HtmlBox

Category Filter

Alfabet

Asset Publisher

Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego


Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego samodzielnie organizuje grupy zainteresowanych sztuką oraz prowadzi z nimi zajęcia, polegające na przekazywaniu wiedzy o określonej dziedzinie sztuki i uczeniu ich technik niezbędnych do jej amatorskiego uprawiania.
 

Zadania zawodowe:

  • rozpoznawanie środowiska lokalnego pod kątem jego zainteresowań i tradycji kulturalnych;
  • opracowywanie i reklamowanie informacji o zapisach do zespołów (kółek) artystycznych oraz o warunkach uczestnictwa;
  • opracowywanie wspólnie z uczestnikami zajęć programu pracy zespołu (kółka);
  • przygotowywanie materiałów repertuarowych (tekstów, nut itp.), sprzętu technicznego oraz materiałów niezbędnych do prowadzenia zajęć artystycznych z grupą;
  • przekazywanie uczestnikom wiedzy o uprawianej dyscyplinie artystycznej oraz technikach twórczości artystycznej, charakterystycznych dla tej dziedziny sztuki;
  • uczenie zasad współdziałania w grupie artystycznej, dyscypliny pracy zespołowej, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i posługiwania się sprzętem specjalistycznym;
  • uczenie zasad i technik przygotowywania wytworów lub widowisk do prezentacji publicznych oraz kierowanie tymi prezentacjami;
  • organizowanie dyskusji z uczestnikami zajęć nad osiągniętymi rezultatami artystycznymi, edukacyjnymi i wychowawczymi jako formy doskonalenia wiedzy i umiejętności artystycznych.
 
Dodatkowo może zajmować się:
  • organizowaniem środków finansowych i technicznych do prowadzenia zajęć z grupami artystycznymi oraz przygotowania publicznej prezentacji wyników pracy;
  • śledzeniem literatury fachowej - artystycznej i metodycznej z zakresu prowadzonych zajęć.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Osoba, która chciałaby podjąć pracę w tym zawodzie, powinna legitymować się wykształceniem wyższym (przynajmniej na poziomie licencjatu), najlepiej na kierunkach związanych z animacją kultury, edukacją artystyczną, pedagogiką  i pedagogiką wczesnoszkolną, kulturoznawstwem. Mile widziane są osoby posiadające zarówno doświadczenie w pracy zawodowej w podmiotach zajmujących się działalnością artystyczną i kulturalną, jak też doświadczenie w organizowaniu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, np. w szkolnym i studenckim kole zainteresowań czy klubie osiedlowym.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Praca instruktora amatorskiego ruchu artystycznego wymaga od osoby wykonującej ten zawód  bardzo dużej komunikatywności. Powinna ona posiadać przede wszystkim umiejętność łatwego wchodzenia w różne relacje społeczne, umiejętności rozmawiania z ludźmi i postępowania z nimi. Instruktor musi odznaczać się szczególną kreatywnością i zaangażowaniem w czasie realizacji zadań. Ze względu na pracę z osobami w różnym wieku niezbędna jest  cierpliwość, wyrozumiałość i odporność emocjonalna, przydatna szczególnie w sytuacjach konfliktowych. Cechą niezbędną jest inicjatywność oraz samodzielność w działaniu. Instruktor powinien umieć zaplanować i zorganizować własne działania, a także potrafić pokierować prowadzoną przez siebie grupą. Jego niezbędną cechą jest również zdolność przekonywania, umiejętność wpływania na opinie innych ludzi, skłaniania ich do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i zachowań. W zawodzie tym, poza zainteresowaniami artystycznymi, przydatne są też zainteresowania społeczne i menedżerskie.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie jest znaczna dysfunkcja narządu wzroku (osoby niewidome) oraz dysfunkcje narządu słuchu (osoby głuche). Przeciwwskazaniem mogą być niektóre schorzenia znacznie obniżające sprawność ruchową oraz zaburzenia psychiczne.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego może znaleźć zatrudnienie m.in. w samorządowych instytucjach kultury (wojewódzkich, miejskich, gminnych), centrach kultury i edukacji kulturalnej, ośrodkach animacji kultury oraz innych podmiotach publicznych lub prywatnych zajmujących się działalnością kulturalną i artystyczną.
 

Szkoły:

 

Uniwersytet Łódzki Wydział Filologiczny

kierunek: kulturoznawstwo (studia I i II stopnia)
ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
tel. 42 665 51 33, 42 665 51 32
e-mail: kulturoz@uni.lodz.pl
http://www.kulturoznawstwo.uni.lodz.pl
 

Uniwersytet Łódzki Wydział Nauk o Wychowaniu

kierunki: pedagogika, specjalność: edukacja przez sztukę (studia I stopnia), pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (studia jednolite magisterskie)
ul. Pomorska 46/48, 90-225 Łódź
tel. 42 665 57 10
e-mail: wnow@uni.lodz.pl
http://www.wnow.uni.lodz.pl/
 

Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie

kierunki: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (studia I i II stopnia), animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną (studia I stopnia), edukacja kulturalna (studia II stopnia)
ul. Bielska 62, 43-400 Cieszyn
tel. 33 854 62 40
e-mail: wsne@us.edu.pl
https://us.edu.pl/wydzial/wsne
 

Uniwersytet Szczeciński Wydział Nauk Społecznych

kierunek: edukacja artystyczna, specjalność: plastyka i technika (studia I stopnia)
ul. Krakowska 71/79, 71-017 Szczecin
tel. 91 444 32 30
e-mail: rekrutacja-nsp@usz.edu.pl
https://nsp.usz.edu.pl/
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

nnk.asset.publisher.attachments

Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego 2021
Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego 2021.pdf 450 KB

nnk.asset.publisher.info.header