Często zadawane pytania - konkurs Poddziałanie 1.2.1 - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ


Formy wsparcia

Czy Wnioskodawca może założyć, że wsparcie szkoleniowe indywidualne (w zakresie przygotowywania biznesplanów) będzie prowadzić Ekspert dotacyjny?

Stanowisko trenera i eksperta dotacyjnego to dwie odrębne funkcje w projekcie. Zgodnie ze Standardem realizacji wsparcia Beneficjent musi określić w Regulaminie przyznawania środków finansowych na założenie działalności gospodarczej minimalne wymagania wobec eksperta dotacyjnego. O możliwości powierzenia funkcji trenera szkolenia indywidualnego ekspertowi dotacyjnemu może zatem zadecydować Beneficjent. Należy wówczas rozważyć, czy zatrudniony w projekcie ekspert dotacyjny spełnia wymagania względem trenera szkolenia indywidualnego określone w Załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu Wymagania dotyczące cen rynkowych.
 

Zgodnie z Regulaminem konkursu: ,,Projekt zakłada realizację kompleksowego wsparcia w zakresie zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej obejmującego wyłącznie następujące elementy: - szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, - udzielenie pomocy bezzwrotnej (dotacji) na utworzenie przedsiębiorstwa, - finansowe wsparcie pomostowe wypłacane przez okres do 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. " Proszę o informację, czy jest to równoznaczne z tym, że dla każdego uczestnika Wnioskodawca musi zapewnić szkolenia, dotacje oraz wsparcie pomostowe? Czy na etapie rekrutacji oraz badania predyspozycji do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca może założyć większą liczbę osób niż na szkoleniach, dotacjach oraz wsparciu pomostowym?

W procesie rekrutacji może wziąć udział większa liczba osób niż liczba osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie.
Mając na uwadze brzmienie kryterium dostępu nr 4.  oraz jego uzasadnienie: „Zaplanowane wsparcie musi mieć charakter kompleksowy, tj. każdy uczestnik otrzyma możliwość skorzystania z pełnego katalogu pomocy w zależności od potrzeb danej osoby: przygotowania do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz fakultatywnego finansowego wsparcia pomostowego." WUP w Łodzi wskazuje, iż na etapie planowania projektu w celu zapewnienia możliwości skorzystania z pełnego katalogu pomocy w zależności od potrzeb uczestnika Wnioskodawca powinien zaplanować szkolenia, dotacje i wsparcie pomostowe dla wszystkich uczestników projektu. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż wszyscy uczestnicy z tego wsparcia skorzystają. Na etapie realizacji projektu może wystąpić sytuacja, że złożony biznesplan zostanie oceniony negatywnie lub uczestnik projektu ukończył niedawno szkolenie, którego zakres merytoryczny był podobny do szkolenia proponowanego przez Wnioskodawcę.
 

W ramach konkursu uczestnikom projektu można zapewnić wsparcie szkoleniowe grupowe i indywidualne. Czy w ramach wsparcia szkoleniowego indywidualnego można zapewnić uczestnikom projektu stypendium szkoleniowe? Czy koszt stypendium można zapewnić jedynie w przypadku szkoleń grupowych?

Zgodnie z Załącznikiem nr 6 do Regulaminu konkursu Wymagania dotyczące cen rynkowych osobom uczestniczącym w szkoleniach przysługuje stypendium szkoleniowe, które miesięcznie wynosi brutto 120%  zasiłku o  którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o  promocji zatrudnienia i  instytucjach  rynku  pracy, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin. W przypadku niższej miesięcznej liczby godzin szkolenia, wysokość stypendium szkoleniowego ustala się proporcjonalnie. Należy pamiętać, że stypendium to nie może być niższe niż 20% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1  pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jeśli w przypadku realizacji szkolenia indywidualnego spełnione zostaną powyższe warunki Wnioskodawca może zadecydować o przyznaniu stypendium szkoleniowego.
 

Pozostałe

Czy w ramach projektu można zaplanować środki w ramach kosztów bezpośrednich na wizyty kontrolne nowopowstałych działalności gospodarczych tj. koszty paliwa i osób przeprowadzających kontrolę?

Koszty związane z odbywaniem wizyt kontrolnych nowopowstałych w projekcie działalności gospodarczych powinny być sfinansowane w ramach kosztów pośrednich jako działania związane z administrowaniem projektem.

Czy partnerem we wniosku o dofinansowanie na konkurs POWR.01.02.01-IP.17-10-001/20 może by przedsiębiorca?

Zgodnie z brzmieniem kryterium dostępu nr  1  Beneficjent:
- to podmiot prowadzący działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, niedziałający dla zysku lub przeznaczający zysk na cele statutowe zgodnie z zapisami w statucie lub innym równoważnym dokumencie założycielskim, posiadający bazę materialną, techniczną i zasoby ludzkie oraz kompetencyjne niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MŚP;
- posiada co najmniej 3 letnie doświadczenie w zakresie udzielania dotacji, pożyczek lub poręczeń na utworzenie lub rozwój przedsiębiorstw w okresie ostatnich 6 lat od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie; 
- posiada siedzibę na terenie województwa, w którym będzie realizowany projekt.
Wymogi określone powyżej zostały zdefiniowane w stosunku do Beneficjenta, a nie partnera. W ramach oceny wniosków w przedmiotowym konkursie będą one weryfikowane w odniesieniu do Beneficjenta, czyli w przypadku projektów partnerskich do lidera partnerstwa. Fakt, iż partner projektu nie będzie spełniał ww. wymogów (będzie przedsiębiorcą) nie będzie miał negatywnego wpływu na ocenę ww. kryterium.
 

Czy w przypadku partnerstwa, w którym lider ma siedzibę poza województwem łódzkim, partner ma siedzibę na terenie województwa łódzkiego czy kryterium dotyczące doświadczenia - "posiadające co najmniej 3 letnie doświadczenie w zakresie udzielania dotacji, pożyczek lub poręczeń na utworzenie lub rozwój przedsiębiorstw w okresie ostatnich 6 lat od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie" (pkt.2.5 Regulaminu) - jest oceniane łącznie dla Partnerstwa?

Zgodnie z brzmieniem kryterium dostępu nr  1  Beneficjent:
- to podmiot prowadzący działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, niedziałający dla zysku lub przeznaczający zysk na cele statutowe zgodnie z zapisami w statucie lub innym równoważnym dokumencie założycielskim, posiadający bazę materialną, techniczną i zasoby ludzkie oraz kompetencyjne niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MŚP;
- posiada co najmniej 3 letnie doświadczenie w zakresie udzielania dotacji, pożyczek lub poręczeń na utworzenie lub rozwój przedsiębiorstw w okresie ostatnich 6 lat od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie; 
- posiada siedzibę na terenie województwa, w którym będzie realizowany projekt.

Tak więc wymogi określone powyżej zostały zdefiniowane w stosunku do Beneficjenta, a nie partnerstwa. W ramach oceny wniosków w przedmiotowym konkursie będą weryfikowane w odniesieniu do Beneficjenta, czyli w przypadku projektów partnerskich do lidera partnerstwa

W związku z kryterium dotyczącym siedziby wnioskodawcy, na obszarze województwa, którego dotyczy projekt - czy kwalifikują sie rownież podmioty posiadające oficjalny oddział (wpisany do KRS), filię lub delegaturę w województwie łódzkim? W przypadku kwalifikowalności filii i delegatur - jakie dokumenty nalezy załaczyć z wnioskiem o dofinansowanie - aby potwierdzić stnienie tych form w województwie?

Zgodnie  z kryterium wyboru projektów składanych w ramach Poddziałania 1.2.1 beneficjent musi posiadać siedzibę na terenie województwa, na którym realizuje projekt. Nie jest zatem możliwe posiadanie jedynie filii czy oddziału. W opinii Instytucji Zarządzającej PO WER niezbędne jest, aby podmioty realizujące wsparcie posiadały siedzibę w danym województwie, ponieważ wówczas są w stanie na bieżąco monitorować sytuację grupy docelowej w danym regionie, znają lokalne problemy występujące na rynku pracy, wiedzą jakimi kanałami docierać do potencjalnych kandydatów na uczestników projektu.
Wobec powyższego kryterium dostępu nr 1 w ww. konkursie należy interpretować jako wymóg posiadania przez Beneficjenta siedziby w województwie łódzkim.
 Przejdź na górę