Działanie FELD.07.09 (001/23) - Często zadawane pytania - FunduszeUE


Często zadawane pytania - Działanie FELD.07.09 (001/23)

Co dokładnie oznaczają i czy są gdzieś spisane standardy, o których mowa w zdaniu „Tworzone w ramach projektu miejsca krótkookresowego dziennego pobytu muszą spełniać standardy dotyczące dziennych domów pobytu”?

Szczegółowe zasady realizacji usług wsparcia krótkookresowego opisane zostały w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz ustawie z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw.

W Załączniku nr 4 do Regulaminu jest zapis „liczba miejsc całodobowego pobytu w placówce krótkookresowego pobytu (placówce wytchnieniowej) nie może być większa niż 8 osób”. Czy w przypadku liczby miejsc dziennego pobytu w placówce krótkookresowego pobytu może być ona większa niż 8?

Tak. Jednakże organizacja oraz zakres i poziom świadczonych usług dziennego pobytu w placówce krótkookresowego pobytu muszą uwzględniać w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa uczestników zajęć oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności, tj. zasady świadczenia usług w środowisku.
Szczegółowe zasady realizacji usług wsparcia krótkookresowego opisane zostały w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz w ustawie z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw.

Czy pobyt uczestnika projektu w krótkookresowym miejscu pobytu całodobowego lub dziennego w zastępstwie za opiekuna faktycznego, ma trwać sumarycznie w skali roku do 12 tygodni czy ma odbywać się nieprzerwanie do 12 tygodni w roku?

Zgodnie z Regulaminem, planowane w projekcie wsparcie musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji odbiorców usług. W związku z tym decyzja o potrzebie umieszczenia oraz długości pobytu uczestnika w miejscu pobytu całodobowego lub dziennego w zastępstwie za opiekuna faktycznego podejmowana jest indywidualnie. Biorąc powyższe pod uwagę okres pobytu może być świadczony nieprzerwanie lub okresowo, pod warunkiem, że łącznie nie przekroczy 12 tygodni w roku.

W Załączniku nr 4 do Regulaminu - „Wymagania dotyczące wsparcia” widnieje zapis: „Do mieszkań wspomaganych kieruje się osoby na podstawie m.in: c) uzgodnień zawartych w formie trójstronnego kontraktu pomiędzy przedstawicielem podmiotu prowadzącego mieszkanie wspomagane, opiekunem mieszkania wspomaganego a osobą ubiegającą się o wsparcie. Uzgodnienia określają m.in. poziom odpłatności osoby korzystającej ze wsparcia”. Czy stosowanie zasady odpłatności, w ramach oferowania mieszkań wspomaganych, jest obligatoryjne?

W przypadku mieszkań wspomaganych szczegółowe zasady odpłatności powinny być ustalone przez organ prowadzący mieszkanie i wpisane do regulaminu mieszkania. Odpłatność za pobyt w mieszkaniu wspomaganym ustala się, w uzgodnieniu z osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, której przyznano pobyt w mieszkaniu wspomaganym, uwzględniając sytuację zdrowotną, bytową i materialną.
Szczegółowe zasady realizacji poszczególnych form wsparcia planowane w projekcie powinny być realizowane przez podmioty posiadające doświadczenie w świadczeniu danego rodzaju usług, tym samym wykazujące się wiedzą w zakresie podstawowych regulacji prawnych z tym związanych.

Czy w przypadku obejmowania wsparciem osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, należy zaplanować weryfikację kwalifikowalności za pomocą wszystkich dokumentów wymienionych w Regulaminie (str. 18)? Czy w ramach projektu można zaplanować weryfikację tych kryteriów poprzez wybrane dokumenty, np. tylko przez zaświadczenie lekarskie lub orzeczenie o niepełnosprawności?

Zweryfikowanie kwalifikowalności uczestników projektu może nastąpić przy pomocy jednego z dokumentów wskazanych w Regulaminie naboru. W Regulaminie naboru wskazano przykładowe dokumenty stwierdzające kwalifikowalność grupy docelowej.

Czy wszystkie zadania muszą być realizowane na terenie całego powiatu? Czy gminy mogą realizować część zadań tylko w obszarze swojego terytorium?

Projekt musi być realizowany na terenie całego powiatu i umożliwiać skorzystanie z usług mieszkańcom powiatu kwalifikującym się do objęcia wsparciem w ramach projektu, z uwagi na fakt, że projekt jest realizowany w partnerstwie m.in. przez PCPR i PES. Jednakże poszczególne gminy wchodzące w skład partnerstwa mogą realizować swoje zadania  jedynie na obszarze swojej jurysdykcji.

Czy w ramach naboru można finansować zadania wynikające z okresu trwałości poprzedniego konkursu na CUŚ?

W ramach nowego projektu istnieje możliwości finansowania trwałości poprzedniego projektu realizowanego w formule CUŚ. Kontynuacja form świadczenia usług opiekuńczych lub asystenckich, jest możliwa jeśli:
  • nastąpi wzrost liczby miejsc i liczby osób objętych usługami opiekuńczymi i asystenckimi zarówno u beneficjenta jak i partnera w stosunku do danych poprzedzających rok złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
  • nie nastąpi zmniejszenie dotychczasowego finansowania usług asystenckich i opiekuńczych przez danego beneficjenta i partnera oraz nie nastąpi zastąpienie środkami projektu dotychczasowego finansowania przez beneficjenta i partnera usług asystenckich lub opiekuńczych ze środków innych niż europejskie.

Czy w partnerstwie może być inna organizacja oprócz Powiatu, Gminy i PES?

W skład partnerstwa mogą wchodzić inne podmioty pod warunkiem, że partnerstwo tworzy łącznie:
  • powiat (PCPR) lub miasto na prawach powiatu (MOPS lub MOPR),
  • co najmniej jedna gmina (OPS) w obrębie tego powiatu,
  • co najmniej jeden podmiot ekonomii społecznej.
Na etapie oceny merytorycznej zostanie ocenione doświadczenie poszczególnych podmiotów tworzących partnerstwo w zakresie obszaru wsparcia w projekcie, wsparcia grupy docelowej oraz na określonym terytorium. Dokonane to zostanie na podstawie uzasadnienia we wniosku z uwzględnieniem dotychczasowej działalności podmiotów.

Czy podejmując działania przed podpisaniem umowy należy stosować logotypy?

Nie. Obowiązki informacyjne wypełniane są po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Przed podpisaniem umowy nie wolno stosować logotypów.
Dopiero w chwili stania się beneficjentem (czyli po podpisaniu umowy o dofinansowanie) powstaje obowiązek informacyjny i wymóg stosowania logotypów. W przypadku dokumentów wytworzonych przed umową należy oznaczyć teczki/segregatory, w których jest przechowywana dokumentacja.
Szczegółowe zasady kiedy oznaczać projekt  znajdą Państwo w rozdziale 3 „Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji" dostępnym na stronie: https://wuplodz.praca.gov.pl/web/funduszeue/poznaj-zasady-oznaczania-i-promowania-projektu

Czy można tworzyć projekt z dotychczasowymi partnerami CUŚ czy można z nowymi?

Istnieje możliwość złożenia wniosku w ramach ogłoszonego naboru zarówno z dotychczasowymi partnerami, jak również z innymi partnerami.
Zasady wybory partnerów określa art. 39 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (ustawa wdrożeniowa).

Czy jest wskazany minimalny lub maksymalny okres realizacji projektu? Jaka jest minimalna wartość projektu?

W regulaminie nie wskazano minimalnego lub maksymalnego okresu realizacji projektu. Rekomenduje się, aby projekt rozpoczynał się w styczniu 2024 r. i nie może trwać dłużej niż do 31 grudnia 2029 r.
W ramach niniejszego naboru nie ma możliwości rozliczania kosztów kwotami ryczałtowymi, w związku z powyższym wartość projektu wyrażona w PLN musi przekraczać równowartość 200 tysięcy EUR (do przeliczenia łącznego kosztu projektu stosuje się miesięczny obrachunkowy kurs wymiany waluty stosowany przez KE, aktualny na dzień ogłoszenia naboru https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/procedures-guidelines-tenders/information-contractors-and-beneficiaries/exchange-rate-inforeuro_en).

Czy w ramach jednego projektu można realizować oba typy projektu: rozwój usług społecznych jak również podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr (...)?

Tak, w ramach jednego projektu istnieje możliwość realizacji obu typów projektu. Jednakże należy pamiętać, że podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr realizowane jest jako element kompleksowego projektu, czyli warunkiem kwalifikowalności kosztów szkolenia pracowników / wolontariuszy jest wykorzystanie nabytych przez kadrę kwalifikacji /kompetencji na potrzeby świadczenia usług na rzecz uczestników projektu.

Czy partnerem w projekcie może być Dom Pomocy Społecznej?

Jeżeli Dom Pomocy Społecznej jest jednostką organizacyjną powiatu i nie posiada osobowości prawnej, nie może występować jako partner. Może jednak być realizatorem projektu.

Obecnie w ramach trwałości projektu z RPO 2014-2020 prowadzona jest wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Czy w ramach nowego projektu można zatrudnić osobę do prowadzenia tej wypożyczalni oraz dokupić nowe sprzęty rehabilitacyjne?

Istnieje możliwość zatrudnienia nowego pracownika do prowadzenia wypożyczalni działającej w ramach projektu oraz zakupić kolejny sprzęt rehabilitacyjny i opiekuńczy. Należy mieć na uwadze, że sprzęt zakupiony w ramach projektu musi zostać zakupiony pod potrzeby uczestników nowego projektu i tyko im wypożyczany.

Czy wydatkiem kwalifikowalnym w ramach projektu będzie remont mieszkania chronionego, którego właścicielem jest Powiat?

Koszty remontu mieszkania treningowego lub wspomaganego, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o pomocy społecznej są wydatkiem kwalifikowalnym. Należy jednak pamiętać, że wydatki w ramach cross-financingu, nie mogą łącznie przekroczyć 30% finansowania unijnego w ramach projektu.

Czy dwa typy projektów wskazane w Regulaminie mogą być realizowane oddzielnie?

Zgodnie ze specyficznym kryterium dostępu nr 5 „Zakres wsparcia" w projekcie muszą być realizowane minimum trzy różne usługi społeczne. Nie ma zatem możliwości realizacji w projekcie tylko typu projektu „podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji".

Czy obowiązek realizacji projektu z partnerem dotyczy wyłącznie typu projektu drugiego czy zarówno drugiego jak i pierwszego?

Zgodnie z opisem specyficznego kryterium dostępu nr 2 „Partnerstwo", kryterium uznaje się za spełnione, gdy ocena brzmi „TAK". Zatem wszystkie wnioski złożone w odpowiedzi na nabór muszą być realizowane w partnerstwie: powiatu, co najmniej jednej gminy w obrębie tego powiatu oraz co najmniej jednego podmiotu ekonomii społecznej.
 Przejdź na górę