Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie 1.2.1 - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ


Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie 1.2.1 (1/2017)

Treść z FAQ KONKURS 1.2.1 2017 Grupa docelowa.

Zgodnie z nową wersją Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 z dnia 19 lipca 2017 r. w zał. nr 7, w odniesieniu do stypendium stażowego, znajduje się zapis: “Przy szacowaniu kosztów stypendium stażowego wnioskodawca może uwzględnić zwiększenie jego wysokości w związku z planowaną waloryzacją kwoty zasiłku dla bezrobotnych w kolejnym roku kalendarzowym. “ Proszę o podanie obowiązującej kwoty zasiłku dla bezrobotnych w kolejnym roku kalendarzowym, po planowanej waloryzacji.

Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłek dla bezrobotnych podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca każdego roku, której dokonuje się na podstawie poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Z uwagi na to, że średni poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok 2016 uległ zmniejszeniu – nie dokonano waloryzacji. Zatem zasiłek dla bezrobotnych od 1 czerwca 2017 do 31 maja 2018 roku wynosi  831,10 zł brutto. Mając na uwadze powyższe na chwilę obecną nie jest możliwe wskazanie konkretnej kwoty zasiłku dla bezrobotnych, która będzie obowiązywała od 1 czerwca 2018 r. 

Zgodnie z prognozami przedstawionymi w  Założeniach do projektu budżetu państwa na rok 2018  dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych ulegnie zwiększeniu w 2017 r. o 1,8%, zaś w 2018 r.
o 2,3%. Bazując na powyższych prognozach należy przypuszczać, że kwota zasiłku dla bezrobotnych może ulec zmianie w niewielkim zakresie (ok. 2%).
Jednakże należy zwrócić uwagę, że kwota wypłaconego stypendium stażowego/szkoleniowego  musi być wyliczona na postawie aktualnej, tj. na dzień wypłaty obowiązującej kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

 

Zgodnie z def. Regulaminu osoby bierne zawodowo - w rozumieniu definicji zawartej we Wspólnej Liście Wskaźników Kluczowych (WLWK) to osoby, które w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej (tzn. nie pracują i nie są bezrobotne). Osoba będąca na urlopie wychowawczym (rozumianym jako nieobecność w pracy, spowodowana opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego) jest uznawana za bierną zawodowo, chyba że jest zarejestrowana już jako bezrobotna. Skoro projekt jest skierowany do grupy NEET czy oznacza to, że min. 80% uczestników projektu (zgodnie z kryterium dostępu nr 3) to osoby przebywające na urlopie wychowawczym?

Osobami biernymi zawodowo są te, które w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej, tzn. nie pracują i nie są bezrobotne.
Tak więc osoby bierne zawodowo nie spełniają przesłanek, które są określone dla osób pracujących i bezrobotnych we Wspólnej Liście Wskaźników Kluczowych 2014 – 2020 (załącznik nr 2 do Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014 – 2020):
  • nie wykonują pracy, za którą otrzymują wynagrodzenie, z której czerpią zyski lub korzyści rodzinne nawet jeżeli chwilowo nie pracują ze względu na np. chorobę, urlop, spór pracowniczy czy kształcenie się lub szkolenie (nie są więc osobami pracującymi),
  • nie są osobami pozostającymi bez pracy, które są gotowe do jej podjęcia i aktywnie poszukującymi zatrudnienia, niezależnie od tego czy są zarejestrowane we właściwym urzędzie pracy czy nie (nie są osobami bezrobotnymi).
W uproszczeniu można stwierdzić, że osobami biernymi są takie, które nie mają pracy i jednocześnie z różnych powodów nie są gotowe w danym momencie do jej podjęcia. Przy tym nie mają znaczenia przyczyny bierności, które mogą mieć różny charakter, np. stan zdrowia, zniechęcenie, obawa przed utratą świadczeń socjalnych, itp.
 
Osoba będąca na urlopie wychowawczym (rozumianym jako nieobecność w pracy, spowodowana opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego) jest traktowana jako bierna zawodowo, chyba że jest jednocześnie zarejestrowana jako bezrobotna, wtedy status osoby bezrobotnej ma pierwszeństwo.
 
Biorąc pod uwagę powyższe w projektach składanych do ogłoszonego konkursu PO WER osoby będące na urlopie wychowawczym (spełniające jednocześnie przesłanki z definicji młodzieży NEET) nie muszą stanowić co najmniej 80% ogółu uczestników projektu, by móc uznać kryterium dostępu nr 3 za spełnione.
 
 Przejdź na górę