Inżynier elektryk automatyk odpowiada za realizację projektów w zakresie systemów elektrycznych i automatyki; projektuje instalacje elektryczne; zajmuje się audytami i kontrolą stanu faktycznego systemów automatyki przemysłowej oraz rozwiązywaniem pojawiających się problemów technicznych.
Zadania zawodowe:
- projektowanie układów elektrycznych oraz układów automatyki maszyn i urządzeń oraz aparatury kontrolno-pomiarowej,
- przygotowywanie dokumentacji technicznej dotyczącej układów elektrycznych oraz układów automatyki przemysłowej,
- opracowywanie algorytmów sterowania, tworzenie i wdrażanie aplikacji w sterownikach PLC,
- kontrolowanie stanu technicznego systemów elektrycznych i automatyki przemysłowej,
- utrzymywanie stanu technicznego instalacji elektrycznych i układów automatyki,
- nadzór nad eksploatacją układów elektrycznych i układów automatyki przemysłowej, w tym rozwiązywanie bieżących problemów technicznych zaburzających prawidłowe funkcjonowanie systemów elektrycznych i automatycznych,
- badanie przyczyn awarii oraz sporządzanie raportów technicznych oraz udzielanie wsparcia technicznego podczas budowy, montażu i testów urządzeń,
- diagnozowanie i dokonywanie napraw systemów elektrycznych oraz wykonywanie zmian parametrów pracy sterowników i oprogramowania maszyn i urządzeń,
- udzielanie wsparcia technicznego w procesie produkcyjnym,
- planowanie i wdrażanie nowych rozwiązań z zakresu układów elektrycznych i automatyki przemysłowej.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Aby pracować w zawodzie inżyniera elektryka automatyka konieczne jest ukończenie wyższej uczelni i otrzymanie dyplomu inżyniera na kierunku elektrotechnika ze specjalnością automatyka. Studia kończy obrona inżynierska lub magisterska pracy dyplomowej. Są to nauki typowo techniczne, gdzie już na starcie wymaga się dobrej znajomości matematyki, fizyki i informatyki, a także języka angielskiego. Konieczne są także odpowiednie uprawnienia, które można nabyć w ośrodkach egzaminacyjnych takich jak SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) czy SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich), a także odpowiedni kurs BHP.
Wymagania psychofizyczne:
Inżynier elektryk automatyk powinien charakteryzować się: umiejętnością abstrakcyjnego myślenia, umiejętnością analizy i syntezy, uzdolnieniami technicznymi, dobrą pamięcią, umiejętnością pracy zespołowej, umiejętnością komunikacji i negocjacji. Musi także śledzić na bieżąco nowinki techniczne. Ważna jest także dobra znajomość języka angielskiego oraz biegła obsługa komputera. Ważna będzie też kreatywność oraz wyobraźnia przestrzenna, a także sprawności sensomotoryczne: ostrość wzroku, rozróżnianie barw, ostrość słuchu, zmysł równowagi, czucie dotykowe, widzenie stereoskopowe (widzenie głębi, umożliwiające ocenę odległości). To kierunek dla wytrwałych i systematycznych osób, które same potrafią mobilizować się do pracy. w zależności od charakteru pracy (naukowy, projektowy, przemysłowy) oraz od specjalności. Z uwagi na przeważający udział zadań i czynności o charakterze intelektualnym wymagania fizyczne dotyczą ogólnej wydolności fizycznej oraz sprawności układu krążenia oraz sprawności zmysłów, szczególnie wzroku, i równowagi.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazania zdrowotne w zawodzie inżyniera elektryka automatyka to: poważne wady wzroku, w tym daltonizm, słuchu, brak skoordynowania lub znacznie ograniczona sprawność rąk i nóg, lęk przestrzeni i wysokości, padaczka, zaburzenia równowagi.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Mogą pracować w biurach technologicznych, opiniować projekty z zakresu układów automatyki, pracować w laboratoriach zakładów przemysłowych czy zajmować się projektami w ośrodkach badawczo-rozwojowych.
Szkoły:
Politechnika Warszawska
Wydziała Elektryczny
Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa
tel. 22 234 72 17
e-mail: dziekanat@ee.pw.edu.pl
https://www.ee.pw.edu.pl
Politechnika Poznańska
Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki
Pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5, 60-965 Poznań
tel. 61 665 35 48
e-mail: Dzial.Ksztalcenia@put.poznan.pl
https://www.put.poznan.pl/pl/uczelnia/
Politechnika Gdańska
Wydział Elektrotechniki i Automatyki
ul. Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk
tel. 58 348 67 00
e-mail: rekrutacja@pg.edu.pl
https://pg.edu.pl
Uniwersytet Zielonogórski
Wydział Informatyki Elektrotechniki i Automatyki
ul. Prof.Z. Szafrana 2, 65-516 Zielona Góra
tel. 68 328 73 51
e-mail: dziekanat@wiea.uz.zgora.pl
https://www.wiea.uz.zgora.pl
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl