Brukarz jest pracownikiem zatrudnionym w przemyśle budowlanym, w gałęzi drogownictwa. Wykonuje często również pracę w sektorze usługowym. Znajduje pracę wszędzie tam, gdzie prowadzone są roboty drogowe. Brukuje (układa kostkę brukową, płytki chodnikowe itp.), naprawia i rozbiera nawierzchnie ulic, placów, dróg, chodników, skarp i przejazdów.
Zadania zawodowe:
- określanie, w zależności od warunków glebowych, ilości potrzebnych materiałów brukarskich i zaopatrywanie się w te materiały,
- czytanie rysunków technicznych które definiują wymagania ilościowe i jakościowe odnoszące się do stosowanych materiałów,
- usuwanie starej nawierzchni i/lub ziemi a także kopanie na konieczną głębokość, przygotowując tym samym miejsce dla podkładu,
- podnoszenie powierzchni do właściwego poziomu przez nakładanie warstwy kamieni, żwiru, piasku,
- układanie krawężników, rynsztoków, rynien oraz drenów i łączenie ich z kanałem ściekowym,
- określanie rozkładu kładzionej nawierzchni i zaznaczanie miejsc łączeń i krawędzi,
- docinanie płytek chodnikowych, kostek brukowych do wymaganego rozmiaru, używając np.: kruszarki lub piły kamieniarskiej,
- układanie elementów nawierzchni używając rożnych technik i narzędzi (ręcznych i elektrycznych),
- ubijanie całej powierzchni chodnika aż jest ona rozmieszczona równo, używając np. ubijaka wibracyjnego,
- wsypywanie piasku w łączenia, aż do momentu ich wypełnienia.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Ze względu na to, że brukarz wykonuje ciężką pracę fizyczną, wymagającą dźwigania, jest to praca wyłącznie do mężczyzn.
Wykształceniem, jakim powinna legitymować się osoba ubiegająca się o pracę w zawodzie brukarza, jest wykształcenie zasadnicze zawodowe lub techniczne (profil budowlany). Niekiedy do pracy są przyjmowane osoby po ukończeniu jedynie szkoły podstawowej. Wówczas najbardziej liczy się praktyka, potwierdzona świadectwem z poprzednich zakładów pracy. Preferowani są kandydaci posiadający zawód wyuczony o kierunku budownictwo, z praktyką zawodową. Raczej nie zdarza się, aby pracodawca wymagał konkretnej specjalności. Można także zdobyć wiedzę z tego zakresu w ramach kursów i szkoleń zawodowych.
Wymagania psychofizyczne:
W pracy brukarza niezbędna jest duża sprawność układu kostno-stawowego. Czynności zawodowe wymagają bowiem ciągłego poruszania się a brukarz najczęściej jest schylony przy przenoszeniu i układaniu kostki. Brukarz posługuje się różnego rodzaju narzędziami ręcznymi i urządzeniami mechanicznymi. Wymaga to pewnych uzdolnień manualnych - zręczności rąk. Wykorzystywane one są szczególnie przy ręcznym, precyzyjnym układaniu kostki brukowej. Bardzo ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, to znaczy współdziałanie narządów wzroku i ruchu tak, aby móc np. obsługiwać narzędzia i maszyny do cięcia kamienia. Niezbędna jest zdolność widzenia przestrzennego oraz ostrość wzroku (przy obsłudze urządzeń będących w ruchu). Charakter pracy brukarza wymaga dokładności i systematyczności. Ważne jest przestrzeganie norm budowlanych i pewnych reguł działania, aby wykonywana praca odznaczała się trwałością oraz walorami estetycznymi. Brukarz powinien umieć współpracować z kolegami z brygady. Wiele czynności wykonuje się razem - zwłaszcza cięższych prac fizycznych. Stąd ważna jest umiejętność współdziałania i pomocy. Praca w zespole wymaga także umiejętności podporządkowania się swojemu przełożonemu, jak również instrukcjom i regułom wynikającym ze specyfiki technologii.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
W zawodzie brukarza nie ma możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz istnieją pewne przeciwwskazania, dotyczące podjęcia pracy w tym zawodzie. Przede wszystkim są to wady kręgosłupa i układu kostno-stawowego, wady wzroku (brak widzenia obuocznego), przewlekłe choroby układów oddechowego i krążenia.
Ze względu na zmienne warunki klimatyczne, w jakich pracują brukarze, przeciwwskazaniem zdrowotnym są także przewlekłe choroby układu moczowego.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Poszukując zatrudnienia, brukarze mogą przede wszystkim kontaktować się z firmami budowlanymi i firmami brukarskimi, specjalizującymi się w remontach nawierzchni drogowych. Mogą także wziąć bod uwagę założenie własnej działalności gospodarczej i wykonywanie usług brukarskich w ramach prowadzonej przez siebie firmy. Należy jednak pamiętać, że praca ta ma charakter sezonowy. Miesiące zimowe to przeważnie okres przestoju i braku zleceń.
Szkoły:
W 2020r. żadna ze szkół w woj. łódzkim nie kształciła w zawodzie brukarza.
Kursy:
Zakład Doskonalenia Zawodowego
Ul. Kamiennogórska 22, 61-166 Poznań
tel. 61 868 54 17
email: info@zdz.poznan.pl
www.zdz.poznan.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90 - 608 Łódź,
tel. 42 663 02 55
e-mail: centrum@wup.lodz.pl