Nauczyciel doradca metodyczny udziela porad i pomocy merytorycznej nauczycielom określonego przedmiotu (rodzaju zajęć) w pracy dydaktyczno - wychowawczej, opiekuńczej, w rozwiązywaniu problemów pedagogicznych oraz inicjuje udział nauczycieli w różnych formach doskonalenia zawodowego.
Zadania zawodowe:
- organizowanie i prowadzenie różnych form doradztwa metodycznego dla nauczycieli,
- prowadzenie zajęć dydaktycznych w szkole bazowej w ramach przydzielonego obowiązkowego wymiaru godzin,
- organizowanie i prowadzenie w szkole, w której pracuje, wzorcowego gabinetu metodycznego (pracowni) lub korzystanie z innego gabinetu zapewnionego przez kuratora oświaty,
- udzielanie nauczycielom danego przedmiotu (zajęć) pomocy metodycznej i specjalistycznej,
- prowadzenie zajęć z klasami nauczanymi przez innych nauczycieli oraz uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez nich,
- otaczanie szczególną opieką nauczycieli rozpoczynających pracę oraz powracających do pracy po dłuższej przerwie,
- organizowanie współpracy oraz wymiany doświadczeń między nauczycielami i szkołami,
- udział w opracowywaniu materiałów metodycznych na potrzeby nauczycieli,
- tworzenie zespołów nauczycieli współpracujących ze sobą (zespołów samokształcących) i kierowanie ich pracą,
- propagowanie i wdrażanie do praktyki szkolnej nowych metod, technik i środków kształcenia,
- rozpoznawanie potrzeb w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli i doskonalenia pracy szkoły oraz współdziałanie w tym zakresie z wojewódzkim ośrodkiem metodycznym.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Nauczycielem doradcą metodycznym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli /Dz.U. 2019 poz. 1045/, może być nauczyciel z odpowiednimi kwalifikacjami, posiadający stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego z co najmniej pięcioletnim stażem pracy pedagogicznej, zatrudniony w publicznej szkole lub publicznej placówce. Zadania doradcy metodycznego powinny być zgodne z nauczanym przedmiotem oraz typem szkoły, w której jest zatrudniony. Łączny wymiar zatrudnienia nauczyciela w szkole lub placówce i w publicznej placówce doskonalenia nie może przekraczać 1 i 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Kurator oświaty określa szczegółowy zakres zadań nauczyciela-doradcy metodycznego; okres powierzenia zadań doradcy metodycznego i wymiar zatrudnienia w placówce doskonalenia. Zadania doradcy metodycznego powierza się na okres nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż trzy lata, z możliwością przedłużenia powierzenia zadań na kolejny okres nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż trzy lata.
Wymagania psychofizyczne:
Obowiązkiem nauczyciela doradcy metodycznego jest przestrzeganie podstawowych zasad moralnych. Idealnie nadają się do tego zawodu ludzie z charyzmą, potrafiący zbudować swój autorytet. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z pewnymi wymaganiami wobec osoby go wykonującej, a w szczególności kierowaniem się zasadami etyki zawodowej nie tylko w godzinach pracy, ale i poza nimi. Osoba na stanowisko nauczyciela doradcy metodycznego powinna posiadać szczególne zdolności komunikacyjne, perswazyjne, nie być nigdy karana, być cierpliwa i umiejętnie przekazywać swoją wiedzę merytoryczną z danego przedmiotu. Musi być osobą pełną empatii i zaangażowania w ramach przydzielonego obowiązku.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu nauczyciela doradcy metodycznego są znacznego stopnia dysfunkcje w zakresie narządu słuchu, które nie mogą być skorygowane aparatem słuchowym ale też narządu ruchu. Charakter pracy, a przede wszystkim kontakty interpersonalne, powodują, że znaczące wady wymowy mogą stanowić również ograniczenie w pracy w tym zawodzie. Nauczyciel doradca metodyczny nie powinien mieć skłonności do agresji ani chorób nerwowych, czy tym bardziej psychicznych.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Od 1 stycznia 2019 r. zadania nauczyciela doradcy metodycznego będą powierzane przez kuratora oświaty w porozumieniu z dyrektorem publicznej placówki doskonalenia nauczycieli i dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. Zadania nauczyciela doradcy metodycznego będzie wykonywał na podstawie dodatkowej umowy o pracę w publicznej placówce.
Szkoły:
Kształcenie odbywa się na studiach wyższych magisterskich, zgodnie z danym kierunkiem specjalności. Dodatkowo należy posiadać specjalizację nauczycielską lub ukończyć kurs pedagogiczny. W przepisach prawnych 1 września 2018r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574).
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl