Hydrolog prowadzi badania nad obiegiem wody w przyrodzie w powiązaniu z klimatem i innymi elementami środowiska przyrodniczego, obejmujące wody rzeczne (potamologia), jeziorne (limnologia), podziemne (hydrogeologgia), wody bagien (paludologia) i lodowce (glacjohydrologia). Hydrolog przygotowuje również prognozy i ekspertyzy na potrzeby m.in.: rolnictwa, przemysłu, budownictwa, energetyki, żeglugi, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Zadania zawodowe:
- prowadzenie systematycznych badań (ilościowych i jakościowych) nad obiegiem wody w przyrodzie w cyklu hydrologicznym;
- opracowywanie danych do roczników hydrologicznych, doskonalenie metod pomiarowych dotyczących ilości wód (bilanse wodne), ich jakości i dynamiki;
- opracowywanie i doskonalenie modeli teoretycznych i empirycznych dotyczących obiegu wody w przyrodzie obejmujących ściśle określone zlewnie;
- badanie wpływu atmosfery, środowiska geograficznego i gospodarki człowieka na okresowe zmiany ilości i jakości wód;
- opracowywanie krótko i długoterminowych prognoz hydrologicznych dotyczących ilości wód i zmian ich poziomu;
- ocenianie zasobów wody i ich zmian w skali kontynentów, krajów i zlewni;
- opracowywanie map i atlasów hydrologicznych na potrzeby przestrzennego zagospodarowania kraju, w szczególności map ryzyka powodziowego;
- studiowanie danych zbieranych na stacjach hydrologicznych, analizowanie zdjęć satelitarnych i lotniczych;
- uczestniczenie w rozwiązywaniu problemów związanych z wykorzystaniem i ochroną zasobów wody;
- zapewnienie osłony hydrologicznej stanów kryzysowych (powodzie lub susza) poprzez opracowywanie map zagrożenia powodziowego i wydawanie ostrzeżeń.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie jest uzyskanie wyższego wykształcenia o specjalności np. gospodarka wodna, oczyszczanie wody i ścieków czy hydrologia. Istotna wydaje się być także gotowość do podnoszenia i uzupełniania kwalifikacji zawodowych ze względu na konieczność aktualizowania wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii i obowiązującego prawa.
Wymagania psychofizyczne:
Od hydrologów wymagana jest ogólna sprawność fizyczna (istotna w przypadku wykonywania zadań w terenie). Ze względu na charakter pracy hydrologa cechą niezbędną w tym zawodzie jest wyobraźnia i myślenie twórcze, uzdolnienia techniczne oraz umiejętność logicznego myślenia. Praca wymaga wyjątkowej precyzji, sumienności i odpowiedzialności. Wskazana jest zdolność do analizowania sytuacji i podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Ze względu na szybki rozwój technologii konieczna jest gotowość do uzupełniania kwalifikacji zawodowych.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do podjęcia pracy w tym zawodzie będzie niepełnosprawność umysłowa oraz poważne wady wzroku i słuchu. Przeszkodą w pracy w terenie będą ograniczenia w układzie ruchu. Wykonywanie obowiązków w zawodzie hydrologa utrudniają także wszelkiego rodzaju zaburzenia emocjonalne oraz problemy z pamięcią.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Hydrolog może zajmować bardzo różne stanowiska pracy. Może być kierownikiem małej oczyszczalni, brygadzistą lub mistrzem zmianowym w oczyszczalniach dużych. Możliwe stanowisko to także asystent projektanta systemów odwadniania czy kierownik zespołu. W urzędach może zajmować stanowiska od inspektora po technologa/specjalisty ds. gospodarki wodnej i hydrologii. Praca wykonywana jest zarówno na wolnym powietrzu (np. praca badawcza w terenie) jak i w budynkach (biura projektowe, laboratoria, urzędy, hale produkcyjne, pomieszczenia zamknięte oczyszczalni ścieków).
Szkoły:
Uniwersytet Warszawski
Wydział Geografii i Studiów Regionalnychul. Krakowskie Przedmieście 30, 00-927 Warszawa
tel. 22 552 06 35
e-mail: globus@uw.edu.pl
http://www.wgsr.uw.edu.pl
Uniwersytet Gdański
Instytut Geografiiul. Bażyńskiego 4, 80-309 Gdańsk
tel. 58 523 65 01
e-mail: ig@ug.gda.pl
www.geo.univ.gda.pl
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznychul. B. Krygowskiego 10, 61-680 Poznań
tel. 61 829 61 11
e-mail: dziegeo@amu.edu.pl
https://wngig.amu.edu.pl/
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiskaul. Nowoursynowska 166, 02-787 Warszawa
tel. 22 59 310 00
e-mail: dwbis@sggw.pl
http://www.sggw.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl