu.
- uruchamianie i przygotowanie maszyn.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Obecnie w ramach systemu edukacji zawodowej w Polsce nie prowadzi się kształcenia kandydatów do pracy w zawodzie operatora maszyn przygotowawczych do produkcji płaskich wyrobów włókienniczych. Kształcenie w zawodzie pokrewnym operator maszyn w przemyśle włókienniczym oferują branżowe szkoły I stopnia oraz branżowej szkoły II stopnia i technika (w zawodzie technik włókiennik).
Alternatywne wykształcenie można uzyskać na drodze rzemieślniczego przygotowania zawodowego, w zawodzie pokrewnym tkacz lub dziewiarz. Możliwe jest również wykonywanie zawodu przez osoby posiadające wykształcenie podstawowe (lub gimnazjalne), które zdobyły wiedzę i doświadczenie na drodze szkolenia praktycznego na stanowisku pracy w zakładzie włókienniczym.
Wymagania psychofizyczne:
Do podjęcia pracy w zawodzie operatora maszyn przygotowawczych do produkcji płaskich wyrobów włókienniczych wymagany jest ogólny dobry stan zdrowia, sprawność fizyczna, prawidłowy wzrok i słuch, sprawność zmysłu dotyku i narządu równowag, zdolność koncentracji uwagi, uzdolnienia techniczne, współdziałanie i współpraca w zespole, samodzielność, rzetelność, dokładność, odpowiedzialność za działania zawodowe, dbałość o jakość pracy.
Pod względem wydatku energetycznego praca w tym zawodzie należy do prac średnio ciężkich. Nie występują w niej specyficzne obciążenia umysłowe.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do pracy w zawodzie operatora maszyn przygotowawczych do produkcji płaskich wyrobów włókienniczych są m.in.:
- zaburzenia równowagi,
- wady wzroku i słuchu niepodlegające korekcji,
- niepełnosprawność kończyn dolnych, uniemożliwiająca samodzielne poruszanie się,
- niektóre choroby psychiczne,
- choroby układu oddechowego,
- alergie,
- epilepsja.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Operator maszyn przygotowawczych do produkcji płaskich wyrobów włókienniczych może podjąć pracę w: przędzalni, tkalni, dziewiarni, wykończalni, zakładzie usługowym w branży włókienniczej, firmie odzieżowej.
Szkoły:
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi
kierunki: technik tekstronik, technik projektant tekstyliów, operator maszyn w przemyśle włókienniczymul. Stefana Żeromskiego 115, 90-542 Łódź,
tel. 42 637 72 78
e-mail: sekretariat.cku@cez.lodz.pl
www.cez.lodz.pl/oferta-edukacyjna/
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl