HtmlBox

Опубліковувач

Modystka


Modystka produkuje kapelusze i inne nakrycia głowy z różnych materiałów. Wykonuje swoją pracę maszynowo i ręcznie na podstawie własnych lub zleconych projektów, a także przerabia i odnawia kapelusze używane. Zajmuje się także wyrobem dodatków, takich jak woalki bądź wianki. Modystka odpowiada za jakość i estetykę wykonanych wyrobów. Często zajmuje się także sprzedażą własnych produktów, sprzedając swoje wyroby, doradza klientom i pomaga im w wyborze odpowiedniego towaru.
 

Zadania zawodowe:

  • opracowywanie projektów nakryć głowy;
  • przygotowywanie szablonu nakrycia głowy według projektu lub formy kapeluszniczej;
  • przygotowywanie materiału oraz wykrawanie elementów składowych nakrycia głowy;
  • modelowanie nakrycia głowy i wykończanie wyrobu;
  • zdobienie nakryć głowy;
  • wykonywanie czynności związanych z renowacją nakryć głowy;
  • przerabianie nakryć głowy powierzonych przez klienta;
  • prowadzenie rozliczeń surowców i materiałów pomocniczych;
  • organizowanie stanowiska pracy z zachowaniem zasad i przepisów BHP, ochrony ppoż., i ochrony środowiska.
Ponadto modystka prowadząca własny warsztat odpowiada też za:
  • zakup surowców, z których wytwarza nakrycia głowy;
  • przyjmowanie zamówień na swoje wyroby oraz ich sprzedaż.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Zawód modystki można zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. Możliwe jest również szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Nabyte wówczas kompetencje zawodowe można potwierdzić egzaminem czeladniczym i mistrzowskim w organizacji rzemieślniczej. Modystka powinna brać udział w szkoleniach organizowanych przez organizacje branżowe, w pokazach mody oraz targach producentów materiałów włókienniczych i dodatków oraz śledzić na bieżąco trendy mody.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Wykonywanie zawodu modystki wymaga umiejętności manualnych, zmysłu plastycznego, wyobraźni. Modystka powinna cechować się dokładnością, cierpliwością oraz dbałością o czystość i porządek. Wymagane są również podstawowe umiejętności techniczne, w tym umiejętność obsługi maszyn do szycia, prasowania, parowania, krojenia oraz innych narzędzi niezbędnych w pracy: nożyczek, igieł, naparstków, form kapeluszniczych, wykrojów. Przydatne są również umiejętności w obsłudze klienta oraz umiejętności pracy zespołowej.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu modystki są dysfunkcje kończyn górnych (w tym niedowład rąk), wady kręgosłupa oraz wady wzroku niepoddające się korekcji.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Modystka może znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją nakryć głowy – dużych zakładach produkcyjnych lub małych pracowniach modniarskich. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą w tym zakresie. Osoba pracująca w zawodzie  ma ograniczone możliwości rozwoju i awansu zawodowego. Pracę w tym zawodzie można zacząć na stanowisku pomocnika, a następnie można awansować na pracownika samodzielnego. Po zdobyciu doświadczenia w wykonywaniu pracy można uzyskać awans na wyższe stanowisko. Praca w zakładach produkcyjnych daje możliwość rozwoju w kierunku zarządzania, poprzez awans na stanowisko kierownika lub brygadzisty. Po uzupełnieniu kompetencji modystka może także podjąć pracę w zawodach pokrewnych, takich jak: kapelusznik-czapnik, krawiec, operator maszyn w przemyśle włókienniczym. Kolejnym etapem rozwoju zawodowego może być uzyskanie kwalifikacji technika przemysłu mody. Dalsze kształcenie może wiązać się z ukończeniem studiów wyższych na kierunkach związanych z wytwarzaniem i projektowaniem odzieży.
 

Szkoły:

 

Izba Rzemieślnicza w Łodzi

ul. Brzozowa 3, 93-101 Łódź
tel. 42 6325581
e-mail: irlodz@home.pl
http://izbarzem.eu
 

Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie

Al. Tadeusza Kościuszki 6, 42-200 Częstochowa
tel. 34 324 39 16
e-mail: cirzem.oswiata@wp.pl
https://cirzem.pl
 

Europejska Szkoła Modystek - ARTMODE PORTHOS w Warszawie

ul. Grzybowska 15, 03-552 Warszawa
tel. 601 343 003
e-mail: biuro@artmode.com.pl
http://artmode.porthos.pl/

 
Zawód modystka zdobywany jest w systemie rzemieślniczego przygotowania zawodowego zakończonego egzaminem czeladniczym i mistrzowskim.
W tym zawodzie pracę wykonują też osoby posiadające wykształcenie na poziomie branżowej szkoły I stopnia w zawodach szkolnych (pokrewnych): np. krawiec, kapelusznik-czapnik, jak również z wykształceniem średnim w zawodzie pokrewnym technik przemysłu mody.
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Modystka 2020
Modystka 2020.pdf 281 KB

Informacje o publikacji dokumentu