Lekarz specjalista patomorfologii zajmuje się rozpoznawaniem wszystkich chorób powodujących zmiany anatomiczne na podstawie badania tkanek ludzkich pobranych przyżyciowo (biopsje, wycinki, wyskrobiny, tkanki pobrane w czasie operacji chirurgicznych) i tkanek pobranych pośmiertnie oraz na podstawie sekcji zwłok.
Patomorfologia jest dziedziną interdyscyplinarną, to znaczy bierze udział w diagnostyce i leczeniu chorób wielu specjalności, poczynając od onkologii poprzez wszystkie zabiegowe działy medycyny, a kończąc na dermatologii oraz pracach badawczych.
Zadania zawodowe:
- wykonywanie badania pośmiertnego (sekcji) zwłok za pomocą odpowiednich narzędzi sekcyjnych;
- przygotowywanie lub nadzorowanie przygotowania preparatów histologicznych do badań diagnostycznych różnymi technikami, za pomocą odczynników i substancji barwiących; badanie patomorfologiczne tkanek ludzkich, pobranych przyżyciowo (biopsje, wycinki, wyskrobiny, popłuczyny i inne) różnymi technikami za pomocą mikroskopu świetlnego;
- badanie patomorfologiczne tkanek pobranych pośmiertnie;
- formułowanie rozpoznania lekarskiego (diagnozy patomorfologicznej);
- prowadzenie dokumentacji przeprowadzonych badań, w tym nadzór nad zbiorem preparatów anatomicznych i histologicznych;
- nadzór nad przechowywaniem zwłok i ich odpowiednim zabezpieczeniem po badaniu pośmiertnym;
- przygotowywanie opinii lekarskich, orzeczeń i wniosków do celów sądownictwa;
- doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności, między innymi przez uczestnictwo w podyplomowym kształceniu ustawicznym.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Dostęp do wykonywania zawodu lekarza specjalisty otwiera dyplom ukończenia 6-letnich jednolitych studiów na wydziale lekarskim uczelni medycznej (dający tzw. ograniczone prawo wykonywania zawodu), odbycie obowiązkowego 13-miesięcznego stażu w placówce służby zdrowia oraz zdanie Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Następny krok to odbycie stażu, który w specjalizacji związanej z patomorfologią trwa 5 lat, obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz zdanie Państwowego Egzaminu Specjalistycznego.
Wymagania psychofizyczne:
Praca lekarza związana jest z dużą odpowiedzialnością, stresem i trudnymi warunkami pracy - wszystko to sprawia, że do jej wykonywania potrzebne jest powołanie, a także szczególne cechy osobowości. Lekarz powinien być sumienny, dokładny i spostrzegawczy, nie może przeoczyć nawet drobnych przejawów choroby. Bardzo ważna jest wysoka odporność psychiczna i emocjonalna, w przypadku patomorfologa wynikająca chociażby z konieczności obcowania ze zwłokami. Patomorfolog musi umieć skupić się na najmniejszych detalach, zapamiętywać widziane obrazy i precyzyjnie potrafić je porównać. Kandydat na lekarza powinien mieć bardzo dobrą pamięć potrzebną do przyswajania obszernej wiedzy fachowej oraz gotowość nie ciągłego uczenia się i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu są choroby psychiczne, nosicielstwo przewlekłych chorób zakaźnych, dysfunkcja kończyn górnych oraz niska sprawność dłoni i palców. W przypadku lekarza patomorfologa szczególnie ważny jest też dobry wzrok i sprawności sensomotoryczne. Patomorfologia jest jedną z niewielu specjalności medycznych, gdzie dopuszcza się zatrudnienie osoby z dysfunkcją kończyn dolnych czy niedosłuchem.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Lekarz specjalista patomorfologii może być zatrudniony przede wszystkim w klinikach i szpitalach, w których znajduje się oddział patomorfologii. Często również współpracuje z organami wymiaru sprawiedliwości, służbami takimi jak policja czy wojsko.
Szkoły:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
kierunek: lekarski (jednolite studia magisterskie)al. Kościuszki 4, 90-419 Łódź
tel. 42 272 59 66
www: http://lekarski.umed.lodz.pl
Warszawski Uniwersytet Medyczny
kierunek: lekarski (jednolite studia magisterskie)ul. Żwirki i Wigury 61, 02-091 Warszawa
tel. 22 572 09 13
https://www.wum.edu.pl/
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Collegium Medicum Wydział Lekarski
kierunek: lekarski (jednolite studia magisterskie)ul. św. Anny 12, 31-008 Kraków
tel. 12 422 54 44
e-mail: dziekwl@cm-uj.krakow.pl
https://wl.cm.uj.edu.pl/
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Collegium Medicum
kierunek: lekarski (jednolite studia magisterskie)ul. IX Wieków Kielc 19a, 25-516 Kielce
tel. 41 349 69 70
e-mail: cm@ujk.edu.pl
https://cm.ujk.edu.pl/
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl