Działanie FELD.07.12 (001/23) - Często zadawane pytania - FunduszeUE


Często zadawane pytania - Działanie FELD.07.12 (001/23)

Czy w ramach naboru nr FELD.07.12-IP.01-001/23 można składać wnioski powyżej kwoty 926 860 zł (200 000 euro)?

W naborze nr FELD.07.12-IP.01-001/23 nie ma ograniczeń związanych z wartością projektu.
W prezentacjach wskazano, iż projekty na kwotę nieprzekraczającą 200 000,00 EUR (926 860,00 PLN) rozliczane będą obligatoryjnie za pomocą uproszczonych metod rozliczania wydatków, tj. kwotami ryczałtowymi. Projekty zaś powyżej tej kwoty będą rozliczane obligatoryjnie na podstawie faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowalnych – rzeczywistych.

W planowanym przez nas projekcie wsparcie skierowane jest do osób uczących się w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Działania wspierające dzieci i młodzież przebywającą w MOS oraz usługi resocjalizacyjne dla tej młodzieży realizowane będą przez specjalistów będących jednocześnie pracownikami MOS oraz w pomieszczeniach MOS. Czy w związku z tym możliwa jest w ramach projektu realizacja wsparcia w postaci: a) podnoszenia kwalifikacji i kompetencji kadry zaangażowanej w projekt mając na uwadze zapis w załączniku nr 4 iż „Wsparcie nie może prowadzić do wzmocnienia potencjału instytucjonalnego placówek opieki instytucjonalnej”? b) modernizacji i wyposażenia pomieszczeń (np. świetlic, sal terapeutycznych) służących realizacji wsparcia dla młodzieży z MOS?

Młodzieżowy ośrodek socjoterapii jest placówką instytucjonalną w związku z czym wsparcie dzieci i młodzieży z MOS nie może wzmacniać potencjału instytucjonalnego tej placówki. Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027 przez potencjał instytucjonalny rozumiane jest: zatrudnianie personelu, remonty i doposażenie. Zatem za niekwalifikowalne uznane zostaną wydatki związane z modernizacją i wyposażeniem pomieszczeń MOS. Za niekwalifikowalny uznany zostanie również typu projektu podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr (…), gdyż wzmacnia on potencjał instytucjonalny MOS, jeżeli kadrę realizującą projekt będą stanowili pracownicy MOS.

W załączniku nr 3 do Regulaminu wyboru projektów w ramach „Specyficznego kryterium merytorycznego nr 2 „Zakres wsparcia” wymagana jest realizacja 3 typu projektu. Natomiast zgodnie z zapisami znajdującymi się w Regulaminie wyboru projektów (str.14) przewidywane są tylko dwa typy projektu: a) rozwój usług skierowanych do dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych; b) podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji. Proszę o informację który typ projektu należy zrealizować w celu spełnienia w/w specyficznego kryterium merytorycznego nr 2?

Specyficzne kryterium merytoryczne nr 2 „Zakres wsparcia" odnosi się do typów projektów wskazanych w Działaniu 7.12 Szczegółowego Opisu Priorytetów FEŁ2027. W projekcie obowiązkowa jest realizacja  typu projektu „rozwój usług skierowanych do dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych" (typ projektu 3 z SzOP FEŁ2027), aby było spełnione to specyficzne kryterium merytoryczne. Ponadto zauważyć należy, że w § 5 pkt. 5 Regulaminem wyboru projektów FELD.07.12-IP.01-001/23 wskazano, że „Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji realizowane może być wyłącznie jako element kompleksowych projektów, co jednoznacznie wskazuje, że w projekcie musi być realizowany typ projektu „rozwój usług skierowanych do dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych".
 

Jaki jest maksymalny okres realizacji projektu, a w jakim terminie zalecane jest rozpoczęcie projektu?

Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 końcową datą kwalifikowalności wydatków a tym samym i realizacji projektu jest 31.12.2029 r.
Wnioskodawca we wniosku o dofinansowanie określa datę rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu, mając na uwadze, iż okres realizacji projektu jest tożsamy z okresem, w którym poniesione wydatki mogą zostać uznane za kwalifikowalne. Przy określaniu daty rozpoczęcia realizacji projektu należy uwzględnić czas niezbędny na przeprowadzenie oceny projektu i rozstrzygnięcie naboru, a także na przygotowanie przez wnioskodawcę dokumentów wymaganych do podpisania umowy o dofinansowanie projektu z IP oraz czas na procedowanie podpisania umowy o dofinansowanie. Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów FELD.07.12-IP.01-001/23  rozstrzygnięcie naboru planowane jest na luty 2024 r.
Co do zasady, środki na finansowanie projektu mogą być przeznaczone na sfinansowanie przedsięwzięć zrealizowanych w ramach projektu przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu. Wydatki poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu mogą zostać uznane za kwalifikowalne wyłącznie w przypadku spełnienia warunków kwalifikowalności określonych w Wytycznych kwalifikowalności, oraz w umowie o dofinansowanie projektu.
 

W związku ze wskazaniem wśród przykładowych działań wspierających dzieci i młodzież przebywające w całodobowych instytucjach opieki pozycji: „inne zdeinstytucjonalizowane działania wynikające z diagnozy potrzeb”, zwracam się z zapytaniem, czy do takich działań można zaliczyć szkolenia zawodowe, staże lub subsydiowane zatrudnienie, jeśli wynikałoby to z diagnozy potrzeb uczestnika (np. młodego dorosłego opuszczającego placówkę instytucjonalną)? Pytanie wynika z zapisu w Regulaminie naboru do konkursu 7.5 dotyczące zobowiązania beneficjenta do weryfikacji, że dana osoba nie otrzymuje jednocześnie wsparcia w więcej niż jednym projekcie z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej dofinansowanym ze środków EFS+, a więc wykluczony wydaje się być jednoczesny udział uczestnika projektu z Działania 7.12. w projekcie z Działania 7.5 i odwrotnie.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość skierowania do wybranych uczestników projektów realizowanych w ramach Działania 7.12 wsparcia o charakterze zawodowym w postaci np. szkoleń zawodowych, staży lub subsydiowanego zatrudnienia jeśli zastosowanie tego rodzaju wsparcia wynikać będzie z diagnozy potrzeb uczestnika i jest to niezbędne do osiągnięcia założeń projektu. Taką sytuację należy traktować jako wyjątek, a nie regułę, gdyż co do zasady aktywizacja społeczno-zawodowa realizowana jest w projektach z Działania 7.5.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że z uwagi na charakter wsparcia możliwy do realizacji w Działaniu 7.12, projekty realizowane w tym działaniu nie zalicza się do projektów z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej. W związku z tym Wnioskodawcy tych projektów nie są zobowiązani do weryfikacji czy dana osoba nie otrzymuje jednocześnie wsparcia w więcej niż jednym projekcie z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej dofinansowanym ze środków EFS+. Niemniej jednak będą zobowiązani w umowie o dofinansowanie projektu do współpracy i wymiany informacji w zakresie wsparcia udzielanego uczestnikom lub potencjalnym uczestnikom z podmiotami realizującymi projekty w obszarze włączenia społecznego, rynku pracy oraz z podmiotami realizującymi projekty skierowane do osób w deprawacji materialnej.
 
 Przejdź na górę