Gorseciarka jest zawodem rzemieślniczym. Celem pracy gorseciarki jest wytworzenie gorsetów, biustonoszy, kostiumów plażowych, kostiumów kąpielowych, pasów do pończoch itp. Gorseciarka może wytwarzać wyroby na indywidualne zamówienia lub w ramach produkcji seryjnej. Praca gorseciarki polega na zaprojektowaniu wyrobu, wykonaniu pomiarów sylwetki, wyborze materiałów i dodatków, przygotowaniu szablonów, skrojeniu materiałów i wstępnym zszyciu wyrobu, a następnie przymierzeniu wyrobu gorseciarskiego, dopasowaniu go do sylwetki i ostatecznym wykończeniu wyrobu. Gorseciarka prowadzi dokumentację dotyczącą wykonanej pracy. Do zadań pracownika w tym zawodzie należy również organizowanie własnego stanowiska pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Zadania zawodowe:
- opracowanie projektu wyrobu gorseciarskiego;
- robienie pomiarów sylwetki klientki, wybieranie materiałów i dodatków, przygotowanie szablonów;
- skrojenie materiałów i wstępne zszycie wyrobu;
- przymierzenie wyrobu gorseciarskiego i dopasowanie go do sylwetki;
- ostateczne wykończenie wyrobu;
- ocenianie jakości wyrobów gotowych;
- konserwowanie wykorzystywanych maszyn i narzędzi;
- prowadzenie dokumentacji wykonanej pracy;
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska.
- zakup surowca, z którego wytwarza wyroby gorseciarskie;
- przyjmowanie zamówienia na swoje wyroby oraz ich promowanie i sprzedawanie.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Zawód gorseciarki można zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego lub w trakcie kwalifikacyjnego kursu zawodowego w kwalifikacji A.12 Wykonywanie usług krawieckich. Pracodawcy zatrudniają też w zawodzie osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym w kierunkach związanych z przemysłem odzieżowym. Możliwe jest również szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Nabyte wówczas kompetencje zawodowe można potwierdzić w organizacjach rzemieślniczych egzaminem czeladniczym i mistrzowskim dla zawodu gorseciarka. Gorseciarka powinna brać udział w szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenia i inne organizacje branżowe oraz przez producentów maszyn szyjących.
Wymagania psychofizyczne:
Wykonywanie zawodu gorseciarki wymaga spostrzegawczości oraz umiejętności oceny organoleptycznej materiałów używanych do produkcji. Powinna mieć dobrą koordynację wzrokowo-ruchową umożliwiającą obsługę maszyn do szycia, prasy do nabijania kółek gorseciarskich czy innych narzędzi niezbędnych w pracy (nożyczki, śrubokręt, miarka krawiecka, przybory kreślarskie). Bardzo ważna jest zdolność koncentracji i podzielność uwagi oraz samokontrola. Gorseciarka powinna cechować się odpowiedzialnością, dokładnością, rzetelnością oraz dbałością o czystość i porządek. Specyfika zawodu wymaga także uzdolnień technicznych, manualnych i plastycznych oraz umiejętności pracy w zespole.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu gorseciarki są dysfunkcje kończyn górnych oraz wady wzroku niepoddające się korekcji.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Gorseciarka może znaleźć zatrudnienie w zakładach produkcyjnych – szwalniach zajmujących się wytwarzaniem bielizny: biustonoszy, gorsetów, pasów do pończoch oraz kostiumów kąpielowych. W ramach własnej działalności gospodarczej - świadczyć usługi związane z doborem (tzw. brafitting) oraz przeróbkami wyrobów gorseciarskich.
Szkoły:
W ramach systemu szkolnictwa zawodowego w Polsce nie kształci się w zawodzie gorseciarka, ale osoba zainteresowana podjęciem pracy w tym zawodzie może:- w ramach kształcenia rzemieślniczego zdobyć tytuły czeladnika, a następnie mistrza w zawodzie gorseciarka,
- ukończyć branżową szkołę I stopnia w pokrewnych zawodach: krawiec.
Zespół Szkół Przemysłu Mody w Łodzi
ul. Naruszewicza 35, 93-161 Łódźtel. 42 643 35 19
e-mail: kontakt@zspm.elodz.edu.pl
www.zspm.net
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Krakowskie Przedmieście 36, 97-300 Piotrków Trybunalskitel. 44 732 03 25
e-mail: zsp6@zsp6.piotrkow.pl
www.zsp6.piotrkow.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl