Technik budowy dróg to osoba zajmująca się samodzielnie lub we współpracy z inżynierem drogownictwa sporządzaniem projektów obiektów drogowych, ich odwodnień i układów zieleni. Wykonuje zadania związane z budową, eksploatacją i utrzymaniem ulic, dróg i autostrad, mostów i wiaduktów, tuneli drogowych oraz lotnisk.
Zadania zawodowe:
- posługiwanie się dokumentacją budowlaną oraz opracowywanie projektów organizacji budowy i robót drogowych;
- wykonywanie pomiarów, przedmiarów i obmiarów niezbędnych do prowadzenia robót drogowych, prowadzenie dokumentacji budowy;
- opracowywanie projektów parkingów i innych obiektów infrastruktury drogowej;
- monitorowanie stanu powierzonych odcinków dróg, realizacja wskazanych napraw i remontów oraz modernizacji;
- wykonywanie obliczeń statycznych elementów konstrukcyjnych dróg oraz badań laboratoryjnych materiałów drogowych;
- określanie właściwości gruntów i ich zastosowania;
- opracowywanie projektów organizacji budowy dróg oraz zagospodarowania placu budowy;
- organizacja przebiegu prac budowlanych z uwzględnieniem gospodarki materiałowej i sprzętowej;
- kierowanie pracą podległych pracowników i sprzętu;
- pracą brygady roboczej oraz robotami na drodze;
- wykonywanie kalkulacji i sporządzanie kosztorysów prac;
- realizacja powyższych zgodnie z zasadami ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami przeciwpożarowymi i ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Zawód technika budowy dróg można zdobyć ucząc się w technikum lub szkole policealnej, a warunkiem uzyskania tytułu jest ukończenie szkoły oraz zdanie egzaminów potwierdzających posiadanie kwalifikacji zawodowych: K1. Eksploatacja maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych oraz K2. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem dróg i obiektów inżynierskich oraz sporządzanie kosztorysów. Każdy poziom kwalifikacji zawodowych kończy się egzaminem składającym z części teoretycznej i praktycznej. Można także, po ukończeniu szkoły branżowej I st. i uzyskaniu kwalifikacji „Operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych" (834209) uzupełnić swoje kwalifikacje na kwalifikacyjnych kursach zawodowych i zdać egzamin potwierdzający umiejętności w zakresie kwalifikacji BD.25.Wymagania psychofizyczne:
Praca technika budowy dróg jest bardzo wymagająca i absorbująca a do najważniejszych wymagań należą:- cierpliwość, wytrwałość oraz odpowiedzialność;
- kreatywności, elastyczność;
- wysoka odporność na stres, asertywność;
- dokładność, spostrzegawczość, zdolność koncentracji uwagi i jednocześnie jej podzielność.
Bardzo ważne są także umiejętności organizacyjne, kierownicze oraz umiejętność pracy w grupie. Ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktów i bezkonfliktowego współżycia z ludźmi, zarówno z właścicielami terenów, jak i ze współpracownikami. Technika budowy dróg winna charakteryzować dobra pamięć (dotycząca ludzi, rzeczy, a szczególnie orientacji w terenie). Praca przy zmiennych, często niekorzystnych warunkach atmosferycznych a także nieprzewidzianych warunkach technicznych, wymaga cierpliwości i umiejętności szybkiego dostosowania do nowej sytuacji. Ważną cechą jest dobry wzrok, gdyż wiele pomiarów wykonywanych jest za pomocą przyrządów optycznych. Przydatny jest także zmysł wyczucia odległości i oceny spadków terenu.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Kluczowe przeciwwskazania do wykonywania zawodu technika budowy dróg to:• słaba kondycja i wydolność fizyczna,
• wady wzroku i słuchy,
• zaburzenia funkcji komunikacyjnych.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Osoby, które chciałyby podjąć pracę w charakterze technika budowy dróg mogą szukać zatrudnienia w: firmach drogowych budujących oraz utrzymujących drogi i obiekty inżynierskie, biurach projektów projektujących drogi i obiekty inżynierskie, organach administracji państwowej i samorządowej, wytwórniach materiałów budowlanych i drogowych, w laboratoriach drogowych. Technik budowy dróg może założyć własną firmę.Szkoły:
Zespół Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych Nr 3 im. Władysława Stanisława Reymontaul. Broniewskiego 16, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649-57-62
www: http://www.zsp3.piotrkow.pl/
e-mail: zsp3@zsp3.piotrkow.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź,
tel. 42 66 30 255, 66 30 273
e-mail: centrum@wup.lodz.pl