HtmlBox

Asset Publisher

Informatyk medyczny


Informatyk medyczny rozpoznaje informatyczne potrzeby jednostek ochrony zdrowia, proponuje rozwiązania dla wspomagania świadczenia usług oraz odpowiada za administrowanie i utrzymanie informatycznych systemów medycznych. W zależności od stanowiska pracy, na którym zatrudniony oraz specyfiki poszczególnych miejsc pracy, może również realizować zadania zawodowe związane z administrowaniem bazami danych, gdzie gromadzone są informacje na temat np.: rozliczeń z NFZ, diagnostyki obrazowej, obsługi izby przyjęć, aptek, oddziałów, bloków operacyjnych, laboratoriów itp., lub sfery związanej z administracją szpitalnego systemu informacyjnego, nadzorowaniem działania sieci informatycznych w jednostce, serwisowaniem sprzętu komputerowego u końcowych użytkowników.
 

Zadania zawodowe:

  • nadzorowanie i kontrolowanie pracy specjalistycznych systemów medycznych;
  • integrowanie specjalistycznych systemów medycznych z funkcjonującymi w jednostce ochrony zdrowia z ogólnymi systemami informatycznymi;
  • prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej administrowanych systemów informatycznych;
  • analizowanie wymagań jednostki ochrony zdrowia w zakresie wyposażenia w specjalistyczne systemy medyczne;
  • definiowanie parametrów technicznych i wymagań funkcjonalnych specjalistycznych systemów medycznych;
  • szkolenie użytkowników z zakresu obsługi systemu informatycznego;
  • konfigurowanie, administrowanie i nadzorowanie pracy urządzeń sieciowych współpracujących ze specjalistycznymi systemami medycznymi;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie jest wykształcenie wyższe co najmniej I stopnia, najlepiej na kierunku informatycznym lub pokrewnym. Niezbędna do wykonywania zadań zawodowych jest znajomość sprzętu komputerowego, obsługi systemów informatycznych i oprogramowania, a także znajomość języka angielskiego w zakresie czytania dokumentacji technicznej (preferowany poziom B2). Oprócz specjalistycznej wiedzy informatycznej powinien znać również specyfikę funkcjonowania placówek medycznych. Dodatkowym atutem przy zatrudnianiu jest posiadanie upoważnienia do przetwarzania danych osobowych w systemach informatycznych oraz poświadczenia dopuszczającego do przetwarzania informacji niejawnych.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Wykonywanie zawodu informatyka medycznego wymaga zdolności logicznego, syntetycznego i analitycznego myślenia, umiejętności koncentracji i podzielności uwagi oraz posiadania uzdolnień matematycznych, technicznych i manualnych. Charakter pracy wymaga gotowości do rozwiązywania nietypowych problemów, skłonności do aktualizowania wiedzy, odporności na stres oraz samodzielności i systematyczności. Konieczność częstych kontaktów interpersonalnych powoduje, iż ważna w tym zawodzie jest komunikatywność, umiejętność słuchania i obserwacji, a także umiejętności współdziałania i pracy w zespole. Z uwagi na możliwość nienormowanego czasu pracy pracodawcy oczekują od kandydatów dyspozycyjności, poczucie odpowiedzialności, znajomość własnych możliwości i ograniczeń. Informatyk medyczny powinien charakteryzować się również wysokim poziomem etyki zawodowej.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie są zaburzenia znacznego stopnia sprawności kończyn górnych i dolnych, a także wada wzroku niedająca się korygować szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi, ponadto zaburzenia dużego stopnia w zakresie rozróżniania barw i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ograniczeniem może być wada słuchu, która nie może być skorygowana aparatem słuchowym (dotyczy to szczególnie osób, które będą pracowały w zespole lub kontaktowały się z klientami) oraz choroby o podłożu psychicznym.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Informatyk medyczny może być zatrudniony w jednostkach ochrony zdrowia sektora publicznego i prywatnego (szpitalach, klinikach, laboratoriach diagnostycznych, ośrodkach rehabilitacyjnych), w firmach współpracujących z jednostkami ochrony zdrowia w zakresie obsługi informatycznej lub tworzenia systemów medycznych, a także w wyspecjalizowanych jednostkach budżetowych, np. Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.
 

Szkoły:

 

Uniwersytet Łódzki Wydział Matematyki i Informatyki

kierunek: informatyka (studia I i II stopnia)
ul. Banacha 22, 90-238 Łódź
tel. 42 635 59 49
e-mail: facmath@math.uni.lodz.pl
https://www.math.uni.lodz.pl/
 

Uniwersytet Łódzki Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej

kierunek: informatyka (studia I i II stopnia)
ul. Pomorska 149/153, 90-236 Łódź
tel. 42 635 57 42
e-mail: dziekanat@wfis.uni.lodz.pl
http://www.wfis.uni.lodz.pl
 

Politechnika Łódzka Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

kierunki: informatyka (studia I i II stopnia)
ul. Bohdana Stefanowskiego 18/22, 90-924 Łódź
tel. 42 631 27 50
http://www.weeia.p.lodz.pl
 

Politechnika Łódzka Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej

kierunek: informatyka stosowana (studia I i II stopnia)
ul. Wólczańska 215, 90-924 Łódź
tel. 42 631 36 03
e-mail: w-7@adm.p.lodz.pl
http://ftims.p.lodz.pl/
 

Dane kontaktowe: 

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informatyk medyczny 2021
Informatyk medyczny 2021.pdf 457 KB

Informacje o publikacji dokumentu