Celem pracy w tym zawodzie jest zmontowanie bramy garażowej, przemysłowej, wjazdowej z elementów, jej zamocowanie a także regulacja lub naprawa w przypadku awarii.
Zadania zawodowe:
- wykonywanie przedmiarów miejsca montażu bramy
- transport komponentów bramy,
- kompletowanie, dopasowywanie, składanie, montowanie bramy
- regulowanie i programowanie ruchu bramy,
- mocowanie bramy zgodnie z przeznaczeniem, wymaganiami technicznymi, przepisami budowlanymi, zasadami BHP i ochrony ppoż.,
- instalowanie, regulowanie i programowanie systemu automatycznego ruchu bramy,
- wykonywanie przeglądów technicznych i czynności związanych z konserwacją bram,
- diagnozowanie przyczyn awarii i dokonywanie napraw,
- ocena prawidłowości wykonania instalacji elektrycznej zasilającej bramę,
- obsługa narzędzi, urządzeń tj.: narzędzia ślusarskie (pilniki, imadło, ściski, suwmiarkę itp.), różnego rodzaju klucze (płaskie, oczkowe, nasadowe itp.), wkrętaki, elektronarzędzia (wiertarkę, wkrętarkę, szlifierkę kątową), mierniki elektryczne.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Monter bram powinien mieć wykształcenie minimum zasadnicze zawodowe o kierunku elektromechanik lub mechanik-monter maszyn i urządzeń, uzupełnione szkoleniami organizowanymi przez producentów bram. Monter wykonujący instalowanie napędów musi posiadać świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych o napięciu do 1 kV w zakresie obsługi i montażu instalacji elektrycznych. Zdobycie uprawnień elektrycznych nie jest uwarunkowane ukończeniem żadnej szkoły o szczególnym profilu (np. technicznym, elektrycznym etc.). Jeśli jednak mamy świadomość, iż stan naszej wiedzy w zakresie instalacji elektrycznych nie jest wystarczający, dobrym krokiem jest uczęszczanie na właściwy kurs przygotowawczy. Kursy takie są organizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (w skrócie SEP). Zdobyte uprawnienia SEP muszą być odnawiane co pięć lat.
Pracodawcy nierzadko wymagają także od kandydatów na stanowisko montera bram umiejętności spawania i posiadania prawa jazdy kat. B lub B+E.
Wymagania psychofizyczne:
Praca na stanowisku montera bram wymaga sprawności fizycznej, w szczególności zdolności manualnych, wydolności organizmu do sporadycznego przenoszenia dużych ciężarów i do pracy na wysokości, zmysłu równowagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej, dobrego słuchu, koncentracji i podzielności uwagi, odporności na stres. Od montera wymagana jest dokładność, precyzja i wysoka jakość pracy, zdolność analitycznego i logicznego myślenia, umiejętność pracy w zespole, łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich zarówno z klientami, jak i z członkami zespołu monterskiego (monter bram pracuje w zespole 2-3 osobowym, gdyż większość czynności montażowych wymaga pomocy członków zespołu.)
Zakres jego prac wymaga również odpowiedzialności i autonomii.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu to: zaburzenia równowagi, lęk wysokości, choroby kręgosłupa, choroby stawów, znaczne wady wzroku i słuchu. Nie ma możliwości zatrudniania w zawodzie osób niepełnosprawnych ruchowo.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Monter bram jest najczęściej zatrudniony w firmach zajmujących się usługami
w zakresie montowania, konserwacji i naprawy bram: garażowych, przemysłowych, ogrodzeniowych itp. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą w tym zakresie.
Szkoły:
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 20
im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi
ul. Warecka 41, 91-212 Łódź
tel. 42 652 18 60
e-mail: szkola@warecka.edu.pl
www.warecka.edu.pl
Branżowa Szkoła I stopnia Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodzi
ul. Łąkowa 4, 90-563 Łódź
tel. 42 637 60 11
e-mail: szkola_zdz@tlen.pl
www.szkolyzdz-lodz.pl
Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii w Łodzi
ul. G. Narutowicza 122, 90-145 Łódź
tel. 42 631 98 48 wew.11
email: szkola@nowoczesnaszkola.edu.pl
www.nowoczesnaszkola.edu.pl
Uprawnienia SEP:
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
pl. Komuny Paryskiej 5A,
90-007 Łódź
tel. 42 630 94 74
email: sep@seplodz.pl
www: http://www.seplodz.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90 - 608 Łódź,
tel. 42 663 02 55
e-mail: centrum@wup.lodz.pl