Wytwórca abażurów wykonuje ręcznie lub za pomocą urządzeń mechanicznych różnego rodzaju i kształtu abażury. Abażury wytwarzane są z takich materiałów jak: skóra, plastik, folia PCV, tkanina, czy papier. Mogą być tworzone na potrzeby produkcji przemysłowej, jako realizacje indywidualnych zamówień klientów, jak również jako unikatowe projekty artystyczne.
Zadania zawodowe:
- zapoznawanie się z rysunkiem i projektami artystycznymi w celu wykonania wykrojów wzorcowych, szkieletów z drutu, szablonów;
- wykonywanie ręczne lub mechaniczne poszczególnych elementów, np. drucianych uchwytów na żarówkę, odcinanie prętów drucianych, wykrawanie pokrycia z dzianiny, skór, papieru itd.;
- łączenie elementów (np. lutowanie szkieletu, zszywanie elementów pokrycia);
- prace wykończeniowe: malowanie, naszywanie ozdób itd.;
- pakowanie gotowych wyrobów;
- prowadzenie rozliczeń surowcowo-materiałowych;
- organizowanie stanowiska pracy, w tym przestrzeganie zasad i przepisów BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
W zawodzie wytwórcy abażurów nie ma wymagań dotyczących wykształcenia. Zawód ten można zdobyć na drodze samokształcenia lub przyuczenia w trakcie pracy w zakładzie produkcyjnym. Osoby, które oprócz wytwarzania abażurów chciałyby zajmować się również ich projektowaniem, mogą podjąć naukę na kierunkach plastycznych w zakresie projektowania przedmiotów artystycznych/ użytkowych w szkołach ponadpodstawowych i wyższych.
Wymagania psychofizyczne:
Od specjalisty w tym zawodzie oczekuje się:
- precyzji,
- umiejętności koncentracji uwagi,
- wytrwałości,
- cierpliwości,
- dokładności,
- staranności,
- kreatywności,
- uzdolnień technicznych,
- sprawności manualnej,
- dobrego wzroku,
- umiejętności odróżniania barw.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania pracy w zawodzie wytwórcy abażurów mogą być znaczne wady wzroku nie poddające się korekcji, zaburzenia narządu wzroku ograniczające lub uniemożliwiające pracę z drobnymi elementami, daltonizm, niesprawność kończyn górnych.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zatrudnienie w omawianym zawodzie można znaleźć w zakładach zajmujących się produkcją lamp i abażurów. Zakłady zajmujące się tego typu produkcją nie są liczne, ponadto zazwyczaj są to niewielkie firmy rodzinne, dlatego znalezienie ofert pracy w tym zawodzie nie jest proste. Istnieje również możliwość prowadzenia w tym zakresie własnej działalności gospodarczej polegającej na realizowaniu zleceń producentów oświetlenia, salonów oświetleniowych, architektów i projektantów wnętrz, inwestorów, właścicieli hoteli i restauracji, oraz klientów indywidualnych.
Szkoły:
Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego
Projektowanie wyrobów artystycznych
ul. Gandhiego, 90-252 Łódźtel. 42 637 23 73, 42 298 86 37
e-mail: sekretariat@plastyklodz.pl
http://plastyklodz.pl/
Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego
Wydział Wzornictwa
ul. Wojska Polskiego 121, 91-726 Łódźtel. 42 254 75 08
e-mail: rekrutacja@asp.lodz.pl
https://asp.lodz.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 39 74, 833 36 50
e-mail: skierniewice@wup.lodz.pl