Technik farmaceutyczny wykonuje prace techniczne, analityczne i administracyjne związane z produkcją (wytwarzaniem) leków, analizą i kontrolą leków oraz obrotem środkami farmaceutycznymi, artykułami sanitarnymi i sprzętem medycznym ( w aptekach, pracowniach farmaceutycznych, przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, zielarskim itp.).
Zadania zawodowe:
Podstawowe zadania technika farmaceutycznego zależą od miejsca pracy, stanowiska i wyposażenia. Pracując, w aptece, w sklepie zielarskim lub hurtowni leków, do jego zadań należy :- przygotowywanie do sprzedaży leków gotowych i innych artykułów znajdujących się w sprzedaży,
- wydawanie wybranych produktów leczniczych i wyrobów medycznych pacjentom, w tym udzielanie informacji o prawidłowym ich stosowaniu,
- wykonywanie i przyrządzanie wszystkich form leków w tym leków recepturowych niezawierających w swoim składzie trucizny i środków odurzających,
- zamawianie produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz ewidencjonowanie sprzętu aptecznego,
- prowadzenie dokumentacji obowiązującej w placówkach farmaceutycznych,
- organizowanie i rozliczanie pracy punktu aptecznego.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie technika farmaceutycznego jest ukończenie szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej i uzyskanie dyplomu technika farmaceutycznego. Nauka w szkole trwa dwa lata. Podczas nauki uczniowie odbywają praktyki zawodowe w aptekach ogólnodostępnych, zakładach produkcyjnych, hurtowniach farmaceutycznych. Kształcenie w studium kończy się przystąpieniem do egzaminu, który pozwala na uzyskanie tytułu zawodowego technika farmaceutycznego.Dalsze doskonalenie zawodowe technika farmaceutycznego to podyplomowy staż zawodowy w aptece otwartej, który trwa 2 lata. Po odbyciu dwuletniego stażu, w pełnym wymiarze czasu pracy, technik farmaceutyczny jest osobą w pełni wykwalifikowaną do świadczenia usług farmaceutycznych w zakresie swoich uprawnień zawodowych.
Wymagania psychofizyczne:
Technik farmaceutyczny musi być osobą w pełni sprawną intelektualnie. Oprócz tego, powinien mieć sprawny wzrok w zakresie ostrości widzenia i rozróżniania barw, dobre powonienie oraz zręczność rąk.Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do zatrudnienia są choroby psychiczne, zaburzenia świadomości i równowagi, uzależnienia, a także skłonność do alergii i chorób układu oddechowego. Wszelkie dysfunkcje w kończynach dolnych będą stanowiły ograniczenia w podejmowaniu pracy, gdyż praca wymaga sprawnego poruszania się. Przeciwwskazaniem do zatrudnienia w aptece są poza tym wady wymowy i słuchu, utrudniające kontakt z klientem.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Technik farmaceutyczny może pracować w wielu miejscach, między innymi w: aptekach, hurtowniach, przedsiębiorstwach zaopatrzenia farmaceutycznego i aptek, fabrykach farmaceutycznych, wytwórniach artykułów farmaceutycznych, higienicznych i leków, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, farmaceutycznych szkołach zawodowych, laboratoriach produkcyjnych i analitycznych, kontrolnych zakładach przemysłu kosmetycznego, chemicznego, zielarskiego, spożywczego inspekcji farmaceutycznej.Kształcenie:
Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi
91-029 Łódź, ul. Wielkopolska 70/72tel. 42 651 69 93,
e-mail: sekretariat@cku-lodz.edu.pl
http://www.cku-lodz.edu.pl/
Akademia Techników Medycznych i Kształcenia Kadr w Łodzi
91-022 Łódź, ul. Żubardzka 26tel. 42 659 50 65
e-mail: psf.sekretariat@interia.pl
https://psf.edu.pl/
Wyższa Szkoła Zawodowa Łódzkiej Korporacji Oświatowej w Łodzi
90- 515 Łódź, ul. Wólczańska 93tel. 42 636 51 62
e-mail: rektorat@wszlko.edu.pl
https://wsz-lko.pl/
Policealna Szkoła Zawodowa Nr 1 w Łodzi
90-205 Łódź, ul. Kilińskiego 21tel. 42 255 77 00
e-mail: lodz@akademia-zdrowia.pl
http://www.akademia-zdrowia.pl/
Policealna Szkoła Farmaceutyczna w Łodzi
90-221 Łódź, ul. Rewolucji 1905 r. 65tel. 791 499 600
e-mail: lodz@skk.pl
https://www.skk.pl
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl