Grafik komputerowy DTP (ang. Desktop Publishing) weryfikuje i przygotowuje - na etapie obróbki cyfrowej - materiały graficzne do druku (m.in.: książki, broszury, czasopisma, dokumenty, różnego typu druki informacyjne i reklamowe). Celem jego pracy jest zaplanowanie ułożenia elementów druku na arkuszu drukarskim tak, aby go ekonomicznie zagospodarować i otrzymać poprawny wydruk, a także przygotowanie określonych arkuszy zawierających obraz drukowy i matryc drukujących, zgodnie ze standardami i wymaganiami drukarni. Uzupełnieniem pracy grafika komputerowego DTP jest wykonywanie odbitek nakładowych oraz wydruków wielkoformatowych metodami cyfrowymi.
Zadania zawodowe:
- obsługiwanie oprogramowania graficznego;
- określanie przestrzeni barwnej w materiałach graficznych;
- sprawdzanie poprawności materiałów graficznych przekazywanych do druku;
- optymalizowanie materiałów graficznych otrzymanych od klienta lub z drukarni;
- przygotowywanie materiałów graficznych do odpowiedniej metody druku z uwzględnieniem wymagań drukarni;
- certyfikowanie (ujednolicenie przestrzeni barwnej) oprogramowania, na którym pracuje grafik DTP zgodne z obowiązującymi standardami ISO;
- wykonywanie wydruku próbnego (proofa) do akceptacji kolorystycznej pracy przez klienta;
- organizowanie stanowiska pracy, zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w zawodzie grafika komputerowego DTP wymagane jest posiadanie wykształcenia wyższe I stopnia na kierunkach związanych z grafiką, poligrafią, informatyką lub kierunkami artystycznymi. Praca wymaga ciągłego doskonalenia, podnoszenia kwalifikacji, szukania nowych rozwiązań, śledzenia zmian na rynku poligraficznym. Zawód ten wymaga również wiedzy technicznej o maszynach drukarskich, urządzeniach peryferyjnych (naświetlarkach, wywoływarkach, prooferach i urządzeniach do druku cyfrowego, drukarkach), wiedzy informatycznej z zakresu systemów i programów komputerowych. Ważna jest znajomość języka angielskiego. Dodatkowymi atutami przy zatrudnianiu są też dokumenty potwierdzające ukończenie studiów podyplomowych na kierunkach związanych z grafiką komputerową oraz certyfikaty potwierdzające nabycie umiejętności z zakresu projektowania ilustracji, animacji i multimediów, grafiki, a także fotografii.
Wymagania psychofizyczne:
Wykonywanie zawodu grafika komputerowego DTP wymaga dokładności, spostrzegawczości, cierpliwości, opanowania i dobrej organizacji pracy. W zawodzie tym przydają się uzdolnienia artystyczne oraz techniczne, dobra pamięć, wyobraźnia przestrzenna i umiejętność kreatywnego podejścia do zlecanych zadań. Osobę pracującą w tym zawodzie powinna cechować ponadto samodzielność i samokontrola, zdolność koncentracji i podzielności uwagi, gotowość do pracy w szybkim tempie, a także umiejętność szybkiego przerzucania się z jednej czynności na drugą. Dodatkowym atutem do pracy w zawodzie jest umiejętność pracy w zespole, bezkonfliktowość oraz wysoka odporność na stres.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do pracy w zawodzie grafika komputerowego DTP mogą być wady wzroku (zwłaszcza daltonizm) oraz wady i choroby kręgosłupa uniemożliwiające długotrwałą pracę z komputerem.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Grafik komputerowy DTP może znaleźć zatrudnienie m.in. w drukarniach tradycyjnych (offsetowych) oraz cyfrowych, w agencjach reklamowych, studiach graficznych, redakcjach prasowych. Może również wykonywać pracę jako tzw. freelancer, realizując zlecenia jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność lub zleceniobiorca.
Szkoły:
Politechnika Łódzka Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
kierunek: informatyka stosowana, specjalność: grafika komputerowa i multimedia (studia I i II stopnia)ul. Wólczańska 215, 90-924 Łódź
tel. 42 631 36 03
e-mail: w-7@adm.p.lodz.pl
http://ftims.p.lodz.pl/
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Wydział Artystyczny
kierunek: grafika (studia I i II stopnia)ul. Sterlinga 26, 90-212 Łódź
tel. 800 080 888
e-mail: uczelnia@ahe.lodz.pl
https://www.ahe.lodz.pl/grafika
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
kierunki: grafika (studia jednolite magisterskie), projektowanie graficzne (studia I stopnia)ul. Wojska Polskiego 121, 91-726 Łódź
tel. 42 254 75 08
e-mail: rekrutacja@asp.lodz.pl
http://www.asp.lodz.pl
Politechnika Warszawska Wydział Mechaniczny Technologiczny
kierunek: papiernictwo i poligrafia (studia I i II stopnia)ul. Narbutta 85, 02-524 Warszawa
tel. 22 234 84 31
e-mail: dziekan.wip@pw.edu.pl
https://www.wip.pw.edu.pl/
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl