Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji.
Zadania zawodowe:
W zawodzie lekarza istnieje kilkanaście różnych specjalności – w podstawowych dziedzinach medycyny oraz w szczegółowych dziedzinach medycyny. W zależności od specjalizacji czynności wykonywane przez lekarza mogą się różnić. Lekarz w początkowej fazie kontaktu z pacjentem przeprowadza z nim wywiad. Poprzez komunikację werbalną uzyskuje informacje o dolegliwościach, a następnie bada chorego. W uzasadnionych przypadkach lekarz może skierować chorego na dodatkowe badania, pozwalające na postawienie trafnej diagnozy. Obok leczenia bardzo istotne znaczenie odgrywa profilaktyka chorób. Lekarze medycyny mogą podejmować zatrudnienie zarówno w dużych szpitalach jak i mniejszych zakładach opieki zdrowotnej. Zdecydowanie spokojniejsza praca ma miejsce w przychodni, gdzie na ogół obowiązują stale godziny pracy. Inaczej jest w szpitalu, gdzie lekarz ma obowiązek wypełnienia określonej liczby dyżurów dzienno-nocnych, sprawując stały nadzór nad chorymi. Lekarz cały czas podczas swej pracy ma kontakt z ludźmi, decydując o leczeniu, podawaniu leków, stosowaniu diety, prowadzeniu określonego trybu życia, ćwiczeniach rehabilitacyjnych, wizytach kontrolnych. Wypisuje recepty, prowadzi dokumentację medyczną. Niektórzy lekarze wykonują prace naukowo-dydaktyczną.Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Warunkiem podjęcia pracy lekarza jest ukończenie wyższych studiów na wydziale lekarskim akademii medycznej. Studia trwają 6 lat . Kończąc je, uzyskuje się tytuł lekarza medycyny. Po studiach obowiązuje odbycie stażu podyplomowego w podstawowych dziedzinach medycyny. Lekarz odbywający staż podyplomowy wykonuje zawód na podstawie ograniczonego prawa wykonywania zawodu lekarza. Prawo wykonywania zawodu lekarza zdobywa się po odbyciu stażu podyplomowego oraz zdaniu z wynikiem pozytywnym Lekarskiego Egzaminu Końcowego.Zasady wykonywania zawodu lekarza reguluje Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 2020 poz. 514 – tekst jednolity).
Wymagania psychofizyczne:
Najważniejszą wartość w pracy lekarza stanowi życie i zdrowie pacjenta, co uzasadnia stawianie lekarzowi wysokich wymagań etycznych i zawodowych. Wykonując swoje obowiązki, ma dostęp do największych tajemnic swoich pacjentów – powinien być dyskretny, obowiązuje go tajemnica lekarska wynikająca z kodeksu etyki lekarskiej. Lekarz powinien posiadać umiejętność dostrzegania i wczuwania się w problemy innych ludzi, pragnąć przynieść chorym ulgę w cierpieniu. Wiedza z zakresu biologii, fizyki, chemii, psychologii jest bardzo potrzebna, ale zawód ten wymaga także zaangażowania emocjonalnego. Lekarz powinien być sumienny, dokładny i spostrzegawczy, aby nie przeoczyć nawet drobnych objawów chorobowych. Musi umieć myśleć i wyciągać wnioski, kojarzyć fakty, określać związki przyczyno-skutkowe co pozwoli mu postawić dokładne rozpoznanie i zlecić właściwe leczenie. Powinien mieć dobrą pamięć ze względu na konieczność przyswojenia obszernej wiedzy. Bardzo ważna jest również u lekarza odporność emocjonalna i zdolność do efektywnych działań mimo wynikających trudności. Praca lekarzaw niektórych specjalnościach ma charakter pracy zespołowej (np. chirurg), dlatego ważna jest umiejętność pracy w grupie, wzajemne zaufanie, dobre stosunki interpersonalne. Do sukcesów w pracy lekarza konieczna jest dyspozycyjność, dawanie oparcia innym, a także miły sposób bycia. Do cennych cech lekarza należy również umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, pracy w szybkim tempie nabierająca szczególnego znaczenia w sytuacjach zagrożenia życia pacjenta, gdy konieczne jest podejmowanie natychmiastowych działań. W wielu specjalnościach ważne są zdolności manualne, a w specjalnościach zabiegowych są one wręcz niezbędne.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Ważny jest ogólnie dobry stan zdrowia i wysoka sprawność fizyczna na przykład podczas wykonywania wielogodzinnych operacji czy w pracy w pogotowiu ratunkowym. W specjalnościach wymagających precyzji szczególnie ważna jest sprawność rąk, palców i dobry wzrok. Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu lekarza są choroby psychiczne, nosicielstwo przewlekłych chorób zakaźnych, dysfunkcja kończyn górnych, zniekształcenia ogólne ciała.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zawód lekarza jest zawodem dość często spotykanym, ilość zatrudnionych utrzymuje się na podobnym poziomie. Pracują w szpitalach, przychodniach, instytutach, ostatnio coraz częściej w spółdzielniach lekarskich i gabinetach prywatnych. Lekarze znajdują zatrudnienie na terenie całego kraju. Największa liczba pracuje jednak w dużych miastach. Najwięcej spośród osób kończących medycynę jest chętnych do podjęcia pracy w miejskim szpitalu, bowiem przyspiesza to i ułatwia zdobycie specjalizacji. Najmniej lekarzy pragnie pracować na wsi, z dala od szpitali, w których mogliby się szkolić. Na rynku usług medycznych dobrze prosperują indywidualne i specjalistyczne praktyki lekarskie.Szkoły:
W Polsce tytuł lekarza zdobywa się kończąc sześcioletnie, jednolite studia na wydziale lekarskim uczelni medycznej.Dyplom lekarza jest równorzędny z dyplomem magistra.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
al. Kościuszki 4, 90-419 Łódź
tel.: 42 272 59 66
www: http://lekarski.umed.lodz.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 66 30 273
e-mail: centrum@wup.lodz.pl