Działanie FELD.07.09 (002/24) - Często zadawane pytania - FunduszeUE


Często zadawane pytania - Działanie FELD.07.09 (002/24)

Czy w ramach typu projektu nr 1 - rozwój usług społecznych będzie uznane za kwalifikowalne zadanie związane z organizacją usług psychoterapeutycznych (działania w ramach psychoterapii uzależnień tj. indywidualna i grupowa terapia) skierowanych do osób dorosłych? Czy na etapie oceny, z powodu umieszczenie usług terapeutycznych projekt nie zostanie odrzucony? Czy w ramach ww. naboru usługi z zakresu psychoterapii mieszczą się w katalogu usług społecznych?

W ramach projektu możliwe jest sfinansowanie kosztów usług psychoterapeutycznych skierowanych do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Wsparcie to traktowane jest jako działanie towarzyszące, uzupełniające podstawową usługę społeczną lub zdrowotną i musi być świadczone na warunkach określonych w załączniku nr 3 do Regulaminu naboru, tzn.:
  1. Wsparcie towarzyszące realizowane jest jako element kompleksowych projektów.
  2. Przyznanie wsparcia towarzyszącego uczestnikowi projektu powinno wynikać z jego indywidualnych potrzeb.
  3. Realizacja wsparcia towarzyszącego powinna co do zasady polegać na zakupie usługi.

Czy w przypadku projektu bez pomocy de minimis i pomocy publicznej, o wartości do 200 tys. euro, konieczne jest rozliczanie go za pomocą uproszczonych metod rozliczania wydatków, czy istnieją wyłączenie dla projektów o wartości do 200 tys. euro, zgodnie z którymi można je rozliczać na podstawie bezpośrednich wydatków? Jak należy interpretować drugą część Podrozdziału 3.10, pkt 4, tj. "W przypadku zastosowania stawki ryczałtowej, koszty, które stanowią podstawę rozliczania pozostałych kosztów projektu za pomocą tej stawki mogą być rozliczane na podstawie rzeczywiście ponoszonych wydatków. Dodatki i wynagrodzenia wypłacane uczestnikom projektu mogą być rozliczane na podstawie rzeczywiście ponoszonych wydatków".

W ramach naboru nr FELD.07.09-IP.01-002/24 w zakresie powyższych pytań informujemy:
  1. że w § 12 pkt. 10 pktt. a Regulaminu wyboru projektów, wskazane zostało, że „projekt, którego łączny koszt wyrażony w PLN nie przekracza równowartości 200 tys. EUR w dniu zawarcia umowy o dofinansowanie projektu (do przeliczenia łącznego kosztu projektu stosuje się miesięczny obrachunkowy kurs wymiany waluty stosowany przez KE, aktualny na dzień ogłoszenia naboru), rozliczany jest obligatoryjnie za pomocą kwot ryczałtowych w odniesieniu do kosztów bezpośrednich. Koszty pośrednie rozliczane są za pomocą stawek ryczałtowych". Zgodnie z kryterium merytorycznym dostępu „Właściwa metoda rozliczania kosztów" nie ma żadnych odstępstw przy stosowaniu tej zasady w przypadku ww. naboru.
  2. Cytowany zapis z Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021 – 2027, odnosi się do stawek ryczałtowych, które w przypadku ww. naboru dotyczą tylko kosztów pośrednich. Natomiast koszty bezpośrednie projektu, którego łączny koszt wyrażony w PLN nie przekracza równowartości 200 tys. EUR, w przypadku ww. naboru zawsze rozliczane będą kwotami ryczałtowymi.

Odnośnie kryterium premiującego - czy istnieje definicja organizacji pozarządowej reprezentującej interesy pacjentów? Czy to są tylko organizacje, które współpracują z NFZ w ramach Forum Organizacji Pacjentów? Czy to może być organizacja pożytku publicznego, która w swoim statucie ma m.in. działalność promocji zdrowia?

W odniesieniu do kryterium premiującego pn. „Partnerstwo" informujemy, że przez organizację pozarządową reprezentującą interesy pacjentów należy rozumieć, zgodnie z szeroko stosowaną definicją European Medicines Agency, pozarządowe organizacje non-profit, które koncentrują się na pacjencie, a w których pacjenci i / lub opiekunowie (w przypadku, gdy pacjenci nie są w stanie sami reprezentować swoich interesów) stanowią większość członków organów statutowych.Przykładowy wykaz organizacji pozarządowych reprezentujących interesy pacjentów znajduje się na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/skorzystaj-z-pomocy-organizacji-pacjentow/organizacje-pacjentow/
 
Z uwagi na brak konkretnych informacji na temat „organizacji pożytku publicznego, która w swoim statucie ma np. m.in. działalność promocji zdrowia", o której wspomina Pani w pytaniu nie można jednoznacznie stwierdzić, czy zalicza się ona do organizacji pozarządowych reprezentujących interesy pacjentów.
 

W Regulaminie zapisano, że do opieki długoterminowej Wnioskodawca może przyjmować osoby ze skalą Barthel pow. 40 punktów. Czy wobec tego można dopasowywać zakres wsparcia do osób z mniejszym stopniem niesamodzielności, w sposób opisany powyżej, czyli z mniejszą częstotliwością pielęgniarki niż w rozp. Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2023 r poz.1480 oraz z udziałem rehabilitanta? Chcielibyśmy zastosować opiekę domową z pielęgniarką zgodnie z rozporządzeniem plus rehabilitant dla Barthel niżej 40 pkt, a w przypadku Barthel pow. 40 pkt - pielęgniarka poniżej wymagań rozporządzenia i rehabilitant.

Planowane w projekcie wsparcie musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji odbiorców usług. W ramach projektu musi zostać opracowany indywidualny plan opieki uwzględniający sytuację danego uczestnika. Istnieje możliwość zmniejszenia, jak i zwiększenia liczby godzin świadczenia usług pielęgniarki dla danego uczestnika projektu. Nie ma natomiast możliwości objęcia uczestnika wsparciem w postaci fizjoterapii / rehabilitacji.

Zgodnie z Regulaminem, opieka długoterminowa „zdeinstytucjonalizowana” ma opierać się m.in. na rozp. Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2023 r poz.1480. Ww. rozporządzenie zakłada tylko domową opiekę pielęgniarską, nie wymienia m.in. udziału fizjoterapeuty, który jest wskazany tylko przy opiece instytucjonalnej. Czy w ramach projektu można zatem ująć oprócz pielęgniarki, fizjoterapeutę ze względu na zbliżony do zinstytucjonalizowanej charakter opieki, który będzie prowadzony w domu pacjenta?

Usługi w ramach opieki długoterminowej świadczone w miejscu zamieszkania nie mogą obejmować fizjoterapii / rehabilitacji, gdyż byłoby to niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz określonymi w załączniku nr 2 do Regulaminu wyboru projektów, warunkami realizacji tego wsparcia.
 Przejdź na górę