HtmlBox

Category Filter

Alfabet

Asset Publisher

Lakiernik wyrobów drzewnych


Lakiernik wyrobów drzewnych barwi ręcznie lub maszynowo elementy i podzespoły mebli i innych wyrobów drzewnych przed nanoszeniem powłok, nakłada powłoki lakierowe jedno i wielokomponentowe przez polewanie, natryskiwanie, zanurzanie, ręcznie lub maszynowe. Obsługuje również maszyny i urządzenia, takie jak: polewarki jedno i wielogłowicowe, polewarki długogłowicowe, komory i tunele suszarnicze, zautomatyzowane środki transportowe.
 

Zadania zawodowe:

 
  • ocena stopnia przygotowania powierzchni elementów do nałożenia powłoki lakierniczej;
  • odróżnianie wad dopuszczalnych i niedopuszczalnych i usuwanie ich metodami szlifowania, szpachlowania;
  • ocena jakości stosowanych materiałów lakierniczych;
  • kontrola stanu technicznego urządzeń zainstalowanych w liniach lakierniczych; dobór odpowiednich parametrów pracy urządzeń lakierniczych;
  • przygotowywanie urządzeń do pracy i obsługiwanie ich zgodnie z wymogami technologicznymi;
  • uruchamianie, regulowanie i zatrzymywanie urządzeń, kontrolę i ocenę jakości pracy urządzeń;
  • usuwanie drobnych usterek w czasie pracy urządzeń;
  • odbiór elementów i podzespołów z urządzeń do nakładania powłok, ocenę jakości naniesionej powłoki i układanie elementów na środki transportu;
  • obsługa i kontrola pracy urządzeń do suszenia powłok.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Pracę w zawodzie lakiernika wyrobów drzewnych może wykonywać osoba, która posiada wykształcenie zawodowe (branżowa szkoła I stopnia o profilu powiązanym z obróbką i uszlachetnieniem powierzchni drzewnej, np. lakiernik, stolarz) lub która została przyuczona do zawodu, uzyskała doświadczenie podczas wykonywania pracy, odbyła szkolenie zorganizowane w firmie specjalizującej się w usługach lakierniczych. Podjęcie pracy w zawodzie lakiernik wyrobów drzewnych ułatwiają: dyplom mistrza lub czeladnika w zawodach pokrewnych stolarz, stolarz meblowy, lakiernik lub lakiernik samochodowy, nadawane w ramach rzemieślniczego przygotowania zawodowego po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze, posiadanie potwierdzonych kwalifikacji: AU.15 - wytwarzanie wyrobów stolarskich (wyodrębnionej w zawodzie stolarz), MG.27 - wykonywanie prac lakierniczych (wyodrębnionej w zawodzie lakiernik) lub AU.50 - organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna (wyodrębnionej w zawodzie technik technologii drewna), szkolenia branżowe potwierdzone certyfikatami, dającymi przygotowanie do pracy w zawodzie lakiernika wyrobów drzewnych.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Lakiernik wyrobów drzewnych musi być osobą:
  • cierpliwą,
  • dokładną,
  • staranną,
  • spostrzegawczą,
  • posiadającą zdolność do pracy w warunkach monotonnych,
  • w pełni sprawną fizycznie i ruchowo,
  • posiadającą zdrowy układ kostno-stawowy i mięśniowy,
  • posiadającą sprawny układ oddechowy

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu lakiernika wyrobów drzewnych są schorzenia układu kostno - stawowego oraz mięśniowego, choroby układu oddechowego, skłonność do przeziębień, chorób płuc i oskrzeli, chorób skóry oraz alergie na substancje zawarte w lakierach.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Lakiernik wyrobów drzewnych może znaleźć zatrudnienie w: warsztatach stolarskich i zakładach rzemieślniczych, fabrykach mebli, okien drewnianych i innej stolarki otworowej, firmach produkujących wyroby drzewne: zabawki, elementy wykończenia wnętrz, firmach budowlanych i remontowo-budowlanych stosujących do wykończenia wnętrz materiały drzewne, firmach produkujących lub wykończających drewniane domy szkieletowe, modułowe lub kanadyjskie. Lakiernik wyrobów drzewnych posiadający doświadczenie zawodowe może także założyć i prowadzić działalność gospodarczą.
 

Szkoły:

 
Pracę w zawodzie lakiernika wyrobów drzewnych może wykonywać osoba, która posiada wykształcenie zawodowe (branżowa szkoła I stopnia o profilu powiązanym z obróbką i uszlachetnieniem powierzchni drzewnej, np. lakiernik, stolarz) lub która została przyuczona do zawodu, uzyskała doświadczenie podczas wykonywania pracy, odbyła szkolenie zorganizowane w firmie specjalizującej w usługach lakierniczych. Podjęcie pracy w zawodzie lakiernik wyrobów drzewnych ułatwiają: dyplom mistrza lub czeladnika w zawodach pokrewnych stolarz, stolarz meblowy, lakiernik lub lakiernik samochodowy, nadawane w ramach rzemieślniczego przygotowania zawodowego po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze, posiadanie potwierdzonych kwalifikacji: AU.15 - wytwarzanie wyrobów stolarskich (wyodrębnionej w zawodzie stolarz), MG.27 - wykonywanie prac lakierniczych (wyodrębnionej w zawodzie lakiernik) lub AU.50 - organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna (wyodrębnionej w zawodzie technik technologii drewna), szkolenia branżowe potwierdzone certyfikatami, dającymi przygotowanie do pracy w zawodzie lakiernika wyrobów drzewnych.
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 39 74, 833 36 50
e-mail:skierniewice@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

nnk.asset.publisher.attachments

Lakiernik wyrobów drzewnych 2022r.
Lakiernik wyrobów drzewnych 2022r..pdf 531 KB

nnk.asset.publisher.info.header