HtmlBox

Category Filter

Alfabet

Asset Publisher

Brązownik


Brązownik wykonuje z brązu i/lub mosiądzu przedmioty użytkowe, dekoracyjne i artystyczne. Brązownik jest zawodem o charakterze produkcyjnym i usługowym. Przedmiotem pracy brązownika jest obróbka ręczna (cyzelowanie) i mechaniczna (frezowanie, szlifowanie i polerowanie) odlewów z brązu i/lub mosiądzu oraz wytwarzanie wyrobów z blachy miedzianej, mosiężnej przez jej kucie, wyoblanie (mechaniczne kształtowanie blach na zimno), wytłaczanie, repusowanie (ręczne kształtowanie blach na zimno). Brązownik przygotowuje model lub formę odlewniczą i zleca wykonanie odlewu w odlewni metali kolorowych. Obrobione mechanicznie powierzchnie barwi i pokrywa chemicznie (patynowanie) lub galwanicznie (np. srebrzenie). Wykonuje również prace montażowe stosując połączenia gwintowe, nitowane, lutowane i spawane. Brązownik wytwarza okucia meblowe, żyrandole, świeczniki i lampy, obudowy zegarów, figury, popiersia, medaliony i medale, ryngrafy, insygnia urzędowe, patery, szkatułki i puchary.
 

Zadania zawodowe:

 
Do zadań brązownika należy:
  • przygotowywanie modelu odlewniczego lub formy odlewniczej;
  • obrabianie wstępne odlewów oraz prace pomocnicze;
  • cyzelowanie odlewów i prace repuserskie;
  • patynowanie wyrobów;
  • montowanie wyrobów;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i wymaganiami ergonomii.
     

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Obecnie kandydatów do pracy w zawodzie brązownik kształci się w ramach systemu kształcenia rzemieślniczego, który umożliwia nabycie tytułu czeladnika, a następnie mistrza w zawodzie brązownika. W większości przypadków zakłady rzemieślnicze specjalizujące się w wykonywaniu wyrobów z brązu same prowadzą szkolenia kandydatów i pracowników w zawodzie brązownik. Szkolenia mogą być również oferowane przez izby rzemieślnicze, szkoły, ośrodki i centra kształcenia zawodowego oraz inne instytucje działające na rynku usług szkoleniowych w zakresie wykonywania wyrobów z brązu. Kompetencje przydatne do wykonywania zawodu brązownika można uzyskać podejmując: kształcenie w branżowej szkole I stopnia, w zawodzie pokrewnym modelarz odlewniczy lub operator maszyn i urządzeń odlewniczych, szkolenie w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie kwalifikacji MG.26 - wykonywanie i naprawa oprzyrządowania odlewniczego, w zawodzie szkolnym (pokrewnym) modelarz odlewniczy lub MG.06 - użytkowanie maszyn i urządzeń odlewniczych, w zawodzie szkolnym (pokrewnym) operator maszyn i urządzeń odlewniczych.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Brązownik jako wykonawca dzieła artystycznego powinien być osobą:
  • dokładną,
  • samodzielną,
  • posiadającą zdolności artystyczne,
  • posiadającą wyobraźnię przestrzenną,
  • posiadającą zainteresowania techniczne.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu brązownika jest brak zręczności rąk i palców (ta ostatnia ważna przy cyzelowaniu niewielkich detali), wrażliwego dotyku, zaburzenia w rozróżnianiu barw oraz widzenia stereoskopowego, koordynacji wzrokowo-ruchowej, choroby układu mięśniowego i kostnego oraz nie dające się wyeliminować wady wzroku oraz upośledzenie umysłowe.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Brązownik może znaleźć zatrudnienie w zakładach rzemieślniczych wytwarzających wyroby z brązu, w zakładach produkcyjnych, zakładach doświadczalnych, odlewniach metali kolorowych i ich stopów, pracowniach konserwatorskich. Brązownik może również założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą.
 

Szkoły:

 
Obecnie kandydatów do pracy w zawodzie brązownik kształci się w ramach systemu kształcenia rzemieślniczego, który umożliwia nabycie tytułu czeladnika, a następnie mistrza w zawodzie brązownik. W większości przypadków zakłady rzemieślnicze specjalizujące się w wykonywaniu wyrobów z brązu same prowadzą szkolenia kandydatów i pracowników w zawodzie brązownika. Szkolenia mogą być również oferowane przez: izby rzemieślnicze, szkoły, ośrodki i centra kształcenia zawodowego oraz inne instytucje działające na rynku usług szkoleniowych w zakresie wykonywania wyrobów z brązu. Kompetencje przydatne do wykonywania zawodu brązownika można uzyskać podejmując: kształcenie w branżowej szkole I stopnia, w zawodzie pokrewnym modelarz odlewniczy lub operator maszyn i urządzeń odlewniczych, szkolenie w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie kwalifikacji MG.26 - wykonywanie i naprawa oprzyrządowania odlewniczego, w zawodzie szkolnym (pokrewnym) modelarz odlewniczy lub MG.06 -  użytkowanie maszyn i urządzeń odlewniczych, w zawodzie szkolnym (pokrewnym) operator maszyn i urządzeń odlewniczych.
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel.46 833 39 74, 833 36 50
e-mail:centrumsk@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Brązownik 2021
Brązownik 2021.pdf 260 KB

Informacje o publikacji dokumentu