Inżynier budownictwa planuje i projektuje obiekty budowlane, opracowuje technologię budowy, kontroluje i nadzoruje kolejne etapy budowy, kieruje budową obiektów budowlanych oraz bada i udoskonala konstrukcje całych budynków lub tylko ich fragmentów. W zależności od przeznaczenia budowli, inżynier ma do czynienia z budownictwem: ogólnym (np. budownictwo mieszkaniowe i użyteczności publicznej - szkoły, szpitale), przemysłowym, komunikacyjnym (drogowe i kolejowe), sanitarnym (komunalne), energetycznym, wiejskim, sakralnym czy obronnym.
Zadania zawodowe:
- wykonywanie projektów budynków i innych obiektów budowlanych,
- sporządzanie dokumentacji projektowej,
- obliczanie kosztów realizacji inwestycji budowlanej.
- sprawdzanie i konstruktywna ocena projektu obiektu budowlanego,
- ocena stanu technicznego istniejących obiektów,
- wykazywanie błędów projektowych i propozycje ich poprawiania.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Inżynierem budownictwa, zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, może być osoba, która: ukończyła studia magisterskie, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności i uzyskała dyplom ukończenia wyższej uczelni, odbyła praktykę zawodową pod kierownictwem osoby posiadającej uprawnienia budowlane - ilość praktyki, którą trzeba odbyć można znaleźć w Art. 14 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz zdała egzamin na uprawnienia budowlane. Aby otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę na budowie.Po przedstawieniu dziennika praktyk z udokumentowanymi praktykami poświadczonymi przez uprawnioną osobę można przystąpić do egzaminu. Na egzaminie należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny konstrukcji budowlanych podstaw wykonawstwa, prawa budowlanego i ustaw oraz rozporządzeń związanych, przepisów BHP i innych. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie właściwie wszystkich powszechnie spotykanych konstrukcji budowlanych: budynków, dróg, mostów, tuneli itp.
Dziennik praktyk jest wydawany w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nieodpłatnie każdemu inżynierowi, technikowi lub studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów. W celu otrzymania uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie, podobnie jak uprzednio złożyć dziennik praktyk w urzędzie i zdać egzamin.
Wymagania psychofizyczne:
- łatwość przerzucania się z jednej czynności na drugą
- umiejętności kierownicze
- umiejętność podejmowania trafnych i szybkich decyzji
- niezależność
- inicjatywa
- dokładność
- ciekawość
- wyobraźnia przestrzenna
- logiczne rozumowanie
- odporność emocjonalna
- umiejętność postępowania z ludźmi
- umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Wady wzroku nie poddające się korekcji, daltonizm, zaburzenia równowagii świadomości (np. padaczka ). Choroby psychiczne, głuchota, choroby serca i układu
krążenia.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Absolwenci budownictwa po zakończeniu nauki zazwyczaj dążą do zdobycia uprawnień budowlanych, stąd szukają pracy w biurze projektowym lub firmie budowlanej. Zawód inżyniera budownictwa cieszy się obecnie szczególną popularnością, tym bardziej, że osoba wykształcona w tym kierunku może znaleźć zatrudnienie jako inżynier komunikacji, menedżer projektu, specjalista mechaniki gruntów, specjalista z dziedziny instalacji podziemnych, budownictwa wodnego czy specjalista z dziedziny fizyki budowli. Może również zostać zatrudniona w placówkach naukowo-badawczych.Szkoły:
Politechnika Łódzka Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska kierunek: budownictwo
Al. Politechniki 6, 90-924 Łódź,
tel. 42 631-35-02
http://www.bais.p.lodz.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98 - 200 Sieradz,
tel. 43 822 81 86
e-mail: lowusi@wup.plodz.pl