Często zadawane pytanie - Poddziałanie 1.2.1 (konkurs 1/2020) - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ


Formy wsparcia

Czy jest możliwość, aby w zgodzie z kryterium dostępu nr 4 REALIZACJA WSPARCIA oraz Załącznikiem nr 3 "Regulamin przyznawania środków" zakwalifikować do projektu więcej osób niż te które mają otrzymać dotacje? Przykładowo, do projektu rekrutujemy 50 osób - wszyscy zostają przeszkoleni, składają biznesplany a tylko 80% z nich (z najlepszymi biznesplanami) otrzymuje dotacje?

Mając na uwadze brzmienie kryterium dostępu nr 4  oraz jego uzasadnienie: „Zaplanowane wsparcie musi mieć charakter kompleksowy, tj. każdy uczestnik otrzyma możliwość skorzystania z pełnego katalogu pomocy w zależności od potrzeb danej osoby: przygotowania do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz fakultatywnego finansowego wsparcia pomostowego." WUP w Łodzi wskazuje, iż na etapie planowania projektu w celu zapewnienia możliwości skorzystania z pełnego katalogu pomocy w zależności od potrzeb uczestnika Wnioskodawca powinien zaplanować szkolenia, dotacje i wsparcie pomostowe dla wszystkich zrekrutowanych uczestników projektu. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż wszyscy uczestnicy z tego wsparcia skorzystają. Na etapie realizacji projektu może wystąpić np. sytuacja, że złożony biznesplan zostanie oceniony negatywnie.
 

Czy jeśli do projektów wchodzi 40 Uczestników, którzy przechodzą przez wsparcie szkoleniowe to taka sama liczba osób tj. 40 otrzymuje dotację? Czy np. do projektu wchodzi 40 osób z czego 30 otrzymuje dotacje.

W konkursie nie wprowadzono kryterium ilu uczestników projektu otrzymujących wsparcie szkoleniowe otrzymuje również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Powinno to wynikać z założeń projektu przyjętych przez wnioskodawcę. Należy mieć tu na uwadze, że nie wszyscy uczestnicy mogą np. ukończyć rozpoczęte szkolenie czy otrzymać pozytywną ocenę merytoryczną przygotowanego biznesplanu.

Czy dla Uczestników projektu można zaplanować wsparcie Oficera dotacyjnego który zweryfikuje Uczestnikom poprawność wypełnienia biznesplanu i dodatkowo przeprowadzi ocenę formalną biznesplanów?

Zgodnie z zapisami konkursowymi (Załącznik nr 7 do Regulaminu konkursu) mogą Państwo zaplanować zaangażowanie w projekcie eksperta dotacyjnego, który musi posiadać adekwatne do specyfiki projektu oraz swoich obowiązków: wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Ekspert ten może udzielić pomocy uczestnikowi projektu przy wypełnianiu biznesplanu i dokonać  jego oceny formalnej. Jednocześnie nie może być on osobą przeprowadzającą punktowaną ocenę merytoryczną tego biznesplanu.

W Wymaganiach dotyczących cen rynkowych wskazany jest wydatek w postaci Doposażenia stanowiska pracy personelu projektu, czy jako personel projektu rozumiane są również osoby wchodzące w skład kadry merytorycznej, np. Koordynator projektu? Czy można ten wydatek wykazać jako koszt bezpośredni?

Wydatek związany z doposażeniem stanowiska pracy personelu projektu zakupiony w ramach kosztów bezpośrednich projektu musi być bezpośrednio powiązany z zadaniem merytorycznym zaplanowanym w projekcie.
Koszt doposażenia stanowiska pracy koordynatora projektu nie stanowi wydatku w ramach kosztów bezpośrednich. W Wytycznych kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju  Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 znajduje się katalog kosztów pośrednich, zgodnie z którym powinny być ponoszone koszty związane z zatrudnieniem koordynatora.
 
 Przejdź na górę