Wytwórca sztucznych kwiatów wykonuje ręcznie lub maszynowo sztuczne kwiaty i rośliny z różnych materiałów oraz układa je w gotowe kompozycje. Wytwórca sztucznych kwiatów jest zawodem o charakterze produkcyjnym. Celem pracy wytwórcy kwiatów jest wykonanie kwiatów bądź roślin z różnego rodzaju materiałów sztucznych lub tkanin, łączenie i tworzenie gotowych kompozycji zarówno z półproduktów, jak i wytwarzanie ich od podstaw. Wytwórca sztucznych kwiatów samodzielnie przygotowuje sztuczne kwiaty, tworząc je od podstaw lub wykorzystuje gotowe elementy, które łączy w dowolny sposób, poprzez zszywanie, klejenie i szycie, dbając o estetykę, precyzję i wysoką jakość produktu.
Zadania zawodowe:
- przygotowywanie projektu sztucznego kwiatu lub kompozycji ze sztucznych kwiatów;
- przygotowywanie surowca do wykonania kwiatów i roślin;
- wykonywanie ręczne lub maszynowe poszczególnych elementów kwiatów i roślin;
- montowanie elementów przez sklejanie, zszywanie lub łączenie ich w inny sposób, w zależności od rodzaju zastosowanych surowców;
- wykonywanie dekoracji przestrzennych, wiązanek, wieńców z kwiatów i roślin sztucznych lub z dodatkiem roślin preparowanych;
- wykańczanie kompozycji lakierem, wstążkami itp.;
- organizowanie stanowiska pracy, w tym przestrzeganie zasad i przepisów BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Dla zawodu wytwórcy sztucznych kwiatów nie ma wymagań związanych z wykształceniem. Zawód ten można zdobyć na drodze samokształcenia, przyuczenia
w trakcie wykonywanej pracy w zakładzie produkcyjnym, lub wzorowania się na doświadczeniach twórców ludowych. Umiejętności zawodowe wytwórca sztucznych kwiatów może doskonalić na kursach florystycznych i w trakcie praktyki zawodowej. Uzyskane podczas wykonywania pracy kompetencje zawodowe można potwierdzić w organizacjach rzemieślniczych egzaminem czeladniczym i mistrzowskim.
Wymagania psychofizyczne:
Od specjalisty w tym zawodzie oczekuje się:
- wytrwałości,
- cierpliwości,
- dokładności,
- kreatywności,
- uzdolnień technicznych,
- umiejętności pracy zespołowej,
- umiejętności pracy samodzielnej,
- sprawności manualnej,
- dobrego wzroku,
- umiejętności odróżniania barw.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania pracy w zawodzie wytwórca sztucznych kwiatów mogą być znaczne wady wzroku nie poddające się korekcji, zaburzenia narządu wzroku ograniczające lub uniemożliwiające pracę z drobnymi elementami, daltonizm, niesprawność kończyn górnych oraz alergie na środki chemiczne, tworzywa sztuczne, kleje używane podczas produkcji kwiatów.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zatrudnienie w omawianym zawodzie można znaleźć w zakładach zajmujących się produkcją sztucznych kwiatów i roślin. Zakładów zajmujących się produkcją sztucznych kwiatów nie ma wiele, ponieważ potrzeby rynku w dużej mierze zaspokaja import z zagranicy. Istnieje również możliwość prowadzenia w tym zakresie własnej działalności gospodarczej. Dodatkowym źródłem zarobków może być przygotowywanie opraw ze sztucznych kwiatów na imprezy okolicznościowe, targi, konferencje itp., a także prowadzenie pokazów tworzenia sztucznych kwiatów dla szkół, instytucji edukacyjnych i innych firm, w których mogą odbywać się pokazy dla klientów/ kontrahentów np. podczas rocznic, świąt itp. Inną możliwością jest prowadzenie warsztatów np. z zakresu tworzenia tradycyjnych ludowych ozdób kwiatowych w trakcie imprez regionalnych, lekcji muzealnych, czy etnograficznych.
Szkoły:
Akademia Florystyki
ul. Jaracza 36 B lok. 3, 90-252 Łódźtel. 42 637 23 73, 42 298 86 37
e-mail: biuro@akademiaflorystyki.pl
https://www.akademiaflorystyki.pl/lodz/
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 39 74, 833 36 50
e-mail: skierniewice@wup.lodz.pl