Wydawca treści

Barometr zawodów 2024

Szanowni Państwo
Zachęcamy do zapoznania się z raportem podsumowującym wyniki kolejnej edycji badania „Barometr zawodów" w województwie łódzkim, który pokazuje szanse na podjęcie pracy w perspektywie roku 2024.

W roku bieżącym popyt na pracę powoli uspokaja się. Następuje łagodne nasycenie rynku pracy. Pracodawcy z rezerwą odnoszą się do zwiększania zatrudnienia. Wyznacznikami rynku stają się elastyczność oraz ciągła zmiana. Wtórują im nietradycyjne formy zatrudnienia. Współtowarzyszy tym zagadnieniom praca na rzecz wielu pracodawców. Istotne, obok kwalifikacji zawodowych, jest wobec tego posiadanie umiejętności miękkich, które pomocne będą w wykonywaniu pracy w takim systemie. Zdolność do adaptacji pracowników rozpatruje się w kilku wymiarach, jednak niezbędna jest otwartość umysłu oraz przedsiębiorczość i kreatywność, aby przystosować się do niestandardowych sytuacji w zatrudnieniu.

Pracodawcy zapytani o opinię na temat najbardziej pożądanych cech, umiejętności i kompetencji pracowników na obecnym regionalnym rynku pracy w województwie łódzkim deklarują, że są to przede wszystkim chęć i gotowość do pracy, które z ich perspektywy są obecnie najbardziej deficytowe.

Na rynku pracy obserwuje się niższy napływ ofert pracy, ale i mniejszą rotację na istniejących stanowiskach. Impas jaki odczuwa gospodarka spowodował, że gros zakładów pracy, nie tyle zmniejsza zatrudnienie, co zmienia system pracy, np. poprzez ograniczenie zmian, obsługujących wciąż działające linie produkcyjne. Przedsiębiorstwom pozwala to zachować stałe etaty, ale redukuje zatrudnienie tymczasowe. Taka tendencja powinna się utrzymać, tym bardziej, że pracownicy produkcji oraz robotnicy pomocniczy w przemyśle to zawody, na które istnieje stały popyt na rynku pracy w regionie.

Zapotrzebowanie na nowe kadry zgłasza niezmiennie rozwinięta w Łódzkiem branża TSL. Na rynku budowlanym wciąż poszukiwane są aktualne uprawnienia SEP oraz operatorzy sprzętu do robót ziemnych. Nadal brakuje chętnych nie tylko do wykonywania, ale i nauki w zawodach predestynujących do prac murarsko-tynkarskich, wykończenia wnętrz, montażu hydrauliki. Branża: finansowa poszukuje samodzielnych księgowych oraz pracowników ds. rachunkowości; opiekuńczo-medyczna zaś lekarzy specjalistów oraz pielęgniarek i położnych. Szkolnictwo zmaga się z deficytem nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu. Placówki szkolne pilnie zatrudnią psychologów. Stałe nabory kadr w naszym regionie organizują służby mundurowe. Kierunki zmian na rynku pracy obrazują wyniki badania dla stolicy województwa - w porównaniu z rokiem ubiegłym paneliści IX edycji Barometru zawodów wskazali niemal o połowę mniej zawodów deficytowych.

Raport dostępny jest na naszej stronie internetowej: BAROMETR ZAWODÓW

Informacje o publikacji dokumentu

Rynek pracy