Kasjer handlowy wykonuje czynności związane z przyjmowaniem, przechowywaniem i odprowadzaniem przyjętych pieniędzy za sprzedane towary lub usługi w handlu detalicznym lub hurtowym. Stanowisko kasjera jest często określane jako kasjer sprzedawca, co poszerza w sposób znaczny obowiązki kasjera o pracę na sali sprzedaży.
Zadania zawodowe:
- przygotowanie przydzielonej kasy do obsługi klienta;
- inkasowanie za pomocą kasy fiskalnej należności od klientów w wysokości wyszczególnionej na paragonach fiskalnych;
- realizacja płatności gotówkowych i bezgotówkowych;
- potwierdzanie za pomocą kasy fiskalnej transakcji i przyjęcia należności od klienta poprzez wydanie paragonu fiskalnego;
- przekonywanie i zachęcanie do zakupu oferowanych towarów czy usług (jeśli do obowiązków kasjera należy także aktywna sprzedaż);
- informowanie kierownika stoiska lub kierownika kas o występujących różnicach między ceną towaru zaprogramowaną w kasie a ceną towaru na półce;
- kontrolowanie poprawności opisów pozycji towarowych na paragonie i fakturze;
- rozliczanie kasy;
- wystawianie faktur VAT na życzenie klienta;
- przyjmowanie reklamacji od klientów i wystawianie protokołu reklamacyjnego.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Aby wykonywać pracę kasjera handlowego, wymagane jest wykształcenie zawodowe. Jeżeli praca polega jedynie na obsłudze kasy fiskalnej, wystarczy zasadnicze zawodowe - najlepiej handlowe. W przypadku, gdy do obowiązków pracownika należy również informowanie i doradzanie, mile widziane jest wykształcenie średnie oraz odbycie szkoleń dotyczących technik sprzedaży i obsługi klienta. Pracodawcy poszukując kandydatów na stanowisko kasjera handlowego wymagają obsługi kasy fiskalnej poświadczonej świadectwem ukończenia kursu. W przypadku stanowisk, na których kasjer ma kontakt z żywnością, konieczne jest posiadanie aktualnych badań lekarskich (RTG oraz badania na nosicielstwo).
Wymagania psychofizyczne:
Kasjer handlowy powinien charakteryzować się przede wszystkim: spostrzegawczością, umiejętnością liczenia, skrupulatnością, rzetelnością i odpowiedzialnością. Praca polega na ciągłym kontakcie z klientami, dlatego wymaga posiadania umiejętności społecznych (interpersonalnych). Osoba powinna więc być komunikatywna, uprzejma, cierpliwa, opanowana, charakteryzować się wysoką kulturą osobistą oraz posiadać umiejętność pracy w stresie. Równie ważna jest zdolność przekonywania i zachęcania do zakupu oferowanych towarów czy usług. Praca kasjera nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, jednak konieczność pozostawania wiele godzin w jednej pozycji jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Ważny jest również dobry wzrok i brak przeciwwskazań do pracy z komputerem (który czasem zastępuje kasę fiskalną).
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Osoby cierpiące na zaburzenia wzroku, słuchu, mowy oraz zaburzenia psychiczne nie mogą podjąć pracy na tym stanowisku. Osoby posiadające schorzenia układu kostno-stawowego uniemożliwiające długotrwałą pracę w jednej pozycji także nie powinny podejmować pracy w charakterze kasjera. Pracę taką mogą natomiast wykonywać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, o ile zostanie do tego przystosowane stanowisko pracy.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zawód kasjera handlowego jest związany przede wszystkim z przedsiębiorstwami zajmującymi się sprzedażą hurtową i detaliczną towarów i usług, tj. sklepami i magazynami handlowymi różnych branż. Aktualnie na rynku pracy istnieje duży deficyt pracowników w zawodzie kasjer handlowy. Według prognoz Barometru zawodów w 2019 r. wzrośnie zapotrzebowanie na sprzedawców i kasjerów.
Szkoły:
AP Edukacja Szkoła policealna
ul. Piotrkowska 132 lok.5, 90-062 Łódźtel. 42 633 47 51
e-mail: atut@atutszkola.pl
www.apedukacja.pl
BROst Centrum Edukacji i Technologii Komputerowej w Łodzi
ul. Kutnowska 11, 93-485 Łódźtel. 42 633 68 99
e-mail: brost.centrum@gmail.com
https://www.brost.pl/
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Łodzi
ul Łąkowa 4, 90-563 Łódźtel. 42 636-90-48,
e-mail: warsztaty@zdz.lodz.pl
www.zdz.lodz.pl
Ośrodek Kształcenia Zawodowego
w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Pawlikowskiego 5, 97-300 Piotrków Tryb.
tel. 44 648 63 82
Ośrodek Kształcenia Zawodowego
w Skierniewicach
ul. Rynek 13, 96-100 Skierniewice,
tel. 46 833 45 72
Ośrodek Kształcenia Zawodowego
w Sieradzu
Plac Wojewódzki 3, 98-200 Sieradz,
tel. 43 827 13 04
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl