Elektromonter układów pomiarowych i automatyki zabezpieczeniowej wykonuje pomiary elektryczne, montuje i reguluje obwody automatyki zabezpieczeniowej sieci elektroenergetycznej. Do jego zadań należy zapewnienie odpowiednich warunków eksploatacji generatorów, linii, transformatorów i silników elektrycznych.
Zadania zawodowe:
- wykonywanie pomiarów parametrów linii elektroenergetycznych metodami statystycznymi i metodą impulsową ,
- wykonywanie pomiarów parametrów znamionowych transformatorów mocy, silników elektrycznych oraz dobierania elementów kompensujących ,
- montowanie układów;
- przeprowadzanie analiz zarządzania gospodarką odpadami oraz ocena ryzyka zanieczyszczeń środowiska wodno- gruntowego,
- weryfikuje spełnienie obowiązków sprawozdawczych związanych z emisją zanieczyszczeń do powietrza, wytwarzanie odpadów itp.,
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w zawodzie elektromonter układów pomiarowych i automatyki zabezpieczeniowej preferowane jest wykształcenie na poziomie branżowej szkoły I stopnia w zawodzie pokrewnym elektromechanik lub elektryk, albo ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie kwalifikacji EE.04 Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych, przewidzianej dla zawodu elektromechanik i EE.05 Montaż, uruchomienie i konserwacja instalacji maszyn i urządzeń elektrycznych, przewidzianej dla zawodu elektryk.
Pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby legitymujące się: dyplomem potwierdzających kwalifikację EE.04 i EE.05, świadectwem czeladniczym lub dyplomem mistrzowskim w zawodzie pokrewnym elektryk, świadectwem kwalifikacyjnym uprawniającym do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, certyfikatem potwierdzającym kwalifikację rynkową – „Elektryk- dyplom mistrzowski".
Wymagania psychofizyczne:
Elektromontera powinna cechować ponadprzeciętna odporność, wytrzymałość oraz sprawność. Do niezbędnych sprawności w tym zawodzie zaliczyć można koordynację wzrokowo-ruchową jak i zdolność dobrego widzenia, sprawny słuch i węch. Ważna jest też duża sprawność układu mięśniowego, kostno-stawowego oraz sprawność narządu dotyku. Wymaganymi predyspozycjami psychicznymi są: umiejętność pracy zespołowej, która jest ważna ze względu na konieczność współpracy z innymi, np. na budowie; brak lęku wysokości; stabilność emocjonalna; dokładność, samodzielność i zdyscyplinowanie w działaniu; umiejętność koncentracji i zapamiętywania; spryt, szybkość i spostrzegawczość w pracy; posiadanie wyobraźni przestrzennej; poczucie odpowiedzialności i znajomości konsekwencji nienależytego wykonania obowiązków.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu są przede wszystkim brak widzenia obuocznego, nieprawidłowe widzenie barw zasadniczych, zaburzenie węchu
i równowagi, padaczka.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Elektromonter układów pomiarowych i automatyki zabezpieczeniowej może znaleźć pracę w: zakładanych energetycznych, w elektrowniach, w zakładach przemysłowych różnego typu, w przedsiębiorstwach prywatnych, komunalnych i należących do Skarbu Państwa, zajmujących się szynowym transportem zbiorowym, w przedsiębiorstwach zajmujących się budową, konserwacja i eksploatacją stacji transformatorowych, linii napowietrznych i kablowych, w firmach projektujących i montujących instalację alarmowe, w ramach własnej działalności gospodarczo- usługowej (np. naprawa sprzętu gospodarstwa domowego, usługi elektroinstalacyjne).
Szkoły:
Zespół Szkół Politechnicznych
Al. Politechniki 38 93-590 Łódźtel. 42 684 11 27
e-mail: kontakt@zsp9elodz.edu.pl
www.zsp9.pl
Centrum Szkoleń
ul. Siedlecka 3b 93-138 Łódźtel. 602 221 501
e-mail: szkolimy@zawodowo.net
www.centrumszkolen.net
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98- 200 Sieradz,
tel. 43 822 81 84
e-mail: lowusi@wup.lodz.pl