HtmlBox

Навіґація по катеґоріях

Alfabet

Опубліковувач

Neurologopeda

 
Neurologopeda zajmuje się przede wszystkim terapią mowy u dzieci i osób niemówiących.  Wykonuje specjalistyczne badania neurologopedyczne, analizuje ich wyniki oraz dokonuje diagnozy osób z zaburzeniami mowy wynikającymi z uszkodzenia centralnego układu nerwowego; prowadzi rehabilitację i terapię pacjentów z zaburzeniami głosu, z chorobami psychicznymi, po udarach i innych wypadkach.

Zadania zawodowe:

  • badanie i analizowanie czynników doprowadzających do alalii, jąkania się, zaburzeń płynności mówienia;
  • badanie i analizowanie czynników wpływających na tempo i jakość opanowywania mowy osób z porażeniem mózgowym, jąkających się, z zaburzeniami płynności mówienia, upośledzonych umysłowo, z zespołem Downa, autystycznych i z mutyzmem, afazją oraz chorych psychicznie;
  • diagnozowanie zaburzeń mowy, postaw i trudności językowych oraz zachowań komunikacyjnych dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami neurologicznymi na podstawie wywiadu i badań neurologicznych;
  • planowanie rehabilitacji mowy osób na podstawie postawionej diagnozy;
  • prowadzenie terapii logopedycznej  dzieci i młodzieży oraz dorosłych z zaburzeniami mowy polegającej na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych, słuchowych oraz uczeniu i rozumieniu słów, zdań i wyrażeń;
  • rozwijanie umiejętności czytania i pisania;
  • prowadzenie zajęć usprawniających percepcję słuchową i wymowę.

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Warunkiem uprawiania zawodu logopedy jest wyższe wykształcenie, najlepiej pedagogiczne o specjalności logopedia. Osoba, która ukończyła inny kierunek również może zostać logopedą, jednak musi ukończyć studia podyplomowe uzyskując dodatkową specjalność – logopedię. W związku z tym, że w przyjęciu na studia logopedyczne nie obowiązuje górna granica wieku, zawód ten mogą zacząć uprawiać także osoby starsze. W praktyce jednak preferuje się osoby młode, prosto po studiach, gdyż mają one lepszy kontakt z dziećmi i młodzieżą, a to oni stanowią większość pacjentów. Osoby dorosłe lepiej czują się w towarzystwie logopedy bardziej doświadczonego.

 Wymagania psychofizyczne:
Umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi, odporność emocjonalna, chęć pomocy innym, empatia, łatwość wypowiadania się w mowie, prawidłowa budowa narządów mowy, nienaganna artykulacja, nienaganny słuch.

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Przeciwwskazaniem do pracy w zawodzie logopedy są wszelkiego rodzaju wady w budowie narządów mowy, wady słuchu, wady wymowy oraz wyraźne zniekształcenia twarzy (np. wytrzeszcz oczu, choroby skóry, oparzenia).
 
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Logopeda w zależności od specjalizacji może pracować wszędzie tam, gdzie uczą się i przebywają dzieci, młodzież i dorośli wymagający terapii, a w szczególności                  w poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni logopedycznej, poradni foniatrycznej, szpitalach, sanatoriach, szkołach przedszkolach oraz ośrodkach dla dzieci z uszkodzeniem słuchu. Istotnym elementem wyposażenia gabinetu logopedy jest lustro, w którym ćwiczący widzi swoje odbicie.

Szkoły:

Uniwersytet Łódzki Wydział Filologiczny
kierunek: logopedia z audiologią                     
ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
tel. 42 665 51 06
e-mail:  filolog@uni.lodz.pl
www.filolog.uni.lodz.pl
 
Centrum Kształcenia Podyplomowego i Rozwoju Biznesu przy AHE w Łodzi
kierunek: logopedia, neurologopedia, neurologopedia ogólna i dziecięca
ul. Sterlinga 26, 90-212 Łódź
42 29 95 637
e-mail:  ckp@ahe.lodz.pl
www.ckp-lodz.pl
                                       
Uniwersytet Warszawski
Wydział Polonistyki
kierunek: logopedia ogólna i kliniczna
ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa
tel. 22 55 20 327
e-mail: logopedia@uw.edu.pl
www.polon.uw.edu.pl

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania  Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98-200 Sieradz
tel. 43 822 81 84, 43 822 81 86
e-mail: lowusi@wup.lodz.pl   
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Neurologopeda 2020
Neurologopeda 2020.pdf 559 KB

Informacje o publikacji dokumentu