Garmażer jest zawodem branży spożywczej o charakterze produkcyjnym. Celem pracy garmażera jest produkcja półproduktów i gotowych wyrobów garmażeryjnych. Garmażer produkuje wyroby garmażeryjne i potrawy kulinarne z mięsa i podrobów, drobiu, dzikiego ptactwa i dziczyzny, ryb, przetworów mlecznych, mąk i kasz, jaj; z uwzględnieniem procesów technologicznych, asortymentu potraw, higieny produkcji i przy zastosowaniu odpowiednich maszyn i urządzeń.
Zadania zawodowe:
- przyjmowanie i przechowywanie surowców, półproduktów, dodatków oraz materiałów pomocniczych do produkcji wyrobów garmażeryjnych;
- przygotowywanie surowców i półproduktów garmażeryjnych do przerobu;
- prowadzenie procesu technologicznego związanego z mechaniczną lub ręczną obróbką surowca i półproduktu garmażeryjnego;
- sporządzanie różnymi technikami i metodami wyrobów garmażeryjnych;
- kontrolowanie jakości procesów, półproduktów i garmażeryjnych wyrobów gotowych zgodnie z zasadami GMP (Dobrej Praktyki Produkcyjnej), GHP (Dobrej Praktyki Higienicznej), HACCP (analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli) oraz prowadzenie dokumentacji produkcyjnej;
- segregowanie, ważenie, pakowanie wyrobów garmażeryjnych oraz ich przechowywanie i właściwe oznakowanie.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Obecnie w ramach systemu kształcenia zawodowego w Polsce nie kształci się kandydatów do pracy w zawodzie garmażer. W preferowanych przez pracodawców zawodach pokrewnych: kucharz oraz wędliniarz kształcenie oferują branżowe szkoły I stopnia lub pracodawcy, umożliwiający naukę zawodu w rzemiośle. Kwalifikacje w tych zawodach potwierdzają Okręgowe Komisje Egzaminacyjne oraz Izby Rzemieślnicze. Istnieje również możliwość kształcenia w zawodach pokrewnych: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik technologii żywności. Garmażer może także brać udział w szkoleniach organizowanych przez pracodawców, specjalizujących się w produkcji wyrobów garmażeryjnych. Ze względu na pracę z żywnością do podjęcia pracy w tym zawodzie niezbędna jest aktualna książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Wymagania psychofizyczne:
Wykonywanie zawodu garmażera wymaga umiejętności manualnych oraz umiejętności oceny organoleptycznej surowców, półproduktów, dodatków i wyrobów garmażeryjnych. Niezbędny jest wyrobiony smak, przygotowane przez niego potrawy muszą być odpowiednio przyprawione. Garmażer powinien mieć dobry wzrok, odróżniać barwy, mieć dobry węch i sprawny zmysł dotyku. Ze względu na specyficzne warunki pracy (wysoka temperatura, praca w pozycji stojącej i pochylonej, konieczność przenoszenia ciężkich garnków) wymaga się od kandydata do tej pracy dobrej kondycji fizycznej. Bardzo ważna jest zdolność koncentracji, spostrzegawczość, szybki refleks i podzielność uwagi. Garmażer powinien także charakteryzować się dokładnością oraz dbałością o porządek. Powinien być sprawny manualnie oraz posiadać umiejętność pracy w zespole.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu garmażera są choroby skóry (dłoni), wady kręgosłupa, żylaki, choroby zakaźne wrodzone lub nabyte (salmonella, żółtaczka), wady węchu, wzroku i słuchu.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Garmażer może pracować w zakładach przetwórstwa spożywczego zajmujących się produkcją wyrobów garmażeryjnych lub w zakładach gastronomicznych: restauracjach, barach, stołówkach. Może również sam prowadzić działalność gospodarczą – własny zakład gastronomiczny lub produkcyjny.
Szkoły:
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Łodzi
ul. Franciszkańska 137, 91-845 Łódźtel. 42 655 10 40
e-mail: ontakt@zsps.elodz.edu.pl
http://www.spozywcza.lodz.pl/
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego
ul. Blich 10, 99-400 Łowicztel. 46 837 37 05
e-mail: blich@zsp2lowicz.pl
http://www.zsp2lowicz.pl/baza-szkoly
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Sienkiewicza 10/12,97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 732 70 58
e-mail: zsp4@zsp4.piotrkow.pl
http://www.zsp4.piotrkow.pl
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bełchatowie
ul. Czapliniecka 98, 97-400 Bełchatówtel. 44 632 16 42
e-mail: sekretariat@zsp2bel.pl
http://www.zsp2bel.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl