Ekspozytor towaru / Merchandiser to osoba, której głównym zadaniem jest organizacja ekspozycji produktów na wystawach sklepowych. Nie jest to zwykły „układacz towaru" ale specjalista, który na podstawie pozyskanych od klientów sugestii i własnego doświadczenia proponuje im w formie szkicu lub wizualizacji cyfrowej schemat rozmieszczenia konkretnych towarów w przestrzeni sklepowej. Merchandiser to specjalista, który dba o to, aby warunki ekspozycji danych produktów stymulowały wielkość ich sprzedaży. Działalność merchandisera może obejmować jeden wielkopowierzchniowy sklep (np.: supermarket, hurtownia) bądź wiele sklepów w danym rejonie.
Zadania zawodowe:
- regularne wizyty w punktach sprzedaży z powierzonego rejonu, które mają na celu przede wszystkim kontrolę stanu towarów pod względem: ilości, asortymentu, daty ważności.
- dbanie o właściwą ekspozycję powierzonych towarów, porządkowanie półek, sprawdzanie i poprawianie błędnych cen i opisów;
- zarządzanie zapasami produktów w magazynie, przygotowywanie propozycji zamówień, przygotowywanie zwrotów wspieranie sprzedaży poprzez organizowanie imprez promocyjnych,
- zbieranie informacji oraz systematyczne sporządzanie raportów, które zawierają dane dotyczące potrzeb i opinii klientów, reklamacji itp. oraz analizowanie ofert konkurentów i metod ich działania.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Osoby zatrudniane w charakterze ekspozytora towaru / merchandisera zazwyczaj legitymują się wykształceniem średnim. Niemniej jednak wymagana jest znajomość danej branży oraz doświadczenie w dziale sprzedaży lub marketingu. Osoba wykonująca ten zawód powinna odbyć szereg szkoleń i treningów, podnoszących jej kwalifikacje i rozwijających umiejętności. Zazwyczaj obowiązkowe jest posiadanie aktualnej książeczki Sanepidu z ważnymi badaniami lekarskimi, zwłaszcza w przypadku ekspozycji zawierających produkty spożywcze.Wymagania psychofizyczne:
W pracy ekspozytora towaru / merchandisera niezbędna jest kreatywność, innowacyjność, zdolności plastyczne i pomysłowość. Ponadto, osoby wykonujące zawód merchandisera powinny charakteryzować się wysokimi umiejętnościami komunikacyjnymi oraz zdolnością przekonywania innych do nowych rozwiązań i pomysłów. Zdolność logicznego myślenia oraz odpowiedzialność i samodzielność w wykonywaniu zadań, gwarantuje dobre wykonywanie obowiązków. Ze względu na szybkie tempo wykonywanych zadań, pracę pod presja czasu oraz nasilone kontakty z ludźmi - wskazana jest duża odporność na stres.Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Poważnym przeciwwskazaniem do podjęcia tej pracy jest bardzo słaby wzrok i niska wydolność fizyczna. W tym zawodzie nie mogą pracować osoby niepełnosprawne - niewidome, głuchonieme, z wadami wymowy. Ze względu na konieczność ciągłego przemieszczania się utrudnione jest wykonywanie tego zawodu przez osoby z dysfunkcjami narządu ruchu.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Potrzeby rynku w zakresie stosowania zasad mechandisingu stale rosną, stąd też coraz większa ilość ofert zatrudnienia w tym zawodzie. Merchandiserzy znajdują zatrudnienie w różnych miejscach np. centrach handlowych, hipermaketach, hurtowniach.), a także w mniejszych sklepach. Może być to zatrudnienie również za pośrednictwem agencji promocyjnych, marketingowych dla ich klientów (sieci hipermarketów, sklepów detalicznych, wydawnictw, przedsiębiorstw produkcyjnych itp. Ponadto firmy, promujące swoje dobra na różnorodnych wystawach chętnie sięgają po pomoc profesjonalistów.
Kształcenie:
Krakowskie Szkoły Artystyczne
Szkoła Visual Merchandisingu
30-523 Kraków, ul. Zamoyskiego 52,tel. 12 656 17 26
e-mail: ksa@ksa.edu.pl
https://www.ksa.edu.pl/
Visual Merchandising school&service
04-175 Warszawa, Ostrobramska 75C,tel.730 744 407
e-mail: kontakt@visualmerchandising-school.pl
https://www.visualmerchandising-school.pl/
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl