HtmlBox

Category Filter

Alfabet

Asset Publisher

Lekarz dentysta - specjalista ortodoncji

Ortodoncja (ortopedia szczękowa) to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem i zapobieganiem skutkom wrodzonych i nabytych wad zębowo-szczękowo-twarzowych.

Zadania zawodowe:

Lekarz stomatolog – specjalista ortodoncji powinien być przygotowany
do wykonywania zadań zawodowych:
  • badanie stomatologiczne podmiotowe i przedmiotowe, ukierunkowane na diagnostykę wad zgryzu;
  • nawiązywanie kontaktu z chorym, wyjaśnianie celu i potrzeby leczenia, zachęcanie do współpracy i wytrwałości;
  • kierowanie chorych na badania dodatkowe (uzupełniające), zwłaszcza badania radiologiczne;
  • przeprowadzanie diagnostycznych prób czynnościowych narządu żucia;
  • interpretacja i ocena wyników badań pomocniczych, w tym radiologicznych;
  • wykonywanie pomiarów, projektowanie aparatów ortodontycznych, wykonywanie wycisków i modeli diagnostycznych;
  • znieczulanie miejscowe;
  • leczenie zachowawcze i zachowawczo-chirurgiczne chorób i anomalii w zakresie zębów, szczęk i stawów żuchwowo-skroniowych za pomocą aparatów ortodontycznych i innych metod korygujących wady zgryzu;
  • kontrola działania aparatów korekcyjnych i ich regulacja oraz leczenie powikłań;
  • prowadzenie dokumentacji lekarskiej, wypisywanie recept i skierowań;
  • współpraca z technikami dentystycznymi w zakresie przygotowywania aparatów ortodontycznych;
  • uczestniczenie w działaniach dotyczących promocji zdrowia i zapobiegania chorobom zębów i wadom zgryzu;
  • doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności, między innymi przez uczestnictwo w podyplomowym kształceniu ustawicznym.

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Aby zostać Lekarzem stomatologiem – specjalistą ortodoncji, nie ma specjalnych wymagań odnośnie kierunku szkoły średniej. Aby na kolejnych etapach kształcenia było prościej, można wybrać liceum ogólnokształcące o profilu biologiczno – chemicznym. W następnej kolejności należy ukończyć pięcioletnie studia o specjalności lekarsko-dentystycznej na uniwersytecie lub w akademii medycznej, uzyskując tytuł lekarza dentysty. Po zakończeniu studiów stomatologicznych, następuje rok stażu. Przez ten rok, początkujący dentysta musi odbyć staże cząstkowe we wszystkich dziedzinach stomatologii. W trakcie stażu lub po nim przystępuje się do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK). Dopiero po jego zdaniu uzyskuje się prawo do wykonania zawodu dentysty. Poprzez stosowne egzaminy kwalifikacyjne można ubiegać się o rozpoczęcie specjalizacji z zakresu ortodoncji w uprawnionym, akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Szkolenie specjalizacyjne trwa trzy lata i polega na pracy z pacjentami pod kierunkiem kierownika specjalizacji oraz dodatkowo odbywaniu teoretycznych kursów. W tym czasie należy wykazać się znajomością zagadnień z wiedzy ogólnomedycznej, stomatologicznej i ortodontycznej. Specjalizację kończy zdany egzamin państwowy.

Wymagania psychofizyczne:

Lekarz stomatolog – specjalista ortodoncji powinien posiadać dużą odporność emocjonalną, cierpliwość, umiejętność postępowania z ludźmi i wczuwania się w sytuację pacjenta
Od osób zatrudnionych w tym zawodzie, poza wymaganą wiedzą medyczną, oczekuje się przede wszystkim odpowiedniego podejścia do pacjentów. Dodatkowo wymagana jest wyjątkowa zręczność manualna, na niej bowiem opiera się większość wykonywanych czynności. Ortodoncja to trudna dziedzina, wymagająca wielu wyzwań i tak naprawdę ciągłego dokształcania się.
Ze względu na dość obciążający charakter pracy niezbędna jest w tym zawodzie wysoka ogólna sprawność fizyczna, dobry wzrok i słuch. Ponadto powinien mieć dużą sprawność manualną, zręczne ręce, szczególnie palce oraz uzdolnienia techniczne i plastyczne (zwłaszcza w protetyce).

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Do czynników utrudniających pracę w zawodzie należą zaburzenia, sprawności kończyn górnych, szczególnie w zakresie zręczności palców i rąk, a także znacznego stopnia dysfunkcja kończyn dolnych. Utrudnienie stanowią wady i dysfunkcje narządu wzroku, które nie mogą być skorygowane, w zakresie rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ograniczeniem może być także dysfunkcja narządu słuchu, która nie może być skorygowana, tak aby możliwa była komunikacja werbalna z pacjentami. Do poważnych ograniczeń należą zaburzenia zmysłu węchu, dotyku oraz równowagi. Przeciwwskazanie bezwzględne stanowią: nosicielstwo chorób zakaźnych, choroby pasożytnicze, choroby skóry rąk oraz alergia kontaktowa i wziewna na wykorzystywane materiały dentystyczne. W związku z charakterem pracy, której częścią są kontakty interpersonalne, ograniczenie mogą także stanowić znaczące wady wymowy.

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Lekarze stomatolodzy – specjaliści ortodoncji mogą znaleźć zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych lub instytucjach zajmujących się propagowaniem edukacji prozdrowotnej. Po nabyciu odpowiedniego doświadczenia zawodowego jest też możliwość otworzenia własnego gabinetu ortodontycznego.

Kształcenie:

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

90-419 Łódź, ul. Tadeusza Kościuszki 4,
https://umed.pl
Rekrutacja:
90-647 Łódź, Pl. Hallera 1, budynek IB, parter
42 272-51-80, 42 272-51-78,
e-mail: rekrutacja-pomoc@umed.lodz.pl
www.rekrutacja.umed.lodz.pl
 

Dane kontaktowe do urzędu:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
90-608 Łódź, ul. Wólczańska 49,
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

nnk.asset.publisher.attachments

Lekarz dentysta – specjalista ortodoncji 2020
Lekarz dentysta – specjalista ortodoncji 2020.pdf 401 KB

nnk.asset.publisher.info.header