Nauczyciel psycholog wprowadza metody aktywizujące pracę uczniów i zwiększające efektywność uczenia się. Zbiera podczas pracy informacje na temat uczniów, rodziców, nauczycieli ale także problemów czy zjawisk. Odbywa się to podczas badań przeprowadzanych często w formie rozmowy, kwestionariusza, ankiety, obserwacji, testu czy rysunku. Nauczyciel psycholog wykorzystuje także informacje uzyskane w inny sposób - od uczniów, nauczycieli, dyrekcji, pracowników obsługi szkoły, rodziców czy wreszcie z własnych obserwacji, doświadczeń i odczuć.
Zadania zawodowe:
- organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologicznej, w celu zminimalizowania skutków zaburzeń rozwojowych, zapobiegania zaburzeniom zachowania,
- badanie i analizowanie psychologicznych problemów związanych z nauczaniem i wychowaniem dzieci i młodzieży,
- diagnozowanie zaburzeń,
- diagnozowanie sytuacji wychowawczych, w celu wspierania rozwoju ucznia (wychowanka),
- określanie odpowiednich form pomocy psychologicznej, w tym działań profilaktycznych, mediacyjnych, doradczych i interwencyjnych,
- stosowanie psychoterapii, rehabilitacji psychologicznej, prowadzenie zajęć psychokorekcyjnych i terapeutycznych,
- prowadzenie poradnictwa i doradztwa w zakresie badanych zjawisk i kategorii,
- dokumentowanie przebiegu działań diagnostyczno – terapeutyczno – doradczych,
- współpraca z instytucjami i organizacjami rządowymi i pozarządowymi organizującymi różne formy pomocy psychologicznej,
- dbałość o podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Na stanowisku nauczyciela psychologa w szkole podstawowej może być zatrudniona osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom. Wśród specjalności obecnie proponowanych przez uczelnie, jako te przygotowujące do pracy w szkole podstawowej, można wskazać: psychologia edukacji, psychologia wychowania, psychologia rozwojowa i wychowania, psychologia rodziny, rozwoju i edukacji.
Oprócz tego nauczyciel psycholog może posiadać dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno – psychologiczną uzyskany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim do 1 października 1981 r. lub dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii uzyskany w Akademii Teologii Katolickiej do końca 1992 r. (art. 63 ust. 1 Ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów – Dz. U. nr 73, poz. 763 z późn. zm.). Do zajmowania stanowiska nauczyciela psychologa wymagane jest również przygotowane pedagogiczne Z biegiem czasu wykształcił się system oświaty, w którym rola nauczyciela została bardzo precyzyjnie określona w przepisach prawnych. 1 września 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574).
Wymagania psychofizyczne:
Nauczyciel psycholog powinien być otwarty, empatyczny, charakteryzować się umiejętnością nawiązywania kontaktów i słuchania, cierpliwością, zdolnością koncentracji uwagi, a także podzielnością uwagi i dobrą pamięcią. Musi być osobą tolerancyjną, o dużej dozie obiektywizmu. Praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością społeczno-moralną, powinien więc cechować się dojrzałością oraz empatią i umiejętnością słuchania. Jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej. Nauczyciel psycholog powinien pamiętać o poszanowaniu autonomii klienta i jego prawie do decydowania o sobie, nie może wykorzystywać posiadanej wiedzy do manipulowania innymi osobami.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie nauczyciela psychologa są wady i dysfunkcje narządu wzroku niedające się skorygować szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi, a także wady narządu słuchu, które nie mogą być skorygowane aparatem słuchowym w przypadku co najmniej jednego ucha, tak aby możliwa była komunikacja werbalna. Przeciwwskazaniem są choroby psychiczne, nosicielstwo chorób zakaźnych oraz choroby pasożytnicze. Utrudnieniami mogą być również schorzenia strun głosowych, niska ekspresja werbalna i wady wymowy.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Nauczyciel psycholog może szukać zatrudnienia w szkole. Oprócz pracy w publicznej placówce edukacyjnej, nauczyciel psycholog może również prowadzić prywatne praktyki, dzięki swojemu psychologicznemu wykształceniu i przygotowaniu pedagogicznemu. Mogą to być nie tylko standardowe terapie, ale również zajęcia przypominające te, które prowadzone są w szkołach, czy przedszkolach.
Szkoły:
Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawatel. 22 589 36 00
e-mail: aps@aps.edu.pl
http://www.aps.edu.pl
Uniwersytet Warszawski
Wydział Psychologiiul. Stawki 5/7, 00-183 Warszawa
tel. 668 588 516
e-mail: rekrutacja@psych.uw.edu.pl
http://www.uw.edu.pl
Uniwersytet Łódzki
Wydział Nauk o Wychowaniuul. Pomorska 46/48, 91-408 Łódź
tel. 42 665 57 20
e-mail: wnow@uni.lodz.pl
wnow.uni.lodz.pl
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Pl. M. Curie-Skłodowskiej 5, 20-031 Lublintel. 81 537 58 70
e-mail: rekrutacja@umcs.pl
www.pip.umcs.lublin.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl