HtmlBox

Навіґація по катеґоріях

Alfabet

Опубліковувач

Politolog


Politolog, to teoretyk nauki o polityce, zajmujący się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej ze sprawowaniem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu społecznym, teorią jej organizacji, funkcjami i charakterem państwa i międzynarodowych organizacji politycznych. Analizuje on zjawiska oraz mechanizmy i procesy polityczne. 
 

Zadania zawodowe:

 
Politolog analizuje bieżące wydarzenia polityczne i społeczne zachodzące w państwie i na świecie. Jego komentarze bardzo często są następnie wykorzystywane i cytowane w mediach zarówno przez dziennikarzy, jak i przez polityków. Politolog zatrudniony w instytucji rządowej jest odpowiedzialny za przygotowywanie analiz oraz rozwiązań dla konkretnych problemów o charakterze politycznym. Politolog może dokonywać swych analiz także za pośrednictwem mediów jako dziennikarz. Politolog zajmuje się:
  • analizą świata politycznego 
  • prowadzeniem badań naukowych w dziedzinie polityki 
  • wyjaśnianiem mechanizmów i procesów politycznych.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie: 

 
Aby zostać politologiem należy ukończyć studia wyższe na jednym  z kierunków nauk społecznych, np. politologię (nauki polityczne), stosunki międzynarodowe, politykę społeczną czy europeistykę. W trakcie kariery zawodowej politolog powinien cały czas pogłębiać swoją wiedzę oraz na bieżąco obserwować światową i krajową scenę polityczną, pasjonować się mechanizmami działania polityki Wiele materiałów, z którymi zapoznaje się politolog jest w obcych językach, dlatego też ich znajomość jest mu bardzo potrzebna. Do najbardziej przydatnych należy język angielski i francuski, jako podstawowe  w polityce i dyplomacji.
 

Wymagania psychofizyczne: 

 
Tego zawodu nie ograniczają jakieś konkretne wymagania fizyczne. Ważniejsza jest inteligencja, zdolność kojarzenia faktów i logicznego myślenia. Podstawą do wykonywania opisywanego zawodu są predyspozycje umysłowe  i charakterologiczne: wrażliwość na wydarzenia życia politycznego w kraju i na świecie oraz pasja poznania ich mechanizmów. Politolog musi być aktywny, lubić pracę w grupie i być otwarty na innych. Musi też nieustannie poszerzać swoją wiedzę. Politolog  powinien również wykazywać się zarówno otwartym umysłem, komunikatywnością, elokwencją, umiejętnością wypowiadania się i pisania tekstów, jak również logicznym myśleniem, rozumieniem przepisów prawa oraz umiejętnością wyciągania właściwych wniosków i podejmowania na ich podstawie decyzji,  a w przyszłości decyzji politycznych.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Nie ma większych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu. Dużym utrudnieniem są bardzo poważne wady wzroku, jednak obecnie wobec rozwoju techniki i związanych z tym udogodnień dla osób niepełnosprawnych nawet ta wada nie dyskwalifikuje przyszłego politologa. Podobnie jest z osobami poruszającymi się na wózkach.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia

 
Politolodzy mogą pracować w organizacjach ngo (organizacje pozarządowe), jako eksperci w ośrodkach badania opinii publicznej oraz dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni, a także specjaliści od public relations, pracownicy służby cywilnej i samorządowej, doradcy polityczni (przy strukturach partyjnych), organizatorzy spotkań publicznych, eksperci od rozwiązywania konfliktów społecznych, specjaliści w dziedzinie dyplomacji. Politolodzy mogą także znaleźć zatrudnienie na uczelniach państwowych i prywatnych, gdzie nauczają oraz prowadzą badania naukowe z teorii polityki, systemów politycznych, historii polityki  i myśli politycznej.
 

Szkoły:

 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Kierunek: bezpieczeństwo narodowe, politologia, stosunki międzynarodowe
ul. Umultowska 89a, 61-614 Poznań 
tel. 61 829 66 25
e-mail: wnpid@amu.edu.pl
www.wnpid.amu.edu.pl  
 

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Wydział Nauk Społecznych 
Kierunek: bezpieczeństwo narodowe, stosunki międzynarodowe
Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
tel. 81 445 35 48
e-mail: wns@kul.pl
www.kul.pl/aktualnosci,11044.html
 

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych 
Kierunek: politologia, bezpieczeństwo narodowe
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków
tel. 12 663 15 65
e-mail: magdalena.geodecka@uj.edu.pl
www.wsmip.uj.edu.pl/  
 

Uniwersytet Warszawski

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Kierunek: politologia, polityka społeczna
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa
tel. 22 55 20 218
e-mail: wnpism@uw.edu.pl
www.wnpism.uw.edu.pl  
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Politolog 2020
Politolog 2020.pdf 413 KB

Informacje o publikacji dokumentu